מה הקשר? גז טבעי ומי ים מזוהמים בכספית פי 620 מהתקן המותר
ריכוזים חריגים של כספית נמדדו בשתי תחנות ניטור בחופי עכו. המשרד להגנ"ס חושד כי מקור הזיהום במתחם המפעל הסגור "תעשיות אלקטרוכימיות" שעל פי פרסומים שונים נרכש על ידי חברה הקשורה בעקיפין לקבוצת דלק (יצחק תשובה) ב- 2011 לצורך מיקום מתקן לקליטת הגז הטבעי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/7/2015

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי במסגרת מחקר לבחינת עליית רמות הכספית ברקמות דגי המאכל ברחבי הים התיכון, נמצאו ריכוזים חריגים מאוד של כספית בחוף באזור עכו, מול מתחם "תעשיות אלקטרוכימיות" לשעבר. תוצאות שתי תחנות ניטור באזור הצביעו על ערכים של עד 251 מיקרוגרם לליטר, פי 620 (!) מהתקן המרבי המותר לריכוז כספית בים , 0.4 מיקרוגרם לליטר.

חשיפה לכספית עלולה לגרום לצריבות בעור ולנזקים חמורים בכליות, בכבד ובמערכת העצבים.

בעקבות תוצאות הדיגומים, המשרד להגנת הסביבה הוציא רשימת המלצות לגורמים שונים. בין היתר המליץ המשרד לרשות המקומית ולמשרד הבריאות להציב שילוט המתרה מפני זיהום בחוף ובמי הים, להכריז על החוף כאסור לרחצה ולגדר את קטע החוף מצפון ומדרום. עוד המליץ המשרד לבצע דיגומי כספית דומים בחופי הרחצה בעיר עכו, וכן להוציא המלצה גורפת האוסרת על דיג בצפון מפרץ עכו עד להודעה חדשה.

מדברי המשרד להגנ"ס, לא ברור אם במהלך עשר השנים האחרונות, מאז נסגר המפעל, נערכו דיגומים במי הים הסמוכים או שמדובר בדיגום ראשון. אם נערך דיגום בעבר, לא ברור האם חלה עליה בערכי הכספית בטווח הזמן שבין הדיגומים.

לדברי המשרד להגנ"ס, מי שחשוד בזיהום הוא המפעל לשעבר של "תעשיות אלקטרוכימיות" שנסגר לפני כעשור. בתקופת פעילותו, שכללה בין היתר ייצור של PVC, כלור וסודה קאוסטית, נגרם זיהום קרקע כבד במתחם. רק לפני חצי שנה ערכו נציגי המשרד להגנ"ס סיור בשטח המפעל, במסגרתו התגלו ממצאים המעידים כי עדיין קיים במקום זיהום קרקע בעקבות כך נדרשה החברה לטהר ולטפל בשטח המזוהם.

בשטח של אתר "תעשיות אלקטרוכימיות" בוצעו בדיקות זיהום קרקע ומי תהום במספר נקודות כבר בשנת 2002, לפני סגירתו. אז העלו הממצאים זיהום חמור של כספית ושל מזהמים נוספים בקרקע ובמי התהום. 

מי הבעלים של מתחם תעשיות אלקטרוכימיות?

כאמור, מפעל תעשיות אלקטרוכימיות נסגר ב 2004, בין השאר בגלל הזיהום שנוצר במקום כתוצאה מפעילותו. המפרקים ניסו למכור את הקרקע המזוהמת במשך שנים ללא הצלחה, בין השאר בשל העלות הגבוהה של שיקום הקרקעות. ב 2011, קונה אלמוני יחסית, חברת קונטק מדיקל ויז'ן, רכשה את הקרקע המזוהמת מידי המפרקים. לאחר זמן מה, פרסומים בעיתונים הכלכליים טענו כי מי שעמד מאחורי הרכישה הייתה קבוצת דלק בבעלות יצחק תשובה, שעפ"י הפרסומים פעלה על מנת למקם באתר את מתקני החוף לקליטת הגז הטבעי המופק במאגרי תמר ולוויתן, הנמצאים לאחרונה בכותרות.

הקנייה כנראה לא עלתה יפה ופרסומים שונים בעיתונות הכלכלית מהשנה האחרונה הצביעו על כך שהקרקע המזוהמת עומדת למכירה בגלל סירוב של משרד הביטחון למקם באתר מתקן גז טבעי בגלל הסמיכות למתקן של רפא"ל. הקרקע נמצאת כיום בבעלות החברה הפרטית "דלק ים מעגן בע"מ". 

חברת דלק ים מעגן בע"מ מסרה בתגובה: "הקרקע הנדונה נרכשה ממפרק חברת תעשיות אלקטרו כימיות בע"מ בשנת 2011, לאחר שבמשך שנים ניסו הרשויות ומשרדי הממשלה השונים לפעול ללא הצלחה לטיהור הזיהום בקרקע. יצוין כי הזיהום בקרקע נוצר על ידי הבעלים הקודמים ובכל מקרה ללא קשר לחברה, והרבה לפני מועד הרכישה של הקרקע על ידה. בהתאם להסכם הרכישה קיים שיתוף פעולה עם עיריית עכו והגורמים הרלוונטיים השונים. חשוב לציין שמיום שנרכשה הקרקע על ידי החברה אין במקום כל פעילות אקטיבית שגורמת לזיהום והחברה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם עיריית עכו והגורמים הרלוונטים השונים ולשם כך אף שכרה את שירותיה של חברה בינלאומית מובילה בתחום לבחינת הנושא". 

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. מדריך יישום לזיהום קרקע

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: תעשיות אלקטרוכימיות , זיהום ים , דליפת כספית , דלק תחנות כח ,