מפגעי ריח: שני הסדרי פשרה בתביעות ייצוגיות שהוגשו נגד מפעלים
שתי תביעות ייצוגיות נגד מפעלים שנטען כי גרמו למפגעי ריח הסתיימו בהסכמי פשרה לפיהם המפעלים ישקיעו מיליוני שקלים בציוד למניעת מפגעי ריח
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/7/2015

שתי תביעות ייצוגיות כנגד מפעלים, בגין מפגעי ריח, הסתיימו לאחרונה בהסדרי פשרה.

תביעה ייצוגית נגד מפעל א.ע ביואקולוגיה (עכו)

בתביעה ייצוגית נגד א.ע. ביואקולוגיה בע"מ, מכון לטיפול וכילוי פסדים (פגרי בעלי חיים) סמוך לעכו, נטען  שהמכון גרם למפגע ריח באחד הימים של חודש ספטמבר 2014, בשל קליטת פסדים בזמן שמתקני האחסנה המקוררים הושבתו עקב תקלה. עוד נטען כי במעשים אלו החברה הפרה את הוראות סעיף 3 בחוק למניעת מפגעים, 1961.

כפי שעולה מפסק הדין, בעקבות הגשת התביעה הייצוגית, חברת "א.ע. ביואקולוגיה" השקיעה למעלה מ – 400,000 ₪ בציוד חדש האמור לצמצם את מפגע הריח, בוצעו הדרכות לעובדים ונהלי העבודה במפעל רועננו.

לאור הצעדים שנקט המפעל לטיפול במפגע הריח, הצדדים הגיעו לפשרה בה המפעל ישלם 2,500 ש"ח לכל אחד משני מגישי התביעה ו- 40,000 ₪ שכר טרחה לעו"ד שייצג את התובעים.

קישור לנוסח פסק הדין בתביעה ייצוגית כנגד מפעל א.ע ביואקולוגיה [pdf]

תביעה ייצוגית בגין מפגע ריח נגד מפעל אסמי עוז (אופקים)

בתביעה ייצוגית משנת 2012 נגד אסמי עוז 2000 בע"מ, מפעל לייצור מזון לבעלי חיים באופקים, נטען כי המפעל גרם למפגעי ריח במשך שנים תוך הפרת תנאי רישיון העסק, דבר שגרם למטרד עבור תושבי אופקים הגרים בסמוך. התביעה ביקשה פיצוי של 8,000 ₪ לאדם ובסה"כ 30,000,000 ₪.

המפעל טען מנגד כי הוא פועל כל העת כדי לצמצם את הריח למינימום וכי למעשה אין עוד ריח בלתי סביר הנפלט מהמפעל. בנוסף המפעל מציין כי יש באזור גורמים חלקאיים ותעשייתיים נוספים שעלולים להיות המקור למפגע ריח (במידה וקיים כזה) וכי תחושת הריח היא סובייקטיבית ותלויה בין השאר בכיווני הרוח ועוד.

בהסדר הפשרה סוכם כי מפעל "אסמי עוז" ישלים התקנת מערכת איכותית לנטרול ריחות (בשיטת הפלזמה הקרה) בסכום שנע בין 5-7.5 מיליון ₪, זאת במקום מערכת זולה יותר שעלותה 1.7 מיליון ₪ , אשר עומדת בדרישות החוק. בנוסף, המפעל יתרום 600,000 ש"ח למתנ"ס באופקים, 15,000 ₪  לתובע ו- 150,000 ₪ שכר טרחה לעו"ד שייצג את התובע.

קישור לנוסח פסק הדין בתביעה ייצוגית כנגד מפעל מפעל אסמי עוז [pdf]

רק לאחרונה דיווחנו על קנס של כ-500,000 ₪ שהוטל כבר על מפעל אסמי עוז באופקים, במסגרת הליך משפטי שניהל המשרד להגנת הסביבה בשל גרימת מפגעי ריח מהמפעל "אסמי עוז". המפעל חויב אף להתקין מערכות סינון נוספות להפחתת ריחות עד סוף 2016.

---

קישורים רלוונטיים

  1. קנס של חצי מיליון ש"ח למפעל בגין מפגעי ריח, 26.03.2015
  2. כתב אישום נגד מפעל "שמן" בגין מפגעי ריח, 06.10.2014
  3. נוסח פסק הדין בתביעה ייצוגית כנגד מפעל א.ע ביואקולוגיה [pdf]
  4. נוסח פסק הדין בתביעה ייצוגית כנגד מפעל מפעל אסמי עוז [pdf]
  5. למידע נוסף על מפגעי ריח
תגיות: מפגעי ריח , פסק דין , מטרדי ריח ,