סקירה: תחליפים לאיסור השימוש בגזי הקירור R-22 ו- R141b
גזים ממשפחת HFC's אומנם יכולים לשמש תחליף לגזי קירור מדללי אוזון שהשימוש בהם ייאסר בקרוב, אך הם גם גזי חממה עם השפעה מזיקה על שינוי האקלים ולכן ייתכן שהם יוגבלו בשנים הקרובות. מומלץ להשתמש בחלופות אחרות ידידותיות לסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/1/2020

לפני כחודש התקיים יום עיון בנושא תחליפי חומרים פוגעי אוזון ביוזמת אגף סביבה בריאות ובטיחות של התאחדות התעשיינים והמשרד להגנת הסביבה. יום העיון התקיים כחלק משיתוף פעולה מקיף יותר בין סוכנות הסביבה במחוז בוואריה שבגרמניה והמשרד להגנת הסביבה הישראלי בנושא צמצום השימוש בגזים המכילים פלואור במערכות קירור. שיתוף הפעולה נוצר במסגרת יישום פרוטוקול מונטריאול והמאבק בשינוי האקלים.

פרוטוקול מונטריאול וצמצום שימוש בגזי הקירור R22 ו-R141b

צמצום השימוש בגזי הקירור R22 ו-R141b נובע מפרוטוקול מונטריאול אשר מדינת ישראל אישררה ולכן מחויבת לעמוד בדרישותיו. מטרת הפרוטוקול היא לקבוע לוח זמנים להפחתה והפסקת שימוש בחומרים המדללים את שכבת האוזון [O3] באטמוספירה. שכבת האוזון חיונית לקיום חיים על פני כדור הארץ משום שהיא מסננת את הקרינה האולטרא סגולית המזיקה המגיעה מהשמש.

אחת הדרישות של פרוטוקול מונטריאול לכל המדינות החתומות עליו, ובכללן ישראל, היא לצמצם את השימוש בגזים מסוגHCFC  המדללים את שכבת האוזון. הצמצום נעשה בצורה מדורגת כך שעד שנת 2030 לא יותר שימוש ב HCFC's. גזים ממשפחת ה-HCFC (הידרו-כלורו-פלאורו-פחממנים), בכללם R-22, R-141b ואחרים, משמשים בעיקר כגזי קירור במערכות קירור ומיזוג אוויר.

בישראל, פרוטוקול מונטריאול בא לידי ביטוי בתקנות החומרים המסוכנים (יישום פרוטוקול מונטריאול בענין חומרים הפוגעים בשכבת האוזון), 2004. בתוספת השלישית לחוק מפורטים יעדים להגבלה ולהפחתה של חומרים מפוקחים, ביניהם גזים ממשפחת ה-HCFC (R22 ו-R141b). להלן תמצית יעדי הגבלת גזים מסוג HCFC's:

לוח זמנים להגבלת ולהפחתת יבוא והצריכה של HCFC'S

כפי שניתן לראות בטבלה, בשנת 2015 הוגבלו באופן משמעותי פעם נוספת השימוש השימוש וייבוא ה-HCFC's. החל משנת 2020, הצריכה תהייה מוגבלת לתחזוקת מתקנים קיימים בלבד ובשנת 2030 יוצאו החומרים משימוש.

כמו כן, בשל ההגבלות על חומרים מדללי אוזון הוחלט לחלק מכסות יבוא לצורכי המשק השונים, באמצעות רישיונות יבוא. למשל, בשנת 2015, ליבואן ותיק של R22 תוקצה כמות שלא תעלה על 8 טונות לכל השנה. ליבואן ותיק של R141b תוקצה כמות של 5 טונות לכל השנה (הוראת מנכ"ל 2.9). מי שהחליטו על ההגבלות היו עובדי "מנהל סביבה ופיתוח בר קיימא" במשרד הכלכלה  בשיתוף “המוקד הלאומי” ליישום פרוטוקול מונטריאול במשרד להגנת הסביבה.

בחירה נכונה של גזי קירור חלופים

חלק מגזי הקירור הנפוצים שנמצא שהם יכולים להחליף את ה-HCFC's הם משפחת HFC's. משפחת חומרים זו מונה בין השאר את הגזים R-134a, R-410a, R-507. אלה אינם מדללי אוזון ולכן לא מוגבלים בפרוטוקול מונטריאול, אך נמצא שהם חומרים בעלי פוטנציאל התחממות גלובלית (GWP) גבוה, התורמים להגברת אפקט החממה שגורם לשינוי אקלים ולהשלכותיו השליליות. בשנים הקרובות ייתכנו מגבלות גם על חומרים אלה. בשל האמור, מוצעים חומרים חלופיים ל-HCFC's אשר גם אינם מדללים את האוזון וגם בעלי השפעה נמוכה על שינוי האקלים, כגון:

  • אמוניה NH3
  • פחמימנים שאינם מכילים פלואור או כלור
  • פחמן דו חמצני CO2
  • תרכובות של אלקנים מופלרים (HFO)
  • פרופאן C3H8

טבלה מסכמת: חלופות גזי קירור


* ניתן להגדיל את התמונה על ידי לחיצה

כאמור, שיתוף הפעולה בין המשרד להגנת הסביבה לסוכנות הסביבה במחוז בוואריה שבגרמניה מנסה לקדם בישראל את השימוש בגזי הקירור הסביבתיים יותר באמצעות סדנאות משותפות, שליחת אנשי מקצוע ישראלים מתחום הקירור להשתלמות מקצועית בגרמניה, היכרות עם גזי הקירור החלופיים ועוד.

סדנה שהתקיימה בתל אביב בנושא זה לפני כחודש דנה ביתרונות ובחסרונות של גזי הקירור השונים, החסמים הטכנולוגיים והרגולטוריים להטמעת השימוש בחלופות הסביבתיות ועוד.

לדברי ד"ר ריינהרד זייטלר, מומחה בכיר מהמשרד להגנת הסביבה והצרכנים במחוז בוואריה שבגרמניה, ומי שליווה את הסדנה, "המטרה העיקרית של שיתוף הפעולה הזה היא לעודד את המעבר לחומרי קירור אלטרנטיביים בישראל. תהליך זה ייתמך על ידי החלפת מידע, תוך שימת דגש על הדוגמאות עם הניסיון הטוב ביותר מבוואריה. המעבר לטכנולוגיות אלטרנטיביות משתלבת עם מדיניות מחוז בוואריה להגנה מפני שינוי אקלים. חברות מבוואריה המפתחות ומיישמות טכנולוגיות קירור אלטרנטיביות יוכלו להמשיך ולחזק את בוואריה בתור מובילה טכנולוגית בתחום זה".

מצגת מיום העיון [pdf]


הדברים נאמרו במסגרת יום עיון בנושא תחליפי חומרים פוגעי אוזון ביוזמת אגף סביבה בריאות ובטיחות של התאחדות התעשיינים והמשרד להגנת הסביבה

קישורים רלוונטים

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

 

תגיות: גז חממה , פרוטוקול מונטריאול , גזים מופלרים , גזי קירור , אוזון ,