בקרוב: מדיניות מעודכנת למרחקי הפרדה מחומרים מסוכנים
המשרד להגנת הסביבה עתיד לפרסם בקרוב טיוטה להערות הציבור של מדיניות מעודכנת בתחום מרחקי הפרדה למקורות סיכון נייחים. המדיניות החדשה צפויה לכלול לראשונה מרחקי הפרדה לאמוניום ניטראט, תזקיקי נפט ולגז טבעי, וכן תיקון לתרחיש bleve
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 31/3/2015

במפגש של ועדת חומרים מסוכנים של התאחדות התעשיינים שהתקיימה לפני מספר ימים, הציג שאול דל ארצ'ה, מרכז הערכת סיכונים בכיר במשרד להגנת הסביבה את השינויים הצפויים במדיניות מרחקי הפרדה למקורות סיכון נייחים. לדבריו, המשרד להגנ"ס עובד בימים אלה על עדכון המדיניות וטיוטה להערות הציבור תתפרסם בקרוב. התיקון האחרון במדיניות זו נערך לפני כשנה.

מרחקי הפרדה עבור חומרים חדשים

השינויים הצפויים כוללים הוספת מרחקי הפרדה לחומרים חדשים שלא זכו עד כה להתייחסות:

  1. אמוניום ניטראט מוצק המשמש לדשן (קבוצת סיווג 5.1). מרחק ההפרדה החדש לאמוניום ניטראט לא יתייחס לאמוניום ניטראט מקבוצת סיווג 1 (חומרי נפץ)
  2. גז טבעי
  3. תזקיקי נפט דוגמת קרוסין, בנזין ונפטא בהם מרחק ההפרדה החדש יהיה מבוסס על מרחק ההפרדה לנפט גולמי שמופיע במדיניות 2014 הנוכחית.

כמו כן צפוי תיקון לתרחיש bleve (כדור אש), שמשמעותו תהיה מדידת משך זמן של כדור אש לפי מספר שניות ולא לפי זמן מינימאלי של דקה כפי שמוגדר כיום.

עדכון הגדרות של רצפטור ציבורי

במדיניות המעודכנת, המשרד להגנ"ס עתיד לחדד איזה מבין השטחים הציבוריים הפתוחים (שצ"פים) נחשבים רצפטור ציבורי ואיזה לא. בנוסף, צפוי להופיע דגש גם לגבי מגרשי חניה, כאלה שלא שייכים לאזור תעשייה אך גם לא לאזור מגורים ומסחר. המשרד מתכוון לחדד לגביהם תחת איזה קריטריונים הם אינם נחשבים כרצפטורים ציבוריים.

מרחקי הפרדה לגז טבעי

אחת הטענות שמופנות למשרד להגנ"ס מהתעשייה מתייחסת לעיכוב בפרסום מרחק הפרדה לגז טבעי, שיוצר אצל המפעלים חוסר וודאות לגבי בחירת מיקום תשתיות הגז הטבעי במפעל וזאת בעוד התעשייה משוועת להכניס את הגז לשימוש כמה שיותר מהר. שולי נזר, סמנכ"לית בכירה וראש אשכול תעשיות במשרד להגנ"ס, השיבה כי גם למשרד הגנת הסביבה יש אינטרס מובהק שהתעשייה תעבור לגז טבעי שיביא להפחתת זיהום אוויר שכרוך בשימוש בדלקים הפוסיליים שנמצאים בשימוש כיום. לפיכך, המשרד להגנת הסביבה מקווה לפרסם בהקדם את מסקנותיו לגבי מרחק הפרדה לגז טבעי, אולי אף לפני עדכון המדיניות הכוללת. 

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. חוזר מנכ"ל, מדיניות מרחקי הפרדה ממקורות סיכון נייחים, מרץ 2014 - המשרד להגנ"ס [pdf].
  2. מידע נוסף באתר המשרד להגנת הסביבה
  3. הסוף לאישורי מנהל לטיפול בפסולת מסוכנת? 31.3.2015
  4. בקרוב: עדכון מדיניות פסולת חומרים מסוכנים, 31.3.2015
  5. חומרים מסוכנים - עמוד ראשי, infospot
תגיות: חומרים מסוכנים , היתר רעלים , מרחקי הפרדה , תרחיש bleve ,