אדמת מריבה: מחלוקת על מכרז לטיפול בזיהום קרקע בתקציב של כ - 20 מיליון ₪ הוכרע בבית המשפט
מכרז לשיקום הקרקעות המזוהמות של הבסיס הצבאי הישן "כורדני" בקריית מוצקין הסתבך כשאחד המפסידים טען כי הזוכה לא עמד באחד מתנאי הסף. שיקום הקרקעות המזוהמות בבסיסי צה"ל היא בעיה נרחבת – איך פותרים אותה?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/9/2015

פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה מלמד אותנו על עיכוב בפרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות בשטח הבסיס הצבאי הישן, "כורדני", בקריית מוצקין, בגין מחלוקת על זהות החברה שתטפל בזיהום הקרקע. שיקום קרקע מזוהמת בהיקף נרחב, כפי שיש פעמים רבות בבסיסי צה"ל ישנים, הוא תהליך יקר שעלותו עשרות מיליוני ₪ שיוצא לפועל לעתים רחוקות ובעיקר במקרים בהם ניתן לבצע שינוי ייעוד לקרקע, לצורך בנייה למסחר ומגורים, כמו במקרה של מתחם "כורדני".

מי יטפל בזיהום הקרקע במתחם כורדני? | השתלשלות העניינים

בנובמבר 2013 פרסמה עיריית קריית מוצקין מכרז לטיפול בקרקעות המזוהמות בשטח הבסיס הצבאי הישן "כורדני". לאחר שחברת איזיטופ זכתה במכרז והחלה בעבודות, עתרה אחת החברות שלא זכו במכרז, י.ר.א.ב, לבית המשפט בטענה שאיזיטופ נבחרה למרות שלא עמדה בכל תנאי הסף. הדיון במקרה הגיע עד בית המשפט העליון שקבע כי איזיטופ לא עמדה באחד מתנאי הסף בכך שלא הצליחה להוכיח "שליטה" בציוד ההנדסי של קבלן המשנה לצורכי חפירה, במסגרת הסכם ההתקשרות בינהם. מסיבה זו ראה בית המשפט לנכון להכריז כי  חברת י.ר.א.ב היא הזוכה במכרז ותבצע את יתרת העבודות, בהיקף של כ – 3 מיליון ₪.

זמן מה לאחר החלטת בית המשפט העליון, פרסמה עיריית קריית מוצקין מכרז חדש לטיפול בזיהום קרקע במתחם "כורדני". חברת י.ר.א.ב עתרה שוב לבית המשפט ולדברי שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה שדנה במקרה, תכולת העבודה (סוג העבודות ושטח האתר המזוהם) הייתה זהה למכרז הראשון, בתוספת עבודות שיקום מי תהום, וכן חלו שינויים בתנאי הסף ומדדי האיכות לכאורה על מנת להקשות על העותרת את הזכייה.

השופטת קיבלה את עמדת העותרת ברובה תוך שהיא מביעה ביקורת כלפי התנהלות העיריה וקבעה כי המכרז החדש מבוטל וכי העותרת היא הזוכה במכרז הראשון המקורי לפיו תבצע את העבודות. בתוך כך, קבעה השופטת כי העירייה תהיה רשאית לפרסם מכרז חדש רק לחלק הנוסף של שיקום מי התהום.

בעיה נרחבת | זיהום קרקע בבסיסי צה"ל

בסיס כורדני הוא אחד מבסיסי צה"ל רבים שקרקעותיהם נמצאו או חשודים בזיהום קרקע בהיקפים רחבים, בין אם בשל חומרי נפץ או שמנים שנשפכו וחלחלו לקרקע, דליפת דלקים, היעדר תשתית ביוב, היעדר תשתית ראויה לטיפול בפסולת הגורמת ליצירת תשטיפים ועוד. במקרים רבים, זיהום הקרקע בבסיסי צה"ל קיים שנים רבות במהלכן המזהמים מחלחלים עד לשכבת מי התהום, דבר שמרחיב את התפשטות זיהום הקרקע ומקשה על הטיפול בו.

כפי שאנחנו למדים מהמקרה של זיהום הקרקע במתחם כורדני, עלות הטיפול בזיהום קרקע בהיקפים שכאלה היא גבוהה ומגיעה לעשרות מיליוני שקלים. העלות הגבוהה מהווה חסם משמעותי לטיפול בקרקעות המזוהמות היות ולצה"ל ו/או למדינת ישראל אין תמריץ כלכלי בטווח הקצר לטפל באותן קרקעות.

הפתרון המימוני לטיפול בקרקעות המזוהמות | נדל"ן

קרקעות מזוהמות של בסיסי צה"ל השוכנות בסמוך לאזורים מיושבים ומתאימות לבנייה למגורים או למסחר, יכולות להימסר לרשות מקומית או למדינה שבתורן יפעלו לשנות את ייעוד הקרקע ולשקם את הזיהום בעצמן ולשווק את הקרקעות במחיר המשקף גם את עלויות השיקום, או לחלופין ישווק את הקרקע טרם שוקמה, במחיר מפוחת, כך שהיזם יישא בעלות הטיפול בקרקע.

פתרון זה מתאים לא רק לקרקעות מזוהמות של בסיסי צה"ל, אלא לכל קרקע מזוהמת שניתן לשנות לה את הייעוד ותשמש למגורים או מסחר. כמובן שככל שהקרקע נמצאת באזור בו מחירי הקרקעות יקרים יותר, יש אפשרות ליישם את המנגנון באופן נרחב יותר.

המקרה של עיריית קריית מוצקין ומתחם כורדני הוא יישום מוצלח של הפתרון המוצג לעיל, שכן הקרקע במתחם אכן מיועדת בחלקה לשיווק כבנייה למגורים ומסחר ובכך יכולה לשאת את העלות הגבוהה של שיקום הקרקע המזוהמת. נקווה שהמחלוקת על זהות הגורם המטפל בזיהום הקרקע לא תמשיך לעכב את ביצוע פרויקט שיקום הקרקע.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. פסק דין: חברת י.ר.א.ב נגד עיריית קרית מוצקין וחברת איזיטופ, יולי 2015 [pdf]
  2. חשש לזיהום קרקע ומי תהום בקידוחי נפט בגולן, 14.06.2015
  3. לא כל קרקע מזוהמת תחייב טיפול, 10.05.2015
  4. זיהום קרקע - עמוד ראשי, infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: קרקע מזוהמת , בסיס כורדני ,