פתרון למפגעי ריח ממפעלים ואתרי פסולת ושפכים באוויר הפתוח: מחסום אוסמוגני
מערכת הזרקת מים בלחץ גבוה, בשילוב חומר פעיל ייחודי שנבדק במעבדה על פי תקן אירופאי, מפחיתים מפגעי ריח בכ- 75%. ויש גם פרויקט לדוגמא ממטמנת פסולת בישראל
  • מאת: עמיקם ברנאי, חברת UNIAIR
  • פורסם בתאריך: 26/10/2020

"על טעם וריח אין מה להתווכח", אומרת הקלישאה הידועה. אך מה לגבי ריח רע ומטריד? ויכוחים, תלונות, אי נעימויות, תביעות בבתי משפט, ומעל הכל, "החוק למניעת מפגעים" , הקובע כי: "לא יגרום אדם לריח חזק או בלתי-סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת-מקום או לעוברים ושבים."

מטרדי ריחות מפריעים לשגרת יומם של רבים, אשר מתגוררים בסמוך לאתרי פסולת או אתרים תעשייתיים, אשר כחלק מתהליכי הייצור או הטיפול פולטים גזים לאוויר הגורמים למטרדי ריח.

עד היום לא נמצא פתרון טכנולוגי למדידה אובייקטיבית של מפגעי ריח, אך תלונות בהחלט ניתן למדוד, ובשנים האחרונות מתרבות התלונות מצד אזרחים, אשר דורשים (ובצדק!) איכות חיים גבוהה, לצד איכות אוויר טובה.

האכיפה בנושא גוברת, ובשנים האחרונות אף הוטלו קנסות גדולים על מספר עסקים ומפעלים בגין מפגעי ריח.

מפגעי ריח באוויר הפתוח

במתקני תעשייה סגורים (מערכות סגורות), מתבצעים תהליכים לטיפול באוויר, בעזרת טכנולוגיות שונות כגון פחם פעיל וטיפולים ביולוגיים וביוכימיים, אשר מפחיתים את מידת הריח טרם יציאתו לאוויר הפתוח.

אך יש בעיה עם מפגעי ריח ממתקנים ושטחים פתוחים – כמו אתרי פסולת, מתקני טיפול בשפכים, מערום פתוח של חומר גלם, או אוויר היוצא ממערכת תעשייתית סגורה דרך ארובה אך עדיין מכיל שאריות של חומרים בעלי ריח לא נעים.

הפתרון למפגעי ריח באוויר הפתוח: מחסום אוסמוגני

UNIAIR חברה ישראלית המשמשת כנציגה בלעדית של Labiotest - חברה איטלקית מהמובילות בעולם בתחום הטיפול במפגעי ריח בפרט, וטיפול באוויר בכלל, מספקת את הפתרונות בדיוק לאתרים מעין אלו.

UNIAIR מייבאת, משווקת ומתקינה מערכות וחומרים לטיפול במטרדי ריחות, ומשתמשת בעיקר בטכנולוגיית המחסום האוסמוגני.

בטכנולוגיה זו, מופעלת מערכת הזרקת מים בשילוב חומר פעיל בלחץ גבוה, אשר מייצרת טיפות זעירות בקוטר משתנה, שבין מיקרונים בודדים לעשרות מיקרונים, כך שנוצר 'ענן' של טיפות עם שטח פנים גדול יחסית אשר מייעל את תהליך נטרול הריחות.

המערכת עצמה כוללת את כל הרכיבים הנדרשים, כולל המשאבה שמייצרת את הלחץ הנדרש, צנרת ודיזות (פיות) ייעודיות, וכמובן חומר פעיל.

הפחתה של 75% מהריח

החומר הפעיל הוא תערובת של חומרים אורגנים טבעיים (שמנים אתרים), טבעיים וידידותיים לסביבה, אשר אינם מזהמים ואינם מסוכנים לבעלי חיים.

על בסיס פורמולציות ספציפיות שפיתח היצרן, ועל בסיס ניסויים אמפירים ובדיקות שביצע הספק, החומר מפחית בין 70% ל-80% מאפקט הריח.

אפקט ניטרול הריח נבדק על בסיס התקן האירופאי EN13725 במעבדה אולפקטומטרית.

חברת לביוטסט מפעילה בעצמה מעבדה שכזו, והיא אף שותפה בגוף המייעץ לאיחוד האירופאי בנושא קביעת תקן הריח.

תהליך ניטרול הריח בעזרת חומר פעיל

ניטרול הריח שמתבצע ע"י החומר הפעיל, מבוסס על מספר מנגנונים, שהעיקריים שבהם: 

כליאה של מולקולות הריח בטיפות / מיצלות של תמיסת החומר הפעיל, ספיחה ויצירת קשרים מסוגים שונים (הידרופובים, כוחות ון דר ולס ועוד).

מנגנונים אלה גורמים להקטנת ריכוזי מולקולות הריח וכן לשינוי מבני במולקולות יוצרות הריח, אשר מנטרל את יכולת קליטת המולקולות באף האנושי וניטרול אפקט הריח.

ריכוז החומר הפעיל בתמיסה המוזרקת הוא בין 0.2% ל-0.5%, וקביעת הריכוז נעשית באמצעות משאבת מינון אשר מותקנת ביחידת ההזרקה המרכזית.

הטיפות המוזרקות מהדיזות מייצרות משפך מגע, שגדל לקוטר של מס' מטרים תוך זמן קצר, כך שיש כיסוי רחב של קו המגע.

התאמה לתנאי מזג אוויר משתנים

כחלק מהמערכת, ניתן להוסיף מערכת מטאורולוגית למדידת מהירות וכיוון רוח, אשר מתחברת ושולטת על מערכת ההזרקה בהתאם לתכנות מראש, כך שהמערכת תופעל עבור תנאי מזג אוויר משתנים (מהירות וכיוון רוח) המעצימים את בעיית הריח.

למערכת יש גם יכולת התאמה לעוצמת הריחות על בסיס שינוי ריכוז החומר הפעיל בתמיסה ותדירות ההזרקה, שיכולה להיקבע או על בסיס תנאי הרוח או באמצעות תכנות מראש או הפעלה רציפה. כלומר, כאשר יש מפגע ריח כבד ניתן להפעיל את המערכת ברציפות עם הגדלת ריכוז החומר הפעיל.

פרויקט לדוגמא – מטמנת הפסולת עברון

לאחר תלונות חוזרות ונשנות מצד תושבי שכונת נהריה הירוקה, ותחת עיניהם הבוחנות של בכירי מחוז הצפון של המשרד להגנת הסביבה, הותקנה מערכת לניטרול ריחות של מחסום אוסמוגני בשתי פאות (המערבית והצפונית) של מטמנת האשפה בסמוך לקיבוץ עברון.

על גבי כבל פלדה המתוח בגובה של כ-5 מטרים לאורך שתי הפאות, נמתח קו צנרת עם דיזות ייעודיות, אשר מחובר למשאבת לחץ גבוה (לחץ מים אשר מגיע עד 80 בר).

המשאבה מחוברת לתחנה מטאורולוגית קטנה שמותקנת על עמוד בגובה של כ-6 מטרים, ובהתאם לפרמטרים שהוגדרו (כיוון ומהירות הרוח) מפעילה את המערכת.

ע"י שילוב מוצלח בין יעילות החומר ובין פריסה נכונה של המערכת והפעלתה בהתאם לפרמטרים שהוגדרו, מטרד הריחות הופחת באופן משמעותי ביותר, ומחזיר לתושבי הסביבה את איכות החיים והאוויר המגיעה להם!


כותב המאמר הוא עמיקם ברנאי, מחברת UNIAIR - המתמחה בטיפול במפגעי ריח ומטרדי אבק.