צו מנהלי לדור כימיקלים בגין כשל במניעת זיהום אוויר
בביקורת דיגום פתע שהמשרד להגנ"ס נוהג לקיים במפעלים, התגלו בעיות במערכת מניעת זיהום אוויר. המשרד דורש להשבית את המתקן עד להסדרת הבעיות. בנוסף ינקוט המשרד באמצעי אכיפה בעקבות דליפה של חומרים מסוכנים שהתגלו באותו ביקור
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/2/2015

מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, הוציא השבוע צו מנהלי למניעה או צמצום של זיהום אוויר ממתקן השבת הממסים של מפעל דור כימיקלים במפרץ חיפה, בעקבות כשל מערכתי שהתגלה במתקן למניעת זיהום אוויר במהלך ביקורת פתע לפני כחודש וחצי. המשמעות הפרקטית של הצו היא כי החל מה - 19.02 המתקן לא יופעל עד שהכשל יטופל לשביעות רצונו של המשרד להגנ"ס.

במהלך הביקורת נמצא כי מתקן השבת הממסים, בו מבוצעים תהליכי טיפול בפסולת מסוכנת המתקבלת ממפעלים אחרים, פעל, על אף שמערך היניקה, האיסוף והטיפול בגזי הפליטה שנפלטים ממנו - לא עבד. בנוסף, מתקן הסקרבר [scrubber] המשמש כמעין מסנן להפחתת פליטות, לא היה תקין. כתוצאה מכך, לפי הצו המנהלי, קיים חשש כי הגזים המכילים חומרים מסוכנים נפלטים אל הסביבה ללא טיפול מוקדם והפחתה כנדרש בתנאים הסביבתיים לרישיון העסק שקיבל המפעל מהמשרד להגנת הסביבה.

לדברי המשרד, מלבד הכשל במתקן השבת הממסים, במהלך אותה ביקורת פתע נמצא ליקוי נוסף, של דליפת חומר מסוכן על רצפת המפעל.

מפעל דור כימיקלים ממוקם באזור התעשייתי של מפרץ חיפה ותוצריו כגון מתנול, פורמלין, מימן, ממיסים וכו' משמשים את תעשיות הפרמצבטיקה, הפלסטיק והאנרגיה.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. הצו המנהלי למניעה או צמצום זיהום אוויר במפעל דור כימיקלים – המשרד להגנ"ס [pdf]
  2. אתר אינטרנט של מפעל דור כימיקלים
  3. עמוד ראשי - זיהום אוויר
תגיות: זיהום אוויר , היתר פליטה , חוק אוויר נקי , אכיפה סביבתית ,