השבתת מפעל והחמרת תנאים בעקבות מפגעי ריח וזיהום אוויר
בעקבות עלייה דרמטית בזיהום האוויר בקיבוץ כפר מסריק הסמוך למפעל חוד אסף פלדה בקריית הפלדה בעכו, המשרד להגנת הסביבה הורה על השבתת המפעל. בפגישה שנערכה לאחר מכן סוכם כי המפעל ישוב לעבוד, אך יצטרך לעמוד בתנאים חדשים ומחמירים. תמצית הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/6/2016

מפעל חוד אסף פלדה נמצא בדרום עכו ובשטחו יש פעילות הכוללת מפעל מיחזור גרוטאות, התכה ויציקת מטילים וייצור מרכבי פלדה. לדברי המשרד להגנת הסביבה, החל מחודש מארס 2016 נרשמת עלייה במספר התלונות מתושבי קיבוץ כפר מסריק הסמוך על מטרדי ריח וזיהום אוויר. כמו כן, במספר מקרים נמצא קשר ישיר בין מפגעי הריח ועליית ערך חלקיקים כפי שנמדד בתחנת הניטור לבין פעילות המפעל – בעיקר בזמן שהרוחות הן מערביות או דרום מערביות.

בהוראת המשרד להגנת הסביבה, תהליך ההתכה במפעל הושבת, מאז יום שבת בבוקר ועד יום שני 30.05.2016 בבוקר, אז התקיימה פגישה מקצועית בין נציגי המפעל והמשרד.

התנאים החדשים למפעל חוד אסף

במשרד להגנ"ס מציינים כי בפגישה שנערכה ביום ב' בין מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה, דורית זיס, בעלי ומנהלי המפעל, נציגי תושבים ואיגוד ערים גליל מערבי, סוכם כי אם בימים בהם הרוח נושבת לכיוון הקיבוץ תירשם עלייה בחלקיקים בתחנת ניטור האוויר מעל לערך סף מסוים, יפסיק המפעל לעבוד באופן מיידי.

עוד נקבע כי בטווח הארוך, על המפעל לבצע פעולות מניעה נרחבות, ומנהליו מתכננים אף להזמין מומחים מחו"ל כדי לבצע צעדים דרסטיים לצמצום הפליטות ולבדוק את תהליכי המפעל.

אם יהיו אירועים רבים מסוג זה ואם העבודות לא ייפסקו באופן מיידי בכל פעם שהמשרד להגנת הסביבה יוציא דרישה כזו, יוחמרו תנאי הפליטה של המפעל.

זיהום אוויר במפרץ חיפה

קיבוץ כפר מסריק נמצא בחלקו הצפוני של מפרץ חיפה בסמוך לעכו. תושבי מפרץ חיפה, כידוע, מודעים במיוחד בעת האחרונה לזיהומי אוויר ומטרדי ריח בעקבות הסערה התקשורתית על זיהום האוויר שהחלה לפני כשנה. נראה כי המשרד להגנ"ס משתדל להגיב במהירות לתלונות התושבים על זיהום אוויר ולא מהסס לנקוט בצעדים חריפים כגון השבתת מפעלים.

-----

קישורים רלוונטיים

  1. אכיפה סביבתית במפרץ חיפה: קנסות של מיליון וחצי ₪ למפעלים, 10.04.2016
  2. צו מנהלי למנכ"ל מפעל בעקבות גידול בפליטות לאוויר, 29.03.2016
  3. ראיון עם עורך הדין הסביבתי הבכיר שחצה את הקווים, 07.02.2016
  4. המשרד להגנ"ס: במפרץ חיפה לא יתווספו פליטות מזהמים אורגניים נדיפים מהתעשייה, 18.08.2015
  5. 95% מהתביעות הפליליות של המשרד להגנ"ס מצליחות, 8.03.2015
  6. משפט סביבתי | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום אוויר , מטרדי ריח , אכיפה סביבתית , השבתת מפעל ,