לאחר מו"מ משפטי: פרויקט פינוי הפסולת מקריית הפלדה בעכו יצא לדרך בעלות של 42,000,000 ₪
לאחרונה החל פינויו של הר פסולת הכולל חומרים מסוכנים מאזור התעשייה הדרומי של עכו לאחר מאבקים משפטיים ממושכים של יותר מעשור. ההוצאות הגבוהות של הפרויקט מתחלקות 50/50 בין המדינה לחברה המזהמת שנמצאת בהליכי פירוק, מפעלי הפלדה, כל צד יממן עד 21 מיליון ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/4/2015

פרויקט פינוי הר הפסולת המסוכנת בקריית הפלדה בעכו שיצרה חברת מפעלי הפלדה בשנות ה 90 ושנמצאת בהליכי פירוק, יצא לדרך. זאת לאחר מאבקים משפטיים שהובילו להחלטה תקדימית של השופטת בלהה גילאור בשנת 2010, בה נקבע כי האחריות למימון וביצוע הפרויקט נקבעו במשותף למפרק של החברה המזהמת ולמדינה. כל זאת על מנת למנוע המשך מצב של פגיעה סביבתית מתמשכת בגין המפגע. שני הצדדים מחויבים לשאת בעלות של עד 21 מיליון ₪. פרויקט הפינוי יצא לדרך בחודש מרץ האחרון.

עד שנת 2001 ומשך כעשור, חברת מפעלי הפלדה ערמה ערימות גדולות של פסולת במסגרת פעילותה להפקה ועיבוד פלדה מגרוטאות, אשר הצטברו לכדי הר פסולת המשתרע על פני 23 דונם ומתנשא לגובה 19 מטר. חלק מהפסולת בהר הינה פסולת של חומרים מסוכנים העלולה לפגוע בבריאות הציבור, זאת מלבד זיהומי הקרקע ומי התהום שנגרמו מאחסון והטמנת פסולת מתהליכי הייצור וגרוטאות לאורך השנים. ממצאי הסקר ההיסטורי וסקר הקרקע משנת 2003 הצביעו על שכבת קרקע בעומק מרבי של כ 2.1 מטרים המכילה מזהמים מעל ערכי הסף המותרים על פי תקני המשרד להגנת הסביבה. כמות הפסולת במקום מוערכת בנפח של כ-140,000 מ"ק ומשקלה כ- 300,000 טון.

בשנת 2007 הגישה עמותת אדם טבע ודין בשיתוף עמותות נוספות עתירה לבג"ץ, לאחר שהמדינה לא עמדה בהתחייבותה משנת 2001 להעביר כ-21 מיליון ₪ לפינוי הר הפסולת. בשנת 2010, כאמור, קבע בית המשפט המחוזי בחיפה כי מלבד מפרק חברת מפעלי הפלדה אשר ינהל ויפקח על פרויקט פינוי הר הפסולת, גם המשרד להגנת הסביבה, משרד התמ"ת וכונס הנכסים הרשמי יהיו שותפים לאחריות על ביצוע והתקדמות הפרויקט.

העבודות לניקוי וטיפול בערמות הפסולת נעשות בהתאם לתנאים שהוגדרו במכרז ובתוכנית מפורטת המתבססת, בין היתר, על סקר היסטורי וסקר סיכונים שערך בעבר המשרד להגנת הסביבה, ושאושרה במלואה על ידו. במהלך המשפט, נבחנו 2 חלופות לטיפול בפסולת ובקרקע המזוהמת: פינוי לאתרים חיצוניים או הטמנת הפסולת באתר עצמו. החלופה הראשונה נבחרה.

במהלך הפרויקט ינקטו אמצעים למניעת פיזור אבק ומניעת זיהום של מי תהום תוך כדי ביצוע העבודות, ויפוקחו על ידי הגורמים המפקחים. הפיקוח על עבודות הקבלן החיצוני, המבצע את פרויקט הניקוי, נעשה על ידי מפקח חיצוני מטעם מפרק חברת מפעלי פלדה, בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה גליל מערבי.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. סקר היסטורי מקדים לבדיקת זיהום קרקע במפעלי הפלדה בעכו. ספטמבר 2003, המשרד להגנת הסביבה [pdf]
  2. סקר סיכונים בקריית הפלדה בעכו, אפריל 2004, המשרד להגנת הסביבה [pdf]
  3. פסק דין בית המשפט המחוזי בחיפה בעניין פינוי פסולת מקריית הפלדה בעכו, 12.2010 [pdf]
  4. משפט סביבתי - עמוד ראשי

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: חברת מפעלי הפלדה , פרויקט פינוי הר פסולת בעכו , פסולת מסוכנת ,