מי ישקם את הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות?
קבינט הדיור החליט: החברה לשירותי איכות סביבה תהיה זרוע הביצוע של הממשלה לניהול פרויקטים של שיקום קרקעות במימון של רשות מקרקעי ישראל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/11/2015

לפני כשבועיים, אישר קבינט הדיור את הצעתם של חברי מפלגת כולנו, השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ושר האוצר, משה כחלון, כי החברה הממשלתית "החברה לשירותי איכות הסביבה" תהיה זרוע ביצוע ממשלתית לעניין שיקום קרקעות המדינה וכי המימון לביצוע השיקום יגיע מרשות מקרקעי ישראל, על חשבון עלות הקרקעות המשוקמות שישווקו בעתיד.

החלטה זו באה לשים קץ לבעיית שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות במרכז הארץ, במטרה להגדיל את היצע הקרקעות המשווקות לטובת בנייה למגורים וכך לתרום לגידול בכמות הדירות הנבנות, צעד שאמור לעזור למיתון עליית מחירי הדיור. בנוסף לכך, שיקום הקרקעות ייטיב עם תושבים המתגוררים כיום בסמוך לאותם אתרים מזוהמים.

על פי הערכות מדובר בשטחים שיכילו בעתיד כ-70 אלף יחידות דיור.

הבעיה | צה"ל זיהם – מי ישלם?

צה"ל והתעשיות הביטחוניות גרמו לזיהום קרקעות באזורים בהם פעלו במשך עשרות שנים. הזיהום נגרם לרוב עוד בטרם הייתה מודעות וחקיקה לנושאי איכות סביבה. במשך השנים, צה"ל והתעשיות התפנו מחלק מהקרקעות מסיבות שונות. מצב זה העמיד את הקרקעות המזוהמות כאבן שאין לה הופכין, היות ולא הוסכם מי יממן את שיקום הקרקע, תהליך שבלעדיו לא ניתן להשתמש בקרקעות.

היות וחלק מהקרקעות המזוהמות הללו ממוקמות באזורי ביקוש נדל"ן במרכז הארץ, שיקומן יכול לפנות קרקעות למגורים. כל זה ידוע כבר שנים – ואמנם נעשו ניסיונות לקדם את הנושא, אך כאמור ללא תוצאות משמעותיות עד כה.

כאן נכנס לתמונה משה כחלון ומפלגת כולנו שזכו ב 10 מנדטים בזכות אג'נדה חברתית-כלכלית תוך כדי הצהרה כי מחירי הדיור הגואים הם בראש סדר העדיפויות. לכן כחלון לקח את משרד האוצר, משרד השיכון וגם את המשרד להגנ"ס – שמשפיע על נושא הדיור במגוון היבטים – ביניהם נושא הקרקעות המזוהמות.

בנאום שנשא ביום איכות הסביבה בכנסת לפני כחצי שנה, אישש אבי גבאי, השר להגנת הסביבה מטעם מפלגת כולנו, כי כולנו ביקשה את המשרד להגנ"ס ככלי לפתרון בעיית הדיור. גבאי גם ציין את הקווים המנחים שלו לעניין זה: נגד בניית ישובים חדשים, בעד התחדשות עירונית ובעד טיהור קרקעות מזוהמות בעלות פוטנציאל בנייה למגורים.

הפתרון | רשות מקרקעי ישראל תממן, על חשבון מחיר הקרקע שתשווק

שנים רבות המדינה לא הסכימה לקחת אחריות על שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון וצה"ל שהוערך במיליארדי ₪. כלומר לכולם היה ברור שהמדינה צריכה לממן, אך איזה משרד ממשלתי מפנה לזה תקציב? משרד הביטחון וצה"ל שזיהמו? רשות מקרקעי ישראל שתקבל את הקרקעות ותשווק אותן? 

ובכן, בהחלטת קבינט הדיור הוחלט לאשש החלטה מוקדמת יותר השנה של הממשלה, כי המימון יגיע מתקציב רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כחלק מעלויות הפיתוח בכל אתר ואתר. ההיגיון הוא שרמ"י תשקיע כעת בשיקום הקרקע ולאחר מכן תשית את עלות השיקום על היזם שירצה לקנות את הקרקע ולבנות עליה בניינים למגורים.  מודל זה עובד בצורה טובה ככל שהקרקע המזוהמת נמצאת באזורים בהם מחירי הדיור גבוהים יותר, כך שעלות השיקום הסופית לא תשפיע באופן מהותי על רווחיות הפרויקט עבור היזם.

במקרים רלוונטיים, רשות מקרקעי ישראל תקזז את עלויות שיקום מחנות צה"ל המתפנים מהתגמול של משרד הביטחון אותו הוא אמור לקבל מתוך שווי הקרקעות המתפנות, וזאת כחלק מהסכמתו להעתיק את בסיסי צה"ל לדרום. 

מי ינהל את שיקום הקרקע המזוהמת?

בזמנו המשרד להגנת הסביבה העריך את עלות שיקום הקרקעות המזוהמות של מערכת הביטחון ביותר מ - 1 מיליארד ₪. כיום נשמעים קולות שונים האומרים כי מדובר בהערכת חסר ושהסכום האמיתי יהיה גבוה הרבה יותר. מה שברור הוא שמדובר בפרויקט שיקום אדיר ממדים, בוודאי הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל. רק לשם השוואה, המשרד להגנת הסביבה העריך בזמנו את עלות שיקום דליפת הנפט בעברונה בכ – 100,000,000 ₪, כלומר כאן אנחנו מדברים על לפחות 10 "עברונות".

בניגוד לעברונה, שם מדובר במזהם אחד (נפט גולמי), שברובו היה בשכבות הקרקע העליונות ולא הספיק לחלחל לעומק ולהתפשט ולכן קל יותר לטיפול, בקרקעות הביטחוניות שיקום הקרקע המזוהמת מורכב הרבה יותר. מדובר במספר לא ידוע של מזהמים הנמצאים בקרקע עשרות שנים, אשר חלחלו בחלקם למי התהום והתפשטו באופן נרחב. כל אתר ביטחוני שכזה, הינו בעל מאפייני זיהום, מאפייני קרקע ומאפייני מי תהום שונים.

כאמור, מדובר בפרויקט גדול ומסובך. בהחלטת הקבינט הוחלט כי החברה הממשלתית "החברה לשרותי איכות סביבה" (רמת חובב), שהינה בעלת ניסיון בניהול פרויקטים של קרקעות מזוהמות, תנהל את שיקום הקרקעות המזוהמות, ובחלק מהמקרים אף תבצע חלק מהעבודות בעצמה.

מדוע החברה לשירותי איכות סביבה נבחרה לבצע את העבודות? איזה עבודות היא עתידה לבצע? זאת ועוד יוצג בשבוע הבא...

תגובות

לדברי המשרד להגנת הסביבה: "ההצעה הובאה בעקבות הצורך הדחוף לקדם את הטיפול בקרקעות שיפונו על-ידי צה"ל, בין היתר, בשל המשבר בשוק הדיור והאפשרות לשווק קרקעות בהיקף רחב לאחר שיקומן". 

אבי גבאי, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, מוסיף: "משבר הדיור הוא גם הזדמנות לשפר את איכות הסביבה של האזרחים המתגוררים במשך שנים ליד קרקעות מזוהמות. בעניין זה אנחנו נצא מעמדת הרגולטר ונעשה גם את הצעדים לתיקון הבעיה."

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' אומר: "החלטת הקבינט לאשר את הצעת השר להגנת הסביבה ושר האוצר לשיקום קרקעות היא צעד חשוב בכיוון הנכון. זיהום הקרקעות על ידי חומרים מסוכנים הפך בשנים האחרונות לאחד המפגעים הסביבתיים הקשים ביותר בישראל, אשר מסכן את בריאותם של התושבים החיים בסמוך למוקדי קרקעות מזוהמות. 

עם זאת, על קבינט הדיור והשר להגנת הסביבה להבטיח כי מימון ניקוי הקרקעות יעשה מכספי מזהמי הקרקע בהתאם לעיקרון המזהם משלם וכן לאשר תוכנית מסודרת במסגרת ייקבעו לוחות זמנים שיבטיחו כי בינוי ואיכלוס הקרקע יעשו רק לאחר טיהור הקרקע.  כל זאת ניתן להגשים אך ורק באמצעות חוק מקיף לטיפול בקרקעות מזוהמות, אשר מונח על שולחנה של הכנסת וקובע, בין השאר גם הסדר לרישום קרקעות מזוהמות וליידוע מתעניינים בקרקע על היותה מזוהמת. 

יש לציין כי במשך שנים ניהלה 'אדם טבע ודין' הליכים משפטיים נגד המדינה על אוזלת ידה בניקוי מתחמי קרקעות מזוהמות במוקדי תע"ש השרון ותע"ש נוף ים, כאשר בחודש שעבר ניתן על ידי בג"צ פסק דין אשר מחייב את המדינה לטהר את מתחם תע"ש נוף ים בתוך ארבע שנים ואף נוזף במדינה על גרירת הרגליים בנושא."  

עו"ד עמית ברכה, הוסיף כי שיקום הקרקעות המזוהמות יאפשר לשחרר לציבור מצאי גדול של קרקעות לבניה, ואף פיתוח של שטחים ציבוריים פתוחים לטובת הציבור. בנייה על קרקעות מזוהמות שטוהרו תאפשר להימנע מפגיעה בריאות הירוקות שלנו ותאפשר איזון נכון בין ההגנה על הסביבה לבין הפיתוח הנדרש בישראל.

מדוע החברה לשירותי איכות סביבה נבחרה לבצע את העבודות? איזה עבודות היא עתידה לבצע? זאת ועוד בכתבת ההמשך...

----

קישורים רלוונטיים

  1. שיקום קרקעות מזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות | חלק ב', 09.11.2015
  2. הנחיות חדשות לשיקום קרקעות מזוהמת, 19.10.2015
  3. אילו חסמים בתחום זיהום קרקע מעכבים פתרון לבעיית הדיור, 02.03.2015
  4. זיהום קרקע | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום קרקע , טיהור קרקעות , החברה לשירותי איכות סביבה , אבי גבאי , קבינט הדיור ,