פורסם מדד סביבתי המדרג את החברות הנסחרות בבורסה
המשרד להגנ"ס מפרסם מדד שנתי מעודכן בו מדורגות חברות ציבוריות (נסחרות בבורסה) המחוייבות בדיווח למפל"ס. בראש הרשימה ה"אדומה" נמצאות החברות פז, דלק וחברת חשמל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/11/2014

המשרד להגנ"ס משיק את מדד ההשפעה הסביבתי השנתי (על נתוני 2013) במתכונת חדשה: חברות ממשלתיות או חברות הנסחרות בבורסה אשר חייבות בדיווח שנתי לפי חוק המפל"ס  (PRTR)הן שדורגו במדד, זאת ע"פ מידת הציות הסביבתית שלהן, וכן - להבדיל משנים קודמות – ע"פ פוטנציאל המסוכנות שלהן לסביבה.

מאחר ומטרת המדד בעיקרה היא הנגשת מידע למשקיעים אודות פוטנציאל ההשפעה הסביבתי של החברות הנסחרות, שכתוצאה ממנו רווחיהן עלולים להיפגע, מספר החברות המדורגות במדד מצומצם: המשרד להגנ"ס בחר 44 חברות בלבד מתוך כ - 500 החברות בעלות ההשפעה הסביבתית שדיווחו למפל"ס, זאת מאחר שרק הן נסחרות בבורסה ולפיכך מידת ההשפעה הסביבתית שלהן היא היחידה הרלוונטית למשקיעים.  

המדד המשודרג מבוסס על המדד הבריטי OPRA ומורכב משני פרמטרים עיקריים: ההשפעה הסביבתית של החברה, הכוללת נתונים אובייקטיביים על פעילות המפעלים שבבעלות החברה (כמות פליטות, שימוש בחומרים מסוכנים, רגישות מיקום המפעל), התנהלות החברה מבחינת רמת הציות להוראות החוק והתקנות בנושאי הגנת הסביבה ומידת ההטמעה של מערכות לניהול סביבתי, דיווח ושקיפות.

בראש רשימת מדד ההשפעה הסביבתי

עשר החברות שדורגו ראשונות במדד כבעלות ההשפעה הסביבתית הגדולה ביותר, בין היתר "פז חברת נפט", "קבוצת דלק" ו"חברת חשמל לישראל", מורכבות לרב מיותר מחברה אחת או אתר פעילות אחד, לכן קשה להסיק מסקנות סביבתיות ע"פ דירוגן ברשימה. כך למשל חברת "פז" המדורגת ראשונה כוללת גם את חברת-הבת "פז בית זיקוק אשדוד", גם את חברת-הבת "פז שמנים וכימיקלים" וגם מאות תחנות דלק, בעוד שההשפעה הסביבתית של תחנות הדלק שלה היא שגרמה לה להיות בראש הרשימה האדומה ולא שתי החברות האחרות אותן היא כוללת. או חברת "קבוצת דלק" הכוללת לא פחות משש חברות-בת ונמצאת במקום השני במדד בשל פעילות שתיים מהחברות בלבד (תחנות הדלק "דלק" ותחנות הדלק "גל").

עוד סיבה בגינה קשה להסיק מסקנות סביבתיות מהמדד היא שקיימת חפיפה בחלק גדול מהפעילויות. "החברה לישראל" למשל כוללת את חברת "בז"ן" שפעילותה תרמה לחלק מהניקוד השלילי שלה ו"סייעה" לדרגה במקום ה – 9 מתוך  44 חברות. למרות זאת, חברת בז"ן זכתה להיות מדורגת גם בפני עצמה והיא ניצבת במקום ה - 10 ברשימה (גם כאן, בז"ן עצמה, המדורגת פעמיים, מורכבת מ – 4 חברות בנות שונות).

מצגת סיכום דיווחי שנת 2013, המשרד להגנ"ס* להגדלת המצגת לחץ כאן

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. המשרד להגנ"ס מציג: דירוג חברות סביבתי חדש, ידיעה מה – 4.5.14, אתר inpospot
  2. עמוד מידע בנוגע למדד הסביבתי הבריטי OPRA - מקור ההשראה למדד הישראלי  [אנגלית]
  3. עמוד מידע בעניין דירוג 2014 - המשרד להגנת הסביבה
  4. מדד ההשפעה הסביבתי של חברות ציבוריות: דו"ח שנתי 2014 – המשרד להגנ"ס [pdf]
  5. מצגת סיכום לנתוני מדד ההשפעה הסביבתי לשנת 2014 – המשרד להגנ"ס
  6. עמוד ראשי - משפט סביבתי

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>