מי מפעיל את אתר הפסולת הפיראטי? העיריה!
המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פשטה על אתר פסולת, שעל-פי החשד הופעל על-ידי לא אחרת מאשר עיריית חיפה. המזבלה פעלה בשכונת קריית חיים, הידועה באיכות אוויר ירודה עקב פעילות תעשייתית ענפה שמתקיימת בסביבתה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/8/2014

הפעלת אתר הפסולת הלא חוקי התגלתה במהלך סיור שגרתי שערך מפקח המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס, במהלכו הבחין במשאיות ובשופל לפינוי אשפה ממותגים עם מדבקות של עיריית חיפה.

על פי החשד, האתר התנהל כתחנת מעבר לפסולת לכל דבר, אך ללא התשתיות המתאימות לטיפול בפסולת ולמניעת זיהום המוגדרות בחוק. משאיות וטנדרים של העירייה פינו באתר אשפה באופן קבוע, ורק חלקה פונתה בהמשך לאתרי הטמנה.

לפני מספר ימים פשטו על המקום מפקחי המשטרה הירוקה, החרימו כלי רכב כבדים של העירייה שנתפסו בשעת עבירה ולקחו את מפעיליהם לחקירה. במהלך הפשיטה אף זוהו שרידים של תשטיפי פסולת ופסולת ביתית. בתוך כך, חקירות נוספות צפויות בקרוב לבעלי תפקידים ולבכירים בעיריית חיפה.

רק לפני כחודשיים, פרצה שריפה באתר פסולת לא מוסדר בחיפה שבער במשך כשבוע לפני שהצליחו לכבות את השריפה. כמו כן, מוקדם יותר השנה, בשני מקרים שונים, בית המשפט קבע עונש מאסר בפועל על מפעילי אתרי פסולת לא חוקי:

  1. בית המשפט קבע כי לא די בקנסות - עונש מאסר לעבריין סביבתי [infospot]
  2. לראשונה מאסר בפועל למפעיל אתר פסולת פיראטי ליד קניון איילון [infospot]

הפעלת אתרי פסולת לא מוסדרים – מכת מדינה

המשרד להגנ"ס סגר מאז שנת 1995 כ - 76 אתרי פסולת לא מוסדרים גדולים, ומאות אתרים קטנים. בהפעלת אתר פסולת לא חוקי, מקווה מפעיל האתר לצבור רווחים בזכות המחיר הנמוך שהוא מציע תמורת "אחסון" פסולת לעומת היטל ההטמנה הגבוה באתרי הפסולת המוסדרים (כ-100 ש"ח לטון פסולת). אלא שמעבר לעובדה שהמדינה מפסידה מיסים בשל אי תשלום היטל הטמנה, אתרי פסולת לא מוסדרים יוצרים בעיות סביבתיות קשות: מפגעי ריח, פליטת גזי חממה ובראשם גז מתאן, זיהום מי תהום וקרקע מדליפת תשטיפים, זיהום אוויר ועוד. בנוסף לכך, יש באתרי פסולת לא מוסדרים פוטנציאל גבוה להתפרצות שריפות.

המשרד להגנת הסביבה סגר בשנים האחרונות מאות אתרי פסולת לא מוסדרים, אך רק בודדים עברו שיקום, היות ומדובר בתהליך יקר וממושך. כיום ישנם בישראל מאות אתרים דומים שיוצרים מפגעים סביבתיים ומהווים סכנה לבריאות הציבור.

----

קישורים רלוונטיים:

  1. מידע על אתרי סילוק פסולת בלתי מוסדרים באתר המשרד להגנ"ס

חברות לטיפול בפסולת עירונית

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה יניב דמרי 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>