הגבלה עולמית על גזי קירור HFC אושרה
איזה גזי קירור נכללים בהגבלה? מה לוחות הזמנים? האם ישראל קיבלה הקלה? ומה דעתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על ההסכם?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/10/2016

לאחר דיונים שנמשכו 7 שנים, 190 מדינות הגיעו ביום ראשון האחרון להסכם להפסקה הדרגתית בשימוש בגזי קירור מסוג HFC’s, שהינם גזי חממה בעלי השפעה משמעותית על ההתחממות הגולבאלית.

ההסכם נחתם בבירת רואנדה, קיגאלי, בכנס השנתי של פרוטוקול מונטריאול, שהיא אמנה בינלאומית שמטרתה צמצום והפסקת השימוש בחומרים המדללים את שכבת האוזון [O3] באטמוספירה. את הסיבות לשימוש בפרוטוקול מונטריאול לצורך טיפול בגזי חממה (שבד"כ מטופלים תחת פרוטוקול קיוטו) הסברנו בכתבה מלפני מספר חודשים.

קבוצת החומרים הצפויה להיאסר לשימוש, HFC’s (הידרו-כלורו-פחממנים), כוללת בין השאר את: R-134a, R-507, R-410a וגזים נוספים המשמשים בעיקר כגז קירור למערכות קירור ומיזוג אוויר.

לוחות זמנים ומדרגות הפחתה

לוחות הזמנים שנקבעו להחלת ההגבלות על ה HFC’s קובעים כי שנת ההגבלה הראשונה תהיה 2019, בה כל מדינה תוכל לצרוך עד 90% מסך הצריכה השנתית הממוצעת שלה בשנים 2011-2013 בתוספת 15%. לאחר מכן, מדי כמה שנים, תחול הפחתה נוספת על פי הטבלה הבאה:

שנה שימוש מותר ביחס לצריכת הבסיס
2019 - 2023 90%
2024 - 2028 60%
2029 - 2033 30%
2034 - 2035 20%
  2036 והלאה 15%

מדינות שקיבלו הקלות

2 קבוצות של מדינות קיבלו הקלות ליישום הפרוטוקול. קבוצה אחת הן מדינות מתפתחות כגון סין, מדינות אמריקה הלטינית, מדינות איים ונוספות אשר קיבלו הקלה של 5 שנים ביישום "תיקון קיגאלי", ויתחילו את ההפחתה ההדרגתית רק בשנת 2024.

בנוסף, קבוצה נוספת של מדינות מתפתחות בהן הטמפרטורות גבוהות יותר, קיבלו הקלה משמעותית אף יותר, ויחויבו להתחיל את ההפחתה רק בשנת 2028. אלה המדינות: הודו, איראן, עיראק, כווית, עומאן, בחריין, קטאר, פקיסטאן, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

מדינת ישראל, לא כלולה בקבוצת המדינות המקבלות הקלה.

התייחסויות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס להסכם: "בשנים האחרונות, ארצות הברית פעלה ללא לאות כדי למצוא פתרון גלובלי להפחתת הייצור והצריכה של HFCs. קבוצה זו של גזי חממה, המשמשים במזגנים ומערכות קירור, יכולים להשפיע מאות עד אלף פעמים יותר  מאשר דו תחמוצת הפחמן [CO2], ומייצגים איום ההולך וגדל במהירות לבריאות של כוכב לכת שלנו.

היום בקיגאלי, רואנדה, כמעט 200 מדינות אימצו פתרון שאפתני ומרחיק לכת לאיום הזה. באמצעות פרוטוקול מונטריאול, פורום מוכח לפתרון אתגרים סביבתיים כמו הגנה על שכבת האוזון, הקהילה הבינלאומית הסכימה להגביל את הייצור והצריכה של HFCs וכך למנוע עד 0.5 מעלות צלזיוס של התחממות עד סוף המאה - תרומה משמעותית להשגת המטרות שהצבנו בפריז (ועידת פריז 2015). התכנית גם מספקת מימון למדינות מפותחות, כך שטכנולוגיות חדשות במיזוג אוויר יוכלו להיות זמינים עבור אזרחיהן. זה מראה שאנחנו יכולים לפעול כדי להגן על הכוכב שלנו בצורה המסייעת לכל המדינות לשפר את חייהם ופרנסתם של אזרחיהן.

בנוסף לתיקון של היום, בשבוע שעבר נחצה תאריך הסף בו הסכם פריז נכנס לתוקף ונחתם הסכם להגבלת פליטות ענף התעופה בעולם. כל הצעדים האלה מלמדים אותנו כי על אף שהדיפלומטיה איננה קלה, אנו יכולים לעבוד יחד כדי להשאיר לילדינו עולם בטוח יותר, משגשג יותר, מאובטח יותר, חופשי יותר מזו נותרת עבורנו."

ג'ון קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, שייצג את ארה"ב בקיגאלי, התייחס להסכם: "אימוץ של התיקון להפחתת השימוש ב HFC's הוא ההצעד החשוב ביותר שיכולנו לנקוט כעת על מנת להגביל את ההתחממות הגלובאלית"

-----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. תיקון קיגאלי לפרוטוקול מונטריאול, חלק א', האו"ם [word]
  2. תיקון קיגאלי לפרוטוקול מונטריאול, חלק ב', האו"ם [word]

קישורים רלוונטיים:

  1. הגבלה חדשה על שימוש בגזי קירור, 25.07.2016
  2. סקירה: תחליפים לאיסור השימוש בגז קירור R-22 ו- R141b, 01.07.2015
  3. מילון מונחים: פרוטוקול מונטריאול - Montreal Protocol
  4. מאחורי הקלעים של היעד להפחתת פליטות גזי חממה בישראל, 06.10.2015
  5. שינוי אקלים | infospot