IRBCA פרוטוקול חדש לקביעת ערכי סף לזיהום קרקע יפורסם בקרוב
הפרוטוקול עוסק בסקר סיכונים בתחום שיקום קרקעות מזוהמות ומציע אלטרנטיבה לערכי הסף הכלליים בהם משתמשים כיום לקביעת מידת הזיהום של הקרקע
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/1/2015

פרופ' אמריטוס אורי מינגלגרין, ראש ועדת IRBCA[1], הציג בשבוע שעבר במסגרת כנס קרקעות מזוהמות בבית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי, את עקרונות פרוטוקול ה- IRBCA העתיד להיות מאומץ באופן רשמי על ידי המשרד להגנת הסביבה בזמן הקרוב. יש לציין כי המשרד להגנ"ס פרסם את טיוטת הפרוטוקול בספטמבר האחרון להערות הציבור. הפרוטוקול מבוסס על סקר סיכונים ויהווה אלטרנטיבה לערכי הסף הכלליים המשמשים כיום לקביעת זיהום קרקע, הנחשבים למחמירים.

השיטה המקובלת כיום לבחינת מצב זיהום קרקע בישראל היא בדיקתה ביחס לערכי סף שפורסמו בשנת 2004. מדובר בערכי סף כלליים, אשר ד"ר ירמיהו זהר, ממונה קרקעות מזוהמות במשרד להגנ"ס, ציין לגביהם כי הם "נחשבים למחמירים ביותר". לעומתם, פרוטוקול IRBCA מאפשר לקבוע ערכי סף ספציפיים לאתר, העלולים להיות מחמירים יותר או פחות, אך נקבעים באופן "אישי" בהתאם למאפייני האתר והחומר המזהם.


* מתוך פרוטוקול IRBCA.

הפרוטוקול מתחיל עם זיהוי האתר ואפיונו. במידה וערכי הזיהום בפועל גבוהים מערכי הסף של 2004, ובעל האתר בוחר שלא לשקם את האתר בהתאם לאותם ערכים, ניתן להתחיל את סקר הסיכונים המורכב משלושה שלבים (אפשרויות), כדלקמן:

 • Tier1: בדיקת מצב הקרקע ביחס לטבלאות ערכי סף המופיעות בפרוטוקול (Tier1 RBTL's), שחושבו באמצעות התוכנה של ה - IRBCA  המבוססות על מסלול החשיפה (אוויר, קרקע, מי תהום וכו') ועל אופן החשיפה (מגע עורי, בליעה, נשימה וכו'). היתרון באימוץ  Tier1 הוא שאין צורך באיסוף נתונים נוסף מהאתר (מעבר לאפיון), פעולה שכרוכה בהשקעת משאבים רבים ודורשת עבודה רבה, כולל עריכת מדידות בשטח. החיסרון הוא שמדובר בערכים כלליים, ולא ספציפיים לאתר.
 • Tier2: אם בעל האתר חושב שהפרמטרים המאפיינים את האתר שלו באופן ספציפי עשויים להיות פחות מחמירים מערכי הסף המופיעים ב- Tier1, הוא יכול לחילופין לאסוף נתונים (כולל מדידות בשטח), להציב בנוסחאות הרלוונטיות (באמצעות התוכנה של ה- IRBCA, המבוססת על נוסחאות ה- EPA [2]) ולקבל תוצאות ספציפיות עבור האתר שלו.
 • Tier3: במידה ובעל אתר חושב שהנוסחאות של ה- EPA לא נכונות לאתר שלו, הוא יכול לאמץ מודל חישובי אחר לקביעת ערכי סף ספציפיים לאתר, אלא שבעודו עושה כן, יהיה עליו לשכנע את הרגולטור לקבל את המודל החלופי שבחר.

בעל האתר רשאי לבחור ב –  Tier המתאים לו ביותר. ככל שעולים ב- Tier ערכי הסף לריכוזי מזהמים אמורים לעלות (כלומר מקלים יותר) אך דורשים עבודה רבה יותר באיסוף נתונים מהשטח. יש לזכור כי אם בסופו של דבר ערכי הסף הספציפיים שמתקבלים ב - Tier2 יותר מחמירים מערכי הסף הכללים ב - Tier1, לא ניתן לחזור אחורה ולהחליט לאמץ את ערכי Tier 1.

מה שעוד חשוב לדעת על פרוטוקול IRBCA: 

 • פרופ' מינגלגרין ציין כי לדעתו אין עדיין חברות ייעוץ בישראל שיודעות ללוות לקוחות לפי הפרוטוקול באופן עצמאי, ללא תמיכה מצד גופים בחו"ל.
 • הפרוטוקול מורכב מ- 350 עמודים בשפה האנגלית.
 • הפרוטוקול עוסק בקבלת החלטות בתהליך הגדרת מצב זיהום הקרקע בלבד ואין בו מידע אודות בחירת הטכנולוגיה לשיקום הקרקע.
 • הפרוטוקול מגיע עם תוכנה תואמת לחישוב נוסחאות.
 • גם כיום, עוד לפני אימוץ רשמי של פרוטוקול ה- IRBCA על ידי המשרד להגנ"ס, המשרד להגנ"ס מאפשר במקרים בודדים להשתמש במתודולוגיות RBCA של מדינות אחרות. אך יצירת פרוטוקול מותאם לישראל ואימוצו באופן רשמי על ידי המשרד יביא להסדרת הנושא.
 • הוועדה שניסחה את הפרוטוקול כללה נציגים של הממשלה, התעשייה, האקדמיה וגופים רלוונטיים נוספים. הוועדה קבעה מראש שנוסח הפרוטוקול הסופי (זו הטיוטה שפורסמה בספטמבר) צריך להיות מקובל על כל המשתתפים פה אחד.

---

קישורים רלוונטיים:

 1. טיוטת פרוטוקול IRBCA – ספטמבר 2014 [pdf]
 2. ערכי סף לקרקעות מזוהמות, 2004, המשרד להגנ"ס [pdf]
 3. נותרו 10 ימים להגשת הערות להנחיות ביצוע סקר סיכונים (IRBCA), ידיעת חדשות מה- 19.11.2014, infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>

[1] IRBCA – Israeli Risk Based Corrective Action
[2] EPA – Environmental Protection Agency

תגיות: זיהום קרקע , מדיניות קרקעות מזוהמות , IRBCA , סקר סיכונים ,