האנושות חצתה 4 מתוך 9 גבולות פלנטריים
מחקר חדש: הציוליזציה האנושית חצתה 4 מתוך 9 גבולות פלנטריים - עולה הסיכון של הפיכת כדור הארץ לפחות מתאים למחייה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 22/10/2015

גבולות פלנטריים [Planetary Boundaries] הם ערכי סף שנקבעו על ידי קבוצת מדענים מתחומי חקר כדור הארץ והסביבה במטרה לקבוע "מרחב פעולה בטוח לאנושות". הגבולות מתייחסים ל- 9 פרמטרים סביבתיים מרכזיים אשר חריגה מהם תשפיע על תהליכים קריטיים ועלולה להוציא את מערכות כדור הארץ מאיזון בצורה בלתי הפיכה באופן שיהיה פחות מתאים למחייה לאנושות. הגבולות נקבעו לראשונה ב- 2009 ועזרו למקבלי ההחלטות לפתח מדיניות מקיימת בהתאם לתנאי המחייה בכדור הארץ.

9 התחומים בהם נקבעו גבולות פלנטריים ב- 2009:

 1. שינוי אקלים
 2. אובדן מגוון ביולוגי
 3. הדלדלות האוזון
 4. התחמצנות האוקיינוסים
 5. מחזורים ביוגיאוכימיים של חנקן [N] וזרחן [P]
 6. שינוי במערכת היבשה (כריתת יערות)
 7. שימוש במים מתוקים
 8. טעינת תרסיסים לאטמוספירה
 9. זיהום כימי

מחקר חדש שפורסם לאחרונה עידכן ותיקן את הגבולות הפלנטריים והעריך את מצב כדור הארץ ביחס לגבולות אלו. בכדי לעשות זאת, חוקרים ניהלו סקירה והערכה של מחקרים בנושא הגבולות הפלנטריים מאז 2009. מהמחקר החדש עולה ש- 4 מתוך 9 הגבולות פלנטריים נחצו.

4 הגבולות הפלנטריים שנחצו:

 1. קצב הכחדה (מחוון לאובדן מגוון ביולוגי) [Extinction Rate]
 2. כריתת יערות
 3. פחמן דו חמצני אטמוספרי (מחוון לשינוי אקלים)
 4. מחזור החנקן והזרחן

בנוסף, החוקרים ניתחו אינטקרציות בין הגבולות השונים. שינוי אקלים ומגוון ביולוגי זוהו בתור  תחומים מרכזיים המשפיעים על כל התחומים האחרים. חצייה של אחד משני הגבולות בתחומים אלו (אפילו בתור גבול בודד שנחצה) עלולה להטות את מערכת כדור הארץ למצב חדש.

עוד מצוין כי במאמץ של מדיניות בינלאומית מתואמת אפשר להתרחק מהגבולות. למשל, פיקוח על שחרור לאטמוספירה של CFC, איפשר התרחקות מהגבול של דלדול האוזון.

גבולות פלנטריים מייצגים גישה זהירה, מבוססת על שימור התנאים של תקופת ההלוקן (תקופת 11,000 השנים האחרונות) בכדור הארץ בה האנושות שגשגה. התקרבות לגבול מספקת תמרור אזהרה למקבלי ההחלטות, מעידה על כך שאנו בדרך לבעיה ומאפשרת זמן לפעולות מתקנות לפני שיהיה מאוחר מידי. בנוסף ל- 4 הגבולות שנחצו ישנם מספר גבולות הקרובים להיחצות- המחקר מדגיש שיש לנקוט בפעולות על מנת לחזור למצב בטוח.

---

קישורים רלוונטיים

 1. מאמר: Planetary boundaries: Guiding human development on a changing planet
 2. גבולות פלנטריים, ויקיפדיה [אנגלית] 
תגיות: כדור הארץ , ציויליזציה , שינוי אקלים , אוזון , מגוון ביולוגי ,