מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה התפטר, מי יחליף אותו?
דויד לפלר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה הודיע על התפטרותו לאחר שנתיים בתפקיד. לפלר היה מינוי של השר הקודם עמיר פרץ. מי יחליף אותו?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 28/7/2015

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דויד לפלר, הודיע כי הוא מבקש לסיים את תפקידו לאחר כשנתיים בתפקיד. לפלר, שהיה מינוי השר הקודם להגנת הסביבה, עמיר פרץ, החל את כהונותו באוגוסט 2013.

חילופי בכירים תכופים במשרד להגנת הסביבה – מועיל או מזיק?

חוסר היציבות הפוליטי בישראל וקדנציות קצרות של הממשלה הנבחרת, מביאים לחילופי שרים תכופים שבתורם גורמים לחילופי מנכ"לים. יש הטוענים כי חוסר יציבות זו בדרג הניהול הבכיר של משרדים ממשלתיים (שר ומנכ"ל) גורם לחוסר יכולת להוביל תהליכים ארוכי טווח, שינוי תכוף של סדר העדיפויות ועוד השפעות שליליות על תפקוד המשרדים הממשלתיים. מנגד, יש הגורסים כי חילופי הבכירים התכופים דווקא מחזקים את היציבות של המשרד, היות ודרג המנהלים המקצועי הבכיר, שחלקם עובדים זמן ממושך במשרד הופכים להיות הגורם הדומיננטי והיציב.

מי יהיה המנכ"ל הבא של המשרד להגנת הסביבה?

בעשור האחרון התחלפו 5 מנכ"לים במשרד להגנ"ס, חלקם הגיעו מתוך המשרד להגנ"ס, חלקם הגיעו מבחוץ אך היו בעלי ניסיון מקצועי בתחום וחלקם, כמו גם לפלר, הגיעו מבחוץ ללא רקע מקצועי בתחום איכות הסביבה. כולם מסכימים כי נדרשים כישורים ניהוליים למועמד לתפקיד מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אך הדעות חלוקות לגבי הצורך ברקע מקצועי קודם בתחום איכות הסביבה.

באופן רשמי השר קובע את זהות המנכ"ל שיעבוד תחתיו. אך מה האפשרויות העומדות בפני אבי גבאי בבואו לבחור מנכ"ל למשרד להגנת הסביבה?

 1. מינוי פוליטי: אבי גבאי מונה כשר להגנת הסביבה באופן אישי על ידי משה כחלון, ראש מפלגת כולנו, לאחר שהיה ממייסדי המפלגה וסייע בבחירות אך לא היה ברשימת כולנו לכנסת ולכן אינו חבר כנסת. כעת, יש לצפות כי גבאי ירצה/יתבקש למנות תחתיו כמנכ"ל אדם משורות מפלגת כולנו, בין עם מישהו מהרשימה שלא נכנס לכנסת או אחד שסייע למפלגה בתקופת הבחירות, מבלי להיות ברשימה, כמו גבאי עצמו. בעשור האחרון שני מנכ"לים היו מינוי פוליטי: המנכ"ל הנוכחי, דויד לפלר, ושי אביטל שמונה על ידי השר גדעון עזרא ז"ל.
 2. מינוי מקצועי מתוך המשרד להגנת הסביבה: היתרון המקצועי שיש למנכ"ל המגיע מתוך המשרד הוא עצום וקשה לחשוב על חסרונות משמעותיים שניסיון כזה מביא איתו, כל עוד יש מועמד ראוי בעל כישורי ניהול ומנהיגות מוכחים. בנוסף, ידוע כי על מנת לטפח דרג ניהולי מקצועי במשרדים ממשלתיים, ולאפשר תחלופה וריענון בדרג המקצועי הבכיר, יש לייצר אופק של קידום למנהלים מוכשרים שחלקו הוא ההזדמנות להגיע לראש הפירמידה.
  בעשור האחרון שני מנכ"לים היו עובדי המשרד להגנ"ס שקודמו לתפקיד: יוסי ענבר, שמונה על ידי השר גלעד ארדן בקדנציה הראשונה שלו, וד"ר מיקי הרן שמילאה את התפקיד ברצף תחת ארבעה שרים שונים.
 3. מינוי מקצועי של איש איכות סביבה מחוץ למשרד להגנת הסביבה:  בנסיבות מסוימות, למשל במצב בו לדעת השר אין מועמד בשל מתוך המשרד, או שלמועמד המוביל מתוך המשרד אין כימיה עם השר, והשר מעוניין למנות איש מקצוע מתחום איכות הסביבה, הוא יכול למנות איש מקצוע  שלא מהמשרד להגנ"ס. מינוי כזה, היה של עו"ד אלונה שפר קארו, שהגיעה עם רקע מקצועי עשיר מהארגונים הירוקים (אדם טבע ודין וארגון חיים וסביבה) ומונתה על ידי השר גלעד ארדן בתחילה כראש המטה ולאחר מכן למנכ"לית המשרד.
 4. מינוי אישי מחוץ למשרד להגנת הסביבה: אבי גבאי עבר מספר תחנות מקצועיות משמעותיות וממושכות בקריירה שלו עד כה, בינהם 4 שנים באגף התקציבים במשרד האוצר ועשור בבזק. במידה ואין לגבאי מחויבויות פוליטיות למינוי מתוך מפלגת כולנו, והוא לא מוצא מועמד ראוי בעל רקע מקצועי בתחום איכות הסביבה מתוך או מחוץ למשרד, הוא יכול לפנות למועמדים אחרים בעלי ניסיון ניהולי מוכר שסביר שיגיעו מתוך היכרות קודמת באחת מהתחנות  הקודמות שלו.

בכלכליסט, פורסם כי המועמד הבולט לתפקיד מנכ"ל המשרד להגנ"ס הוא ישראל דנציגר, ממייסדי מפלגת כולנו, יזם הייטק בעברו ופעיל חברתי בהווה.

סיכום הקדנציה של דויד לפלר כמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה

במשמרת של דויד לפלר, היו כמה אירועים ראויים לציון, בינהם דליפת הנפט בערבה ובעקבותיה שיקום זיהום הקרקע בשמורת עברונה, פרסום המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום שיחליף את מיכל אחסון האמוניה בחיפה, הסערה התקשורתית סביב זיהום האוויר במפרץ חיפה ועוד.

דוד לפלר: "אני חש סיפוק גדול מהישגי המשרד בשנתיים האחרונות, פרויקטים שהחלו בתקופת עמיר פרץ ונמשכים עד היום כמו התוכנית לסביבה שווה המקצה 250 מיליון שקלים לטיפול בפסולת ביישובי המיעוטים, הוצאת המכרז להקמת מפעל אמוניה בדרום שיוביל לסגירת המיכל בחיפה, מעורבות המשרד בפתרון משבר הדיור – קידום זרוע ביצוע לטיהור קרקעות מחנות צה"ל ותע"ש, הטיפול בזיהום אוויר במפרץ חיפה וקידום חוק השקיות שיחזור בקרוב לכנסת."

בעבר כיהן לפלר גם כמנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה, מנכ"ל משרד המדע, התרבות והספורט ומנכ"ל שירות התעסוקה.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "אני מודה לדוד על שנתיים מלאות עשייה. בנוסף על התוצאות המצוינות דוד התמודד בתקופה ארוכה של בחירות ללא שר וידע למקד ולשמור על המשרד ואני מאחל לו הצלחה בהמשך"

--------

קישורים רלוונטיים

 1. מה אנחנו יודעים על אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה? 17.05.2015
 2. השר להגנ"ס, עמיר פרץ, מתפטר, 11.11.2014
 3. חילופי מנהלים בתחום איכות סביבה, 18.06.2015
 4. 3 חילופי מנכ"לים בחברות ייעוץ מובילות בתחום איכות הסביבה, 26.04.2015