איך ביקורת דיגום פתע במפעל מתגלגלת לקנס 1,800,000 ₪ וצו סגירה?
האם המשרד להגנת הסביבה מגביר את האכיפה ומחמיר בקנסות בעקבות הסערה הציבורית שקמה לאחרונה סביב עניין זיהום האוויר בחיפה?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/5/2015

רצף של אירועי אכיפה סביבתית של המשרד להגנת הסביבה על מפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה מוביל להטלת עיצום כספי של כ- 1.8 מיליון ₪ ואפשרות למתן צו סגירה למפעל. זאת רק שבוע לאחר שדיווחנו כי המשרד להגנ"ס קנס את נמל חיפה בסכום של 3.7 מיליון ש"ח בשל פריקת ספינות בניגוד להוראות חוק אוויר נקי במשך חודשים וסיכון בריאות התושבים באזור.

הרצף הנוכחי של אכיפה סביבתית במפעל דור כימיקלים שבמפרץ חיפה מתחיל בביקור דיגום פתע שקיים המשרד להגנת הסביבה לפני כחצי שנה, ב 23.12.2014. בביקור הפתע נתגלה כשל במערכת מניעת זיהום אוויר ממתקן השבת ממיסים שהביא לחשש לזיהום אוויר שהוביל להוצאת צו מנהלי להשבתת פעילות מתקן השבת הממיסים עד לסיום הטיפול בתקלה. הצו שניתן ב 09.02.15 הוסר רק לפני שבועיים.

באותו ביקור דיגום פתע, במקביל לממצאים בגין זיהום אוויר, נתקלו נציגי המשרד להגנת הסביבה לדבריהם באירוע של דליפת חומרים מסוכנים בעקבותיו ניתן כעת למפעל עיצום כספי של 1.8 מיליון ₪. בינתיים, ביום רביעי האחרון, התרחשה תקלה במערכת הבקרה והפיקוד על הקיטור במפעל, שגרמה לפליטת עשן שחור במשך כ – 20 דקות. המשרד מציין כי מדובר בפליטת חומר אורגני העלול לסכן את הסביבה וכי הוא שוקל לתת צו סגירה למפעל בשל אירוע זה.

מפרץ חיפה עלה לכותרות לאחרונה בעקבות נייר עמדה שפרסם משרד הבריאות, לפיו קיים קשר בין שיעורי התחלואה הגבוהים במפרץ חיפה, לרבות סרטן, וזיהום האוויר באזור. פרסום זה הוביל את המשרד להגנ"ס להודיע כי הוא מגבש המלצות להכריז על מפרץ חיפה כעל "אזור נפגע זיהום אוויר" בהתאם להגדרתו בסעיף 11+12 בחוק אוויר נקי.

תגובת מפעל דור כימיקלים: "איננו רואים סיבה להטלת עיצומים כספיים, מאחר שלא היה זה אירוע חומ״ס (חומרים מסוכנים) ולא היה כל ניסיון הסתרה. ההיפך הוא הנכון: מדובר בתקלה מקומית בשעון תעשייתי וכתוצאה ממנה נוקזו למאצרה תקנית, כ-15 ליטרים בלבד של תערובת מים וכהלים, שאינה רעילה ואינה מסוכנת לאדם ולסביבה. בו במקום אותרה התקלה , טופלה ותוקנה. השעון הוחלף והנזילה הופסקה. מכאן שלא היה בכך שום אירוע בטיחותי המחייב דיווח כלשהו לרשויות הגנת הסביבה. כאמור, גם לא היה כל ניסיון להסתיר דבר: הנזילה אירעה בעת שצוות המשרד להגנ״ס ביקר במפעל בנושא אחר והכל היה גלוי לעין. בו במקום קיבלו אנשי המשרד את כל ההסברים ואת שיתוף הפעולה המלא מצדנו. הראיה לכך שלא היה שום סיכון באירוע הינו שאנשי המשרד להגנת הסביבה לא נקטו בשום צעד מיידי להגבלת פעילות המפעל, ורק כעבור 40 יום(!) הוציא המשרד דוח על האירוע. בנוגע לפליטת העשן אתמול, המקרה טופל בו במקום ופליטת העשן הופסקה. המקרה דווח למשרד להגנת הסביבה ונסיבותיו נבדקות".

מפעל דור כימיקלים ממוקם באזור התעשייתי של מפרץ חיפה ותוצריו כגון מתנול, פורמלין, מימן, ממיסים ממוחזקים ועוד מוצרים המשמשים את תעשיות הפרמצבטיקה, הפלסטיק והאנרגיה.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. קנס בגובה 3.7 מיליון ש"ח הוטל על נמל חיפה, 30.4.2015
  2.  צו מנהלי לדור כימיקלים בגין כשל במניעת זיהום אוויר, 15.2.2015
  3. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.4.2015
  4. משפט סביבתי - עמוד ראשי, infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: דור כימיקלים , חומרים מסוכנים , זיהום אוויר , דליפת חומר מסוכן ,