המשרד להגנת הסביבה משבית מפעל באמצעות שלילת היתר רעלים
המשרד להגנת הסביבה הוציא מסמך ביטול היתר רעלים וצו סילוק חומרים מסוכנים למפעל ייצור המזרונים עמינח מניר צבי. הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/7/2016

המשרד להגנת הסביבה מודיע היום כי החליט לבטל את היתר הרעלים למפעל ייצור המזרונים עמינח הממוקם באזור התעשייה שסמוך למושב ניר צבי וכי הוציא למפעל הודעה בנושא וצו סילוק חומרים מסוכנים. לדברי המשרד, משמעות הצעד היא סגירתו המיידית של המפעל, עד לקבלת האישור מכב"ה כי אין עוד סכנה לציבור בהמשך הפעילות, והסדרת כל הנדרש גם מול הוראות המשרד להגנת הסביבה.

מפעל עמינח: חומרים מסוכנים וקרבה לתושבים

מפעל המזרנים של עמינח ממוקם באזור התעשייה ניר צבי במרחק של כ-250 מטר מבתי מגורים של המושב. לפי הודעת המשרד להגנ"ס, מפעל עמינח מחזיק בחומרים מסוכנים בכמויות גדולות, בהם: MDI, TDI, ומתילן כלוריד. חומרים אלה רעילים במגוון חשיפות, ובעת שריפה עלולים לפלוט גזים רעילים כגון: תחמוצות חנקן, תחמוצות פחמן, מימן ציאניד וחומצה כלורית.

מה הסיבה לשלילת היתר הרעלים מהמפעל?

לדברי המשרד להגנ"ס, הסיבה לשלילת היתר הרעלים היא שהמפעל מחזיק בחומרים מסוכנים בצורה שאינה עומדת בהנחיות של רשות כיבוי והצלה (כב"ה), ולכן, בעת שריפה, ליקויי בטיחות האש עלולים להוביל לפגיעה בחומרים המסוכנים ובאוכלוסייה.

על פי המשרד להגנ"ס, לאור ליקויים שנמצאו בעת ביקורת של המשרד, נערך למנהלי עמינח שימוע ב-30 ביוני, והמפעל התחייב להסיר את המפגעים. ב-13 ביולי נמסר מכב"ה באופן ברור כי הצעדים שננקטו אינם מספיקים, וכי בעת שריפה קיים חשש ממשי להגעת האש לחומרים המסוכנים.

המשרד להגנ"ס מציין כי בשנת 2002 התרחשה שריפה גדולה במפעל, שנבלמה טרם הגעתה למחסן החומרים המסוכנים.

למרות ששלילת היתר רעלים היא צעד חריג שבפועל משבית פעילות ייצור, נזכיר כי זאת לא הפעם הראשונה שהמשרד להגנ"ס משתמש באמצעי זה. לפני שנתיים דיווחנו על שלילת היתר הרעלים  של מפעל שרפי כרמל בעתלית.

התייחסויות

גדעון מזור, מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה: "כל מפעל שמחזיק חומרים מסוכנים בכמות כה גדולה ובקרבה לאוכלוסייה, ואינו עומד בהנחיות של כיבוי והצלה - מייצר סיכון חמור מאוד של חשיפת החומרים לאש או דלקה, וכתוצאה מכך שחרור גזים רעילים שיכולים לפגוע בתושבים. המשרד להגנת הסביבה יעמוד על כך שהמפעל יתקן את כל הליקויים, בטרם ישוב לפעולה. נוכח הסיכון לציבור, אין מנוס מהפעלת צעד משמעותי זה".

תגובת עמינח: "עמינח פועלת בשיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה ובהתאם להנחיות. יודגש כי בניגוד לנכתב, המפעל לא נסגר וממשיך בפעילות רגילה"

----------------

קישורים רלוונטיים

  1. איך פגיעה של מלגזן בחבית חומר מסוכן משביתה מפעל, 16.05.2016
  2. פסק דין תקדימי לעניין היתר רעלים, 21.06.2015
  3. איזו חברה פרטית תבדוק את היתר הרעלים בשם המשרד להגנ"ס?, 26.04.2015
  4. היתר רעלים | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: