ביקורת פתע של חומרים מסוכנים ב 110 מפעלים. ב – 18 נמצאו ליקוים ויפתחו נגדם הליכים
110 בתי עסק ברחבי הארץ עברו ביקורת פתע לפני שבועיים במבצע אכיפה ארצי של המשרד להגנת הסביבה מול עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים. ב-18 מבין העסקים שנבדקו נמצאו ליקויים, וייפתחו כנגד מנהליהם הליכי אכיפה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/6/2016

לא עברו חודשיים מאז מבצע האכיפה האחרון, ופעם נוספת צוותים של המשרד להגנת הסביבה יצאו למבצע אכיפה ארצי לפיקוח על עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים. במהלך המבצע, ​ שהתקיים ב 24.05.2016, יותר מ- 100 אנשי מקצוע, פקחים ואנשי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה יצאו על מנת לפקח על עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים, המחויבים בהיתר רעלים.

לדברי המשרד להגנת הסביבה, במסגרת המבצע נבדקו כ-110 עסקים המחזיקים בחומרים מסוכנים, ונגד 18 מהם ייפתחו הליכי אכיפה בעקבות ליקויים שנמצאו בתנאי החזקת החומרים המסוכנים או בשל אי עמידה בתנאי היתר הרעלים – בדגש על בתי עסק הסמוכים למקום מגורים או ריכוזי קהל.

על פי המשרד להגנת הסביבה, במבצע האכיפה הקודם, שנערך באפריל, ב- 25 עסקים נמצאו חומרים מסוכנים ללא היתר רעלים או שנמצאו בהם ליקויים בתנאי החזקת החומרים המסוכנים.

הליקויים: שאריות של ציאניד, היתר רעלים לא בתוקף ועוד

בין המפעלים שנפתחו נגדם הליכי אכיפה נמצא מפעל ציפוי מתכות במחוז צפון הפועל בסמוך למוקדי אוכלוסייה ובו נמצאו שאריות של ציאניד בחביות פלסטיק בחצר וכן פסולות אחרות של חומר מסוכן. כמו כן, למפעל אין היתר רעלים תקף. המשרד להגנ"ס מוסר כי כנגד המפעל יבוצעו הליכי אכיפה מנהליים כדי להסדיר את עבודתו כחוק, ואם ימשיך לעבור על החוק, האכיפה תעבור למישור הפלילי.

במפעל נוסף בקיבוץ באזור חיפה, המייצר מוצרי הלחמה, זיהה מפקח של המשטרה הירוקה חביות ובתוכן פסולת מתכות, שמהן דולף חומר החשוד כבדיל לא נקי. המפעל קיבל קנס כספי במקום, והחביות הונחו במאצרה, כמתחייב בחוק.

בעת ביקורת שביצע צוות האכיפה במפעל בעתלית, התגלה כי באחד מהמתקנים משאבה ומפוח לא עבדו, והודגמה פליטה גבוהה מן המותר בנתוני הניטור הרציף. הליכי אכיפה נפתחו נגד המפעל, ותישקל הוצאת עיצום כספי ואף אכיפה פלילית נגדו.

התייחסויות

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, שהוביל צוותי פיקוח במחוז צפון וחיפה: "כחלק מהגברת הפיקוח והאכיפה מול גורמי זיהום, יצאנו למבצע פתע ארצי במטרה לאתר מוקדי סיכון ולנקוט בהליכים נגד המפירים את החוק ומסכנים את האוכלוסיה. נמשיך לפעול בנחישות נגד כל מי שמסכן את אזרחי ישראל, ולא נהסס לנקוט בהליכים".

----------

קישורים רלוונטיים

  1. מבצע אכיפה לפיקוח על עסקים המחזיקים חומרים מסוכנים, 12.04.2016
  2. מה המשרד להגנת הסביבה מתכנן לתעשייה ב 2016? 07.03.2016
  3. עשרות מפעלים צפויים לעבור דיגומי פתע בארובות לראשונה מזה שנים, 17.11.2015
  4. מי קיבל קנס סביבתי של 18 מיליון ₪ ? 14.03.2016
  5. איך עובד מנגנון האכיפה של היתר רעלים? 08.12.2015
  6. חומרים מסוכנים | infospot
  7. משפט סביבתי | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: אכיפה סביבתית , חומרים מסוכנים , ציאניד , מבצע אכיפה , ישראל דנציגר , זיהום אוויר , מפרץ חיפה ,