אבי גבאי עוזר לכחלון לסגור פינה בתקציב? 200,000,000 ₪ מתקציב המשרד להגנת הסביבה עוברים לתקציב המדינה
בהצעת תקציב המדינה ל 2016, מופיע סעיף העברת 200 מיליון ₪ מקרן המיועדת למימון פרויקטים של איכות סביבה לתקציב המדינה. מטרת הקרן לתמוך בפרוייקטים סביבתיים של רשויות מקומיות, איגודי ערים ויחידות סביבתיות, והכספים בה נאספים מקנסות והיטלים סביבתיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/9/2015

נראה כי משרד האוצר בראשות השר משה כחלון והמשרד להגנת הסביבה בראשות אבי גבאי, גם הוא ממפלגת כולנו, סיכמו על העברת 200 מיליון ₪ מתקציב הקרן לשמירת הניקיון, המנוהלת על ידי המשרד להגנת הסביבה, לתקציב המדינה. ההחלטה התקבלה על רקע המאמץ לגבש תקציב מדיני לשנה הקרובה, ולאור הצטברות סכומי כסף גדולים ולא מנוצלים בקרן.

הצעת התקציב מפרטת כי 200 מיליון השקלים יילקחו ממקור ההכנסה העיקרי של הקרן - היטלי הטמנת פסולת המושתים על כל טון פסולת שמגיע להטמנה במקום למיחזור. הכנסות אלה משמשות למימון פרויקטים סביבתיים יקרים כגון:

  • פרויקט פינוי האסבסט בגליל המערבי.
  • הסדרת הטיפול בפסולת הבדואים בנגב.
  • שיקום אתרים לסילוק פסולת שההטמנה בהם הסתיימה.
  • קידום מדיניות להפרדה במקור (בבית התושב).
  • הקמת מתקני קצה ופתרונות קצה לטיפול בפסולת המופרדת.

היטל ההטמנה עלה באופן עקבי בשנים האחרונות, כחלק ממדיניות של המשרד להגנת הסביבה לצמצום פער הכדאיות הכלכלית של הטמנת פסולת ביחס למיחזור פסולת. הרעיון היה שככל שמחיר ההטמנה יעלה, יהיה משתלם יותר למחזר פסולת, ובמקביל ישמשו כספי היטל ההטמנה לעידוד הקמת מתקני מיחזור שחסרים בישראל, בשל חוסר הכדאיות הכלכלית שהיה בהקמתם עד כה.

את מרבית כספי היטל ההטמנה משלמות הרשויות המקומיות השולחות את הפסולת העירונית להטמנה. כלומר, כולנו, תושבי הרשויות המקומיות, לוקחים חלק במימון היטל ההטמנה דרך תשלומי הארנונה, שכעת במקום לשמש חזרה את שוק הפסולת, הולך אל תוך עוגת התקציב הכללית.

מקורות הכנסה נוספים של הקרן לשמירת ניקיון הם: הכנסות בהתאם לחוק הפיקדון של מכלי משקה וקנסות או עיצומים כספיים שהוטלו בגין הפרה של חוקים סביבתיים שונים.

לדברי משרד האוצר, לקיצוץ אשר יהווה כמחצית מהכנסות הקרן לשנת 2016, לא תהיה השפעה משמעותית על תפקודה היות ובסוף שנת 2014 עמד העודף התזרימי בקרן על כמיליארד ש"ח.

תגובת המשרד להגנת הסביבה: "מדובר בעניין טכני מימוני שלא גורע מתקציבי הקרן ויכולתה לבצע פרויקטים"

---

קישורים רלוונטיים:

  1. ההסבר של משרד האוצר בדבר הקיצוץ בקרן [pdf]
תגיות: קרן לשמירת הניקיון , היטל הטמנה , תקציב המשרד להגנת הסביבה ,