לא רק בחיפה. מהלך ארצי להחמרת דרישות ניטור ארובות
המשרד להגנת הסביבה מרחיב את הדרישות החדשות לניטור רציף של ארובות לכל הארץ ומעדכן את נהלי הניטור. מפעלים עם ארובות בניטור רציף יקבלו את הדרישות בהיתר הפליטה או רשיון העסק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/10/2016

במהלך השנה האחרונה, דיווחנו על שורה של צעדים שנקט המשרד להגנת הסביבה להחמרת הדרישות לניטור רציף של פליטות לאוויר מארובות במפעלים, כחלק ממהלך לשיפור הפיקוח והמעקב אחר פליטות אלה. כעת, המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי המהלך הורחב וצעדים שחלקם יושמו עד כה באופן מקומי, למשל רק באזור מפרץ חיפה, ייושמו בכל רחבי ישראל ויוחלו על כ- 300 ארובות החייבות בניטור רציף (מהם כ- 70 בחיפה).

מי שמיישם בפועל חלק גדול מהפיקוח והמעקב אחר ניטור ארובות במפעלים הם היחידות הסביבתיות ואיגודי הערים השייכים למערך השלטון המקומי. על כן, לפני כשבועיים (28.09.2016) התקיימה פגישת התנעה ארצית בנוכחות נציגי גופים אלה ונציגי המשרד להגנת הסביבה, במטרה לחזק את מערך הפיקוח והאכיפה ולהדק את שיתוף הפעולה בין הגופים.

בין הצעדים: אימוץ התקינה האירופית החדשה למערכות ניטור ארובות, חובת הסמכה על-ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות; בקרת איכות מתקדמת; ופרסום תוצאות הניטור מהארובות בזמן אמת לציבור הרחב.

חובת פרסום נתוני ניטור הארובות באינטרנט

במהלך השנה האחרונה דיווחנו כי המשרד להגנ"ס דרש מכל הארובות המנוטרות באופן רציף במפרץ חיפה (74 סה"כ) לפרסם את המידע שלהם לציבור הרחב, באינטרנט. דרישה זו יושמה. בפועל נתוני הניטור הרציף בארובות משודרים לאיגודי ערים מפרץ חיפה שמפרסם אותם באתר אינטרנט יעודי - קישור.

כעת המשרד להגנ"ס מציין כי הוא מרחיב את חובת פרסום המידע לציבור בכל 300 מערכות הניטור הרציף בארובות הקיימות בארץ. החובה בעניין זה תיכלל בתנאי רישיון העסק או היתר הפליטה של המפעלים הרלוונטיים.

מעבדות חיצוניות מוסמכות לכיול ואבטחת איכות

בנוסף, המשרד להגנת הסביבה ציין בהודעתו כי מפעלים יידרשו להשתמש רק במעבדות חיצוניות שקיבלו הסמכה מהרשות הלאומית להסמכת מעבדות, זאת לצורך בדיקות הכיול ואבטחת האיכות של מערכות הניטור, מהלך שיושלם עד סוף 2016. הכוונה לאימוץ התקן האירופאי המעודכן BS EN 14181:2014 לאבטחת איכות מערכות ניטור רציף, במקום הנוהל הקיים של ניטור רציף בארובות המבוסס על התקן האירופי הישן BS EN14181: 2004.

כחלק מהמהלך, המשרד להגנת הסביבה צפוי לעדכן בקרוב את נוהל ניטור רציף בארובות מ 2011 - קישור.

אימוץ תקינה אירופאית למערכות ניטור רציף בארובות

לפני חודשיים דיווחנו כי המשרד הוציא הנחיה לחברות העוסקות בדיגום ארובות או בהבטחת איכות לניטור רציף בארובות לאמץ את התקינה האירופאית EU14181 החדשה למערכות ניטור רציף בארובות ולעבור לשם כך הסמכה מטעם הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. בהתאם, החל מה 1 לינואר 2017 דוחות הבטחת איכות שיוגשו ע"י חברות שאינן מוסמכות לא יתקבלו. הנחיה זו היא כלל-ארצית, היא מתייחסת לחברות שעוסקות בניטור ובדיגום ארובות ואין בה שינוי מהפרסום האחרון מלפני חודשיים.

התייחסויות

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "בעקבות המהלך, הציבור יוכל לדעת בכל רגע נתון מה נפלט מארובות המפעלים וידע שלנתונים הללו יש חותמת איכות ואמינות של גורם בלתי תלוי ומקצועי - הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. זהו צעד נוסף לשיפור הבקרה, הפיקוח והשקיפות בהתאם לחוק אוויר נקי והתאמה לסטנדרטים האירופיים. גם המפעלים יידעו שהציבור צופה בהם בכל רגע נתון, והדבר יגביר את הבקרה העצמית שלהם"

בחברת ניהול משאבי הסביבה [Enviromanager], המתמחה בפתרונות ניטור ודיגום ארובות, הסבירו לנו כי משמעותה של ההסמכה הנדרשת היא כי מעתה, במקום לעבוד על פי התקן הישראלי והאמריקאי, חברות הניטור והדיגום ארובות בישראל, יצטרכו לעבוד גם על פי תקן האיכות האירופאי. בהתאם, בחברה נערכו לכך מראש ודאגו להביא לישראל אנלייזר ייחודי המאפשר ניטור רציף מולטי פרמטרים וכן ביצוע כיול שנתי וחמש שנתי QAL 2  ו AST בהתאמה לנוהלי "ניטור רציף בארובה" של המשרד להגנת הסביבה, לצד תאימות מלאה לתקינה האמריקאית USEPA  והאירופאית הרלוונטית EN14181. מכשיר זה, שעלותו נאמדת בעשרות אלפי דולרים ושהוא כנראה היחידי בישראל העומד בתקן החדש, יוכל לשמש את חברות הניטור והדיגום ארובות השונות על מנת לעמוד בתקן הנדרש ובצורה יעילה.

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. דרישות חדשות להסמכת חברות דיגום וניטור ארובות, 01.08.2016
  2. דיגום ארובות | הוראות דיווח חדשות, 24.07.2016
  3. בדיקות פתע בארובות: המשרד להגנ"ס ביצע ב - 3 חודשים יותר בדיקות מאשר בכל 2015, 10.04.201
  4. מידע נוסף על דיגום וניטור ארובות | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: