חובת הדיווח בחוק האריזות: "אני מוכן לשלם פי 10, רק לא לדווח"
יצרנים ויבואנים שהתקשרו עם תאגיד המיחזור תמיר במסגרת חוק האריזות מביעים חוסר שביעות רצון מהדיווח המורכב והמסורבל הנדרש מהם. במפגש של נציגי תמיר והיבואנים לפני כשבוע, הבהירו את הנושא
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/7/2015

בהמשך לכתבה שלנו משבוע שעבר אודות דמי הטיפול שגובה תמיר מהיצרנים והיבואנים, הכתבה הנוכחית תתמקד בחובת הדיווח החלה על היצרנים והיבואנים המתקשרים עם תאגיד המיחזור תמיר, הגוף המוכר היחיד כיום על-ידי המשרד להגנ"ס. מנכ"ל תאגיד תמיר, מר קובי דר, ונציגים נוספים נתנו מענה לשאלות שעלו במפגש בנושא חוק האריזות שהתקיים בהתאחדות התעשיינים לפני כשבוע.

יצרנים ויבואנים רבים שהתקשרו עם תמיר מתלוננים על הדיווח המסורבל והלא מידתי הנדרש מהם. יש כאלה המצהירים: "אני מוכן לשלם דמי טיפול גבוהים פי 10 ולא לדווח". דר הסביר כי שורש הבעיה נעוץ בכך שאופן הדיווח מפורט בחוק האריזות ולא משאיר הרבה מקום לספק ופרשנות.

סעיף 7 בחוק האריזות מגדיר את דרישות הדיווח: "מספר המוצרים הארוזים או אריזות השירות שמכרו ומשקלם, סוגי החומר שממנו עשויות האריזות של המוצרים הארוזים או אריזות השירות כאמור, קיבולתן, משקלן והיותן אריזות חד–פעמיות או רב–פעמיות, ולגבי האריזות של המוצרים הארוזים - גם היותן אריזות מכירה, אריזות קבוצתיות או אריזות הובלה"

דרישות אלה מיתרגמות לדיווח מפורט ברמת מק"ט (מספר קטלוגי) של כל מוצר. בתמיר מסבירים כי מאז 2012 מתקיימים דיונים רבים עם המשרד להגנ"ס על מנת להתאים את דרישות הדיווח הנוקשות למציאות התפעולית של העסקים. דיונים אלה הניבו לבסוף מספר הישגים וכיום ניתן לדווח באחת מהאפשרויות הבאות:

  1. חברות עם מחזור מכירות מעל 40 מלש"ח בישראל שהמוצרים שלהן מיועדים למגזר הביתי, צריכות להעביר דיווח המבוסס על מפרטי האריזה (ניתן לרכז מספר מק"טים בעלי מפרט אריזה זהה לגיליון אריזה אחד), כמות היחידות שנמכרו, לעשות את המכפלה (כמות יחידות X משקל חומר אריזה), לסכם ברמת משפחת מוצרים ולדווח למשרד.
  2. חברות עם מחזור מכירות נמוך מ- 40 מלש"ח לשנה בישראל, שהמוצרים שלהן מיועדים לשימוש במגזר הביתי, יכולות לדווח בשיטה המצומצמת - דיווח על כמות היחידות שנמכרו מכל משפחת מוצרים מבלי לדווח על משקל והרכב אריזה. ההמרה של המכירות למשקל נעשית לאחר מכן, באמצעות טבלת ערכים ממוצעים.
  3. חברות שהמוצרים שלהן מיועדים לשימוש בעסקים (B2B) יכולות להעביר דיווח אגרגטיבי על המשקל הכולל של פלסטיק/נייר/זכוכית/וכו' של אריזות המוצרים הנ"ל, יחד עם נתוני כמות המוצרים שנמכרו ומשקלם או נפחם, מבלי לדווח על מפרטי האריזה של המוצרים.
  4. פטור מחובת דיווח לגוף מוכר: מי שאוסף 100% מהאריזות שלו ודואג למחזר באופן עצמאי או מייצא את כל האריזות (כולל האריזות המשמשות לאריזת מארזים – משטח, ניילון וכו'), יכול לקבל פטור מחובת הדיווח לגוף מוכר. לשם קבלת פטור יש לפנות באופן ישיר למשרד להגנ"ס שלא באמצעות תמיר.

------

קישורים רלוונטיים:

-------------

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אריזות:

תגיות: פסולת אריזות , חוק האריזות ,