היסטוריה: שטייניץ מודיע על סגירת היחידות הפחמיות בתחנת הכח בחדרה
שטייניץ עושה היסטוריה ומודיע על השבתה של 4 מתוך 6 יחידות הכח הפחמיות בחדרה. מאיפה יבוא החשמל החסר? איך נפתרה בעיית הביטחון האנרגטי? ומה אומרים הגורמים השונים?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/8/2016

לאחר חודשים של דיונים וויכוחים בין המשרדים הממשלתיים השונים, אותם סיקרנו בהרחבה, הודיע היום שר האנרגיה, יובל שטייניץ, על סגירה הדרגתית של 4 היחידות הפחמיות בתחנת הכח "אורות רבין" בחדרה.

שטייניץ, הודיע כי עד שנת 2022 יושבתו 4 יחידות הכח הפחמיות בתחנת הכח "אורות רבין" בחדרה, תוך כדי שימור "רטוב" שלהן כך שיוכלו לפעול מחדש במידה הצורך. פרויקט התקנת האמצעים להפחתת פליטות ב 2 היחידות הפחמיות הנוספות בתחנה ימשיך כמתוכנן והם ימשיכו להשתמש בפחם.

כשההחלטה הזו תיושם, יחד עם הפרויקטים להפחתת פליטות בשאר היחידות הפחמיות שנותרות לפעול בחדרה ואשקלון, היא תביא להפחתה המשמעותית ביותר לזיהום האוויר בישראל. נזכיר כי שתי תחנות הכח הפחמיות של חברת חשמל [חח"י] בחדרה ואשקלון, האחראיות לכ 40% מיכולת ייצור החשמל של חח"י, הן בעלות התרומה המשמעותית ביותר לפליטות מזהמים לאוויר  בישראל מסוג גופרית דו חמצנית [SO2תחמוצות חנקן [NOx]  ועוד. הסיבה לכך היא שהשימוש בפחם מאוד מזהם, הרבה יותר מזהם (במרבית הפרמטרים) משאר הדלקים ובמיוחד בהשוואה לגז טבעי.

מה יבוא במקום היחידות הפחמיות?

שטייניץ הסביר בהודעתו כי ההספק שייגרע בגלל השבתת היחידות הפחמיות, יתווסף בדמות תחנת כח שתופעל על גז טבעי. עדיין לא ידוע מי יקים את התחנה החדשה, האם חברת חשמל או חברה פרטית.

איך נפתרה בעיית הביטחון האנרגטי?

שטייניץ הסביר כי נערך דיון בקבינט הממשלתי בנושא הביטחון האנרגטי של משק החשמל בעקבותיו התקבלה החלטה לבחון את האפשרות של השבתת היחידות הפחמיות. שטייניץ הסביר כי האפשרות לשמר את היחידות הפחמיות להפעלה בעת חירום הייתה אחת הסיבות העיקריות להחלטה. בנוסף, מתווה הגז והעובדה שמאגרי הגז של לוויתן, כריש ותנין צפויים להיות מחוברים עד שנת 2022, נתנו ביטחון אנרגטי נוסף שאפשר לוותר על היחידות הפחמיות המדוברות.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "החלטה אמיצה זו תוביל בעוד מספר שנים להפסקה מוחלטת של הזיהום וכן התחלואה והתמותה כתוצאה מיחידות מזהמות אלו; ותצעיד את משק החשמל למאה ה-21 כפי שנעשה במדינות המפותחות בעולם. החלטה זו, כפי שהראו העבודה והדוח שהמשרד להגנת הסביבה פרסם והציג בוועדת הכלכלה בכנסת לאחרונה, תוביל לחיסכון משקי של מיליארדי שקלים רבים. זהו צעד קריטי ראשון וחשוב, וכעת יש לעגן את ההחלטה באופן שיובטח לציבור כי אכן תופסק הפעלת היחידות הפחמיות בלוח זמנים קצר ככל האפשר. אני מברך את אנשי המשרד להגנת הסביבה, בראשות המנכ"ל, ישראל דנציגר, על תרומתם להשגת הפתרון הנוכחי. סיכמתי עם השר שטייניץ על שיתוף פעולה אסטרטגי בין המשרדים, למען תושבי מדינת ישראל והמשק. בשבועות הקרובים נעבוד בשיתוף פעולה כדי לתרגם את ההחלטה לפעולות אופרטיביות הנדרשות לקראת שימור היחידות 5-2 והוצאתן המדורגת מפעילות, על מנת שרמות הזיהום באזור יפחתו".

התייחסותה של חברת החשמל: "חברת החשמל מברכת על החלטת השר אשר הסיר את אי הוודאות סביב אופן ייצור החשמל בתחנת הכח אורות רבין. חברת החשמל הצהירה בעבר וכך גם היום: ההחלטה לגבי אופן ייצור החשמל ביחידות הייצור 1 - 4 בתחנת הכח אורות רבין היא עניין של מדיניות משק החשמל. החברה הציגה עמדתה בפני הגורמים הרלבנטיים כשלנגד עיניה סוגיות של אמינות אספקה, בטחון אנרגטי, התמודדות עם איומים והבטחת אספקת חשמל יציבה ונקייה. חברת החשמל תערך ליישום מדיניות השר".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' בירך את שר האנרגיה על ההחלטה הדרמטית לסגור את תחנות הכוח הפחמיות בחדרה. עם זאת, הדגיש עו"ד ברכה כי ההחלטה לסגירת התחנות אינה שלמה כל עוד בשש השנים הקרובות, לפחות, ימשיכו התחנות לפעול באמצעות פחם: "שש שנים הם פרק זמן לא קצר שבו תושבי חדרה והסביבה ימשיכו לנשום חומרים מסוכנים מבלי שיש סולקנים בתחנות הכוח. לפי עמדת המשרד להגנת הסביבה, ניתן כבר כיום לקיים משק אנרגיה ללא התחנות הפחמיות ואנו קוראים למשרד האנרגיה לא להתמהמה ולסגור את התחנות לאלתר".

לדברי עו"ד ברכה, לא ניתן לשלול מצב שבו התחנות הפחמיות ימשיכו לעבוד עוד שנים ארוכות (גם אם לא ברצף) מתוך שורה של תרחישים ריאלים ובהם אזילת מאגרי הגז בשל הייצוא, מצבי חירום וכד'. לדברי ברכה, במצב כזה אסור להסכים שבריאותם של תושבי חדרה והאזור תמשיך להיות הפקר ויש להבטיח את המעבר לגז בהקדם האפשרי.

באדם טבע ודין מסרו מידע נוסף אודות תחנת הכח רידינג – 13 שנים מרגע הודעת ההסבה לגז טבעי ועד ליישום בפועל: בשנת 1993 דרש המשרד לאיכות הסביבה שחברת החשמל תתקין בתחנת הכוח רדינג משקעים אלקטרוסטטיים (סוג של מסננים) להקטנת זיהום אוויר. חברת החשמל ביקשה דחייה בביצוע הפרויקט כדי ליישם חלופה להקטנת הזיהום באמצעות הסבת התחנה לגז טבעי. מאז, עיכובים בביצוע ההסבה לגז גרמו לבקשות ולדחיות חוזרות ונשנות, והביאו להמשך עבודת התחנה שנים רבות נוספות בדלק מזהם (מזוט) וללא מסננים. רק לאחר עתירה לבג"צ בשנת 2006 של עמותת אדם טבע ודין ומאבק ציבורי ארוך, שגם גרם לסגירה זמנית של התחנה לשלושה חודשים, עברה לבסוף התחנה לעבודה בגז טבעי.

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. "כשאומרים שמשרד האנרגיה מתנהל כמו מכולת, זה להעליב את המכולות" 10.08.2016
  2. מחממים מנועים לקראת החלטה על עתיד היחידות הפחמיות של חברת חשמל 07.08.2016
  3. דיון היסטורי על עתיד תחנות הכח הפחמיות בישראל, 19.07.2016
  4. בשקט בשקט מוכרעת ההחלטה החשובה ביותר על עתיד זיהום האוויר בישראל, 13.03.2016
  5. שר האנרגיה מצהיר על הפחתה של 15% בשימוש הפחם של חברת החשמל, 31.12.2016
  6. זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

 

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום אוויר מיצור חשמל , תחנות הכח הפחמיות , פחם , סולקנים , גז טבעי , ביטחון אנרגטי ,