טיפ לקיץ: איך אפשר למנוע גירושין ולצמצם זיהום אוויר?
מה עושים כשהמזגן ברכב לא מקרר? מה עדיף – נסיעה עם מזגן או עם חלון פתוח? התשובות לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/8/2015

לכבוד גלי החום של חודש אוגוסט, פעם אחת ולתמיד נעשה סדר בנושא מזגן הרכב. האם הפעלת המזגן ברכב מגדילה את צריכת הדלק ולכן גם את זיהום האוויר? כיצד ניתן לשפר את יעילות מזגן הרכב בקלות ובזול? הנה הפרטים:

המזגן באוטו לא סוחב? תחליפו פילטר אוויר לפני שאתם ממלאים גז

כולנו מכירים את התופעה המתרחשת בימי החום של הקיץ, כשהרכב שלנו משמש כחממה, הטמפרטורה בו גבוהה אף מהסביבה ואנחנו ממהרים להפעיל את המזגן. אם מדובר ברכב חדש המזגן יהיה יעיל, אך מה קורה ברכבים ישנים? בשלב כלשהו מגיע רגע שהמזגן "לא סוחב", והנוסעים מורידים את הטמפרטורה למינימום ומגבירים את עוצמת מאוורר המזגן למקסימום, כל זאת ללא הועיל. חוויית הנסיעה הופכת לסיוט.

הטיפול הנפוץ לשיפור יעילות המזגן ברכב היא למלא גז קירור. אך לפני שממלאים גז קירור במזגן הרכב, מומלץ לבדוק את פילטר האוויר של המזגן (מסנן אוויר). תפקידו של מסנן האוויר של מזגן הרכב הוא לסנן אבק, חלקיקים, עלים ושאר מזהמים. המסנן "עובד" יותר ככל שאנחנו משתמשים יותר במזגן וככל שעוצמת ההפעלה של מאוורר המזגן גדולה יותר. באקלים של מדינה כמו ישראל, בה יש שימוש מוגבר במזגן הרכב, יחד עם אבק וחול בגלל הסביבה הסמי-מדברית, מסנן האוויר של מזגן הרכב "עובד שעות נוספות".

לא משוכנעים שהטיפ משמעותי? התבוננו בתמונות שלפניכם שמראות פילטר אוויר למזגן חדש לעומת פילטר ישן:

בתמונות ניתן לראות כי מסנן האוויר המשומש של מזגן הרכב חסום ומקשה מאוד על מעבר של אוויר נקי. במצב זה, בגלל חוסר היעילות של המזגן, הנוסעים מגבירים את עוצמת המאוורר של המזגן ורק מחריפים את הבעיה היות והגברת זרם האוויר מביאה איתה עוד ועוד לכלוך שנתפס במסנן.

איך מחליפים את מסנן האוויר של מזגן הרכב?

תמיד ניתן לגשת למוסך ולבקש שיבדקו, ינקו ובמידת הצורך יחליפו את מסנן המזגן, אך ניתן גם לבצע את הניקוי או את החלפת המסנן באופן עצמאי בכפוף להוראות היצרן, אחריות וכו'. מסנן האוויר למזגן הרכב ממוקם ברוב הרכבים מאחורי תא הכפפות. יש מגוון סרטונים באינטרנט המראים כיצד להחליף באופן עצמאי את מסנן האוויר של המזגן ברכבים שונים. העלות של מסנן אוויר חדש למזגן הרכב היא בין 20 – 100 ₪ למרבית הרכבים, כך שבין אם בחרתם לעשות זאת באופן עצמאי או באמצעות המוסך העלות לא אמורה להיות גבוהה.

סרטון דוגמא: החלפת פילטר אוויר למזגן הרכב בטויוטה קורולה | 1:30 דק'

לפתוח חלון או להפעיל מזגן? האם הפעלת המזגן ברכב צורכת דלק?

בימי הקיץ, ויכוחים ודיונים אינספור מתנהלים בשאלה האם לפתוח חלון או להפעיל מזגן ברכב? אחד השיקולים המרכזיים הוא שאלת צריכת הדלק המוגברת עם מזגן. מחקר שנערך מטעם איגוד מהנדסי הרכב הבינלאומי [SAE - Society of Automotive Engineers] ופורסם ב- 2013, בחן את ההבדל בצריכת הדלק בתנאי נסיעה שונים. המחקר מצא כי נסיעה עם מזגן צורכת יותר דלק מאשר נסיעה עם חלון פתוח עד מהירות מסוימת, בה הגרר שנוצר כתוצאה מהחלון הפתוח גורם לצריכת דלק גבוהה מאשר נסיעה עם המזגן. בניסוי שנערך על טויטה קורולה 2009, נקודת האיזון הייתה כ- 125 קמ"ש, כלומר עד מהירות זו, צריכת הדלק בנסיעה עם מזגן גבוהה מאשר עם חלון פתוח.

תמצית תוצאות הניסוי1: מזגן או חלון?

כמובן שבמידה ומסנן המזגן ברכב סתום, המזגן עובד שעות רבות יותר ובעוצמה גבוהה יותר, ומגביר בכך את צריכת הדלק ואת זיהום האוויר.

סיכום

רוצים שלום בית? נסיעה יותר נעימה? צריכת דלק נמוכה יותר וזיהום אוויר מופחת? – תבדקו את מסנן המזגן של הרכב. זה הטיפ שלנו לקיץ.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. Effects of Air Conditioner Use on Real-World Fuel Economy, SAE
  2. הרבה יותר קל להיאבק בתעשייה מאשר בבעלי רכבים, 2.08.2015
  3. קנס סביבתי של 640 אלף ש"ח ליבואני רכב, 3.05.2015
  4. שינוי אקלים- עמוד ראשי | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>