זיהום אוויר כבד משריפת פסולת סמוך למפרץ חיפה
כבר שבועיים בוערות שאריות מיון פסולת שהוטמנו שלא כדין בבריכות דגים ישנות בקיבוץ אפק, הסמוך למפרץ חיפה וגורמות לזיהום אוויר. המשרד להגנ"ס הוציא צו מנהלי לרשות המקומית לטיפול במפגע
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 09/7/2015

המשרד להגנ"ס מדווח כי בשבועיים האחרונים מתחוללת שריפה של שאריות מיון פסולת שהוטמנו שלא כדין בבריכות הדגים הישנות בקיבוץ אפק שסמוך למפרץ חיפה. לדברי המשרד, השריפה גורמת לזיהום אוויר כבד באזור ומציין כי התקבלו מאות תלונות על פליטת עשן וזיהום כבד מתושבי שכונות המגורים הסמוכות לקיבוץ אפק - צפון קריית ביאליק וקריית מוצקין ודרום המועצה האזורית מטה אשר. יש להניח שהתלונות הרבות הגיעו כתוצאה מהמודעות הגבוהה באזור מפרץ חיפה לנושא זיהום האוויר והשפעותיו המזיקות על הבריאות, בעקבות הסערה התקשורתית סביב פרסום דו"ח משרד הבריאות (דו"ח גרוטו) לפני כ – 3 חודשים.  

המשרד להגנ"ס פנה מספר פעמים למועצה האזורית מטה אשר אליה משתייך קיבוץ אפק, אך במהלך שבוע שלם המפגע לא טופל כראוי. לכן הוציא המשרד צו מנהלי ביום א' (5.7.2015) המורה לרשות המקומית לטפל במפגע, ודרש:

 • לדאוג מייידית להפסקת הבעירה
 • לסגור את המתחם לציבור ולהציב שלטי אזהרה
 • לקבל ליווי מקצועי מגורם מומחה בכיבוי שריפות באתרי פסולת

בעקבות הצו פועלים בשטח צוותים של קיבוץ אפק לטיפול במפגע, נציגי המשרד להגנ"ס והמשטרה הירוקה פועלים בשטח לפקח על העבודות. אי מילוי הוראות הצו עלול להוביל לעונש מירבי של שנתיים מאסר ולקנס של עד 1,356,000 ש"ח. בנוסף, נבחנת אפשרות של פתיחת חקירה פלילית בנושא. 

היווצרות בעירה פנימית באתרי סילוק פסולת

באתרים בהם מוטמנת פסולת אורגנית מתרחשים 2 תהליכים היוצרים תנאים אידיאליים לשריפות ממושכות:

 1. תהליך פירוק אירובי, פירוק בנוכחות חמצן. אחד משלבי תהליך זה הוא עליה בטמפרטורה ("נקודה חמה"), מצב שיכול להימשך שבועות ואף שנים
 2. תהליך פירוק אנאירובי, פירוק ללא נוכחות חמצן. בפירוק זה נוצר גז מתאן [CH4] שהינו גז נפיץ ודליק המהווה "גז חממה" הגורם לשינוי האקלים

באתרי פסולת תקניים (פעילים/לא פעילים), נהוג לשאוב את המתאן ולשרוף אותו בצורה מבוקרת או להשתמש בו כמקור אנרגיה (ביוגז). אך באתרים לא תקניים או לא מפוקחים, המתאן מצטבר בערמות הפסולת ועשוי להתלקח או להשתחרר לאטמוספירה ולפגוע בסביבה.

כאשר כיס של גז מתאן אשר הצטבר בערמת פסולת נפגש עם אותה "נקודה חמה" הנוצרת בתהליך פירוק אירובי עלולה להתרחש התלקחות במעמקי הפסולת אשר קשה להבחין בה- סוג שריפה זה נקרא "בעירה פנימית". בגלל התהליכים המתוארים, שריפות מסוג זה נמשכות זמן רב, דבר המביא לפגיעה בבריאות הציבור בגלל המזהמים הנפלטים לאוויר ולפגיעה בסביבה, גם עקב שחרור המתאן לאטמוספרה והשפעתו על שינוי האקלים וגם בשל מי הכיבוי שהופכים לתשטיפים (נוזלים הבאים במגע עם פסולת ועלולים לגרום לזיהום קרקע, מי תהום ומקורות מים סמוכים) הדורשים טיפול.

-------

קישורים רלוונטיים

 1. אתר פסולת בחיפה בוער כבר שבוע, 20.6.2014
 2. שריפת סוללות בבסיס צבאי, 13.1.2015
 3. זיהום קרקע ומי תהום במטמנות פסולת, 25.2.2015
 4. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.4.2015
 5. עמוד ראשי זיהום אוויר

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

 
תגיות: פסולת , צו מנהלי , בעירה פנימית , מתאן ,