רשויות באזור אשקלון: נפעיל סמכות משפטית נגד ראשי חברת החשמל אם לא ימצא פתרון לעיכוב הקמת סולקנים
ראשי הרשויות סביב אשקלון מחריפים את הטון בגין כוונת חברת החשמל, לדבריהם, להאריך את משך הזמן להתקנת הסולקנים בתחנת הכח 'רוטנברג' באשקלון
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 01/9/2015

בהמשך לדיווח שלנו מלפני שבועיים, כינוס חירום בהשתתפות ראשי רשויות החברות באיגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון נערך שבוע שעבר בגין כוונת חברת החשמל להאריך את משך הזמן להתקנת הסולקנים בתחנת הכח 'רוטנברג' באשקלון עד לשנת 2019 (איחור של 3 שנים מהמועד המקורי שנקבע, לדברי ראשי הרשויות).

משתתפי הישיבה תמכו חד משמעית בעמדתו של ראש מועצת שפיר ויו"ר איגוד הערים, אשר אברג'ל, והצעתו לשורה של מעשים:

 1. קידום פגישה דחופה עם השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, על מנת להסביר את עמדת הרשויות ולדרוש כי המשרד לא יאשר את בקשת הדחייה לשנת 2019.
 2. פנייה לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, בדרישה כי יפעיל את סמכותו כשר הממונה על חברת החשמל על מנת שתעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו בעבר.
 3. פנייה לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בדרישה שיתערב באופן מידי נוכח הסכנות הבריאותיות.
 4. במידה ולא ימצא פתרון, יפעל האיגוד להפעלת סמכויותיו המשפטיות בתחום האכיפה ורישיון העסק כנגד תחנת הכח 'רוטנברג' וראשי חברת החשמל.

ראש מועצת שפיר ויו"ר האיגוד, אשר אברג'ל: "במידה ולא ייענו דרישותינו לצמצום זיהום האוויר - נחריף את המאבק לרבות נקיטה בצעדי אכיפה מידיים. כאשר כל שנה מתים כ 80 איש מזיהום האוויר באזורנו, כל דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים ואי צמצום במזהמים הנפלטים לאוויר, משמעותה פגיעה ישירה בתושבינו ובילדינו, הזכאים לנשום אוויר נקי. סדרת הצעדים הנוכחית עליה הוחלט היא צעד ראשוני במאבק, לא נהסס להחריף ולהרחיב את המאבק במידה ויהיה בכך צורך."

תחנת הכח באשקלון היא תחנת כוח פחמית, הפועלת על פחם המגיע דרך מזח מיוחד בים שנבנה לשם כך, וצורכת כ- 6 מיליון טון פחם מדי שנה, ממוצע של כ- 16,000 טון פחם ליום. התחנה היא השנייה בגודלה בהספק שלה בישראל, אחרי "אורות רבין" בחדרה, ומהווה כ- 15% מכושר הייצור של חברת החשמל.

הדרישה להתקנת המתקנים להפחתת פליטות (סולקנים, מסנן קטליטי ועוד) הגיעה בעקבות החלתו של חוק אוויר נקי המחייב את מתקני חברת חשמל לקבל היתר פליטה לאוויר מהמשרד להגנ"ס. כחלק מתנאי היתר הפליטה נדרשת חברת החשמל להתקין את המתקנים הנ"ל, אשר יביאו  לצמצום ניכר בפליטת גופרית דו חמצנית [SO2] ובפליטת תחמוצות חנקן [NOx].

תגובת חברת החשמל: "חברת החשמל תשמח להיפגש עם ראשי המועצות ולקיים דיאלוג, מתוך כוונה לשתף פעולה. החברה רואה חשיבות עליונה בביצוע פרויקט הפחתת הפליטות ומשקיעה בפרויקט משאבים רבים - כבר היום, פליטות תחנת הכוח רוטנברג מופחתות, בשל העובדה שקיימים אמצעי הפחתה הכוללים סולקנים בשתיים מהיחידות. מדובר בפרויקט הנדסה מורכב בהיקף של כ 4 מיליארד ₪ שהחברה משקיעה בתחנת הכוח רוטנברג . חברת החשמל נאלצה להתמודד עם שורה של עיכובים כתוצאה מהפסקת עבודות במהלך צוק איתן, התקשרויות עם ספקים וקבלני ביצוע. למרות כל אלה, החברה המשיכה בביצוע הפרויקט ופועלת על מנת לצמצם את לוחות הזמנים ככל שניתן למרות השפעות אקסוגניות. החברה מקיימת דיאלוג שוטף עם המשרד להגנת הסביבה לגבי הדחייה הנדרשת בלוחות הזמנים, ותפעל בתאום איתו ועל פי הנחיותיו."

------

קישורים רלוונטיים

 1. עיכוב נוסף בהתקנת הסולקנים בתחנת הכח באשקלון, 17.08.2015
 2. השר פרץ מתנגד להקלה בדרישות לצמצום זיהום אוויר של חברת חשמל, 26.03.2014
 3. יותר קל להיאבק בתעשייה מאשר בבעלי רכבים, 02.08.2015
 4. זיהום אוויר | infospot
 5. היתר פליטה | infospot
תגיות: זיהום אוויר , סולקנים , תחנת כח רוטנברג , חברת חשמל , היתר פליטה ,