שימוע למנכל בזן לפני החלטה על צעדי אכיפה
המשרד להגנת הסביבה מגביר את הלחץ על בז"ן בעקבות שורה של ארועים סביבתיים לכאורה. אבנר מימון, מנכ"ל בז"ן הוזמן לשימוע לפני החלטה על צעדי אכיפה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/10/2016

המשרד להגנת הסביבה מודיע כי זימן את אבנר מימון, מנכ"ל קבוצת בז"ן, לשימוע  טרם החלטה על נקיטת צעדי אכיפה כנגד חברת כרמל אולפינים (כאו"ל) מקבוצת בז"ן - בגין הפרה לכאורה של תנאי היתר הפליטה לאוויר. זאת בעקבות שורה של ארועים סביבתיים המצביעים על הפרה לכאורה של היתר הפליטה לאוויר.

נזכיר כי רק לפני שבועיים דיווחנו כי השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, הצהיר כי: "יש משבר אמון לאור הסתרת מידע על ידי מפעל כאו"ל מקבוצת בז"ן" סביב האירוע של הגידול הלא צפוי בפליטות המפעל במהלך שנת 2015. גם בארוע הזה זומנו מנהלי בז"ן לשימוע.

שרשרת אירועים סביבתיים בבז"ן

המשרד הודיע כי הרקע לשימוע הוא שרשרת של ארועים סביבתיים במפעל:

לדברי המשרד, ב-7 בספטמבר בשעות הבוקר המוקדמות, אירעה בכאו"ל תקלה באחד המתקנים (מונומרים), אשר הובילה להזרמה מתמשכת של כמויות גזים ללפיד, שהגיעו בשיא לכ- 25 טון לשעה. יצוין, כי הלפיד נועד לטפל בעודפי גזים הנוצרים כתוצאה מתקלות, מקרי חירום או הפסקת פעילות ייצור במתקנים.

בסיום האירוע נצפה עשן שחור במשך יותר מ-5 דקות מצטברות, דבר המהווה הפרה של היתר הפליטה. בהמשך אותו יום אירעו תקלות בשני מתקנים נוספים, שהובילו להזרמת כ-7 טון (גזים נוספים) ללפידים.

ארוע נוסף שהמשרד מזכיר, ארע לדבריו ביום ו', 7 באוקטובר 2016. במקרה הזה, תקלה בין ממשק הבקרה בחדר הבקרה לבין מערכת הבקרה של מדחסי פרופילן ואתילן במתקן המונומרים הובילה להזרמה של 35 טון גזים לשריפה בלפיד, כאשר השיא היה בין השעות 19:00 ל-20:00, בה הוזרמו לא פחות מ-21.9 טון גזים.

המשרד מודיע כי מצילומים שהועברו אליו, עולה כי במהלך האירוע, במשך דקות ארוכות, היתמר עשן סמיך נראה לעין, המצביע על חשש כי הייתה הפעלה לא תקינה של הלפיד, אשר עלולה להוביל לפליטת מזהמים ולזיהום אוויר חזק ובלתי סביר. לאור זאת, המשרד סבור כי החברה לא נקטה באופן מתמשך בכל האמצעים כנדרש בהיתר הפליטה, כדי שפעולת הלפיד תהיה תקינה.

התנהלות זו של הפעלת הלפיד באופן לא תקין, יחד עם תכיפות התקלות בחודש האחרון – כמו גם היעדר הפעלת אמצעי בקרה כנדרש בהיתר – מהווים הפרה של תנאי היתר הפליטה וחוק אוויר נקי.

לכך יש להוסיף ריבוי תקלות במתקן ה-RTO (מתקן טיפול המיועד בעיקר לשריפת גזי פליטה המכילים חומרים אורגניים נדיפים), שעקב תקלות נעצרה פעילותו 6 פעמים במהלך השנה (3 פעמים מאז כניסת ההיתר לתוקף בחודש יולי). במשרד להגנת הסביבה התקבלו דיווחים ראשוניים בלבד בנוגע לתקלות הללו, ולא בוצע על ידי המפעל תחקיר מעמיק למניעת הישנות המקרים. התנהלות זו של המפעל מהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה וחוק אוויר נקי, שכן המפעל לא סיפק מידע מלא, כנדרש.

המשרד מוסיף כי ב-6 באוקטובר ביצע המשרד להגנת הסביבה סיור פיקוח לבדיקת מידת התאמת ארובות מפעל כאו"ל לנוהל בדיקת הארובות, וכי התברר כי 2 ארובות אינן עומדות בדרישות, דבר המהווה הפרה של היתר הפליטה.

אכיפה סביבתית

לאור המקרים המדוברים, המשרד להגנת הסביבה מודיע כי הוא שוקל להחמיר את הדרישות בנושאים אלה ולעשות שימוש בסמכויות האכיפה הפלילות והמנהליות העומדות לרשותו.

בשימוע שיתקיים ב-27 באוקטובר 2016 בשעה 10:30 יוזמנו מנהלי החברה להשמיע את טענותיהם, בטרם יקבל המשרד להגנת הסביבה החלטה. עד למועד זה נדרש המפעל להעביר מסמכים הנוגעים לתקלות, ולהוכיח כי ננקטו פעולות מקסימליות כדי לצמצם את ההזרמה ללפיד ושפעילותו תהיה תקינה.

התייחסויות

ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה: "לא נוכל לעבור בשקט על ריבוי התקלות במפעלי קבוצת בז"ן. לא תיתכן כמות כזו של הפרות היתר הפליטה, פעם אחר פעם, בתקופה כזו קצרה. השימוע הזה הוא רק צעד ראשון ולא נהסס להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו, על-מנת לצמצם למינימום אפשרי של פגיעה באיכות חייהם של תושבי חיפה שממשיכים לשלם את המחיר על התקלות המרובות"

ח"כ ירון מזוז, סגן השר להגנת הסביבה: "אנחנו רואים בחומרה רבה כל פגיעה בבריאות תושבי מדינת ישראל על-ידי יצירת זיהום אוויר. לא נאפשר לאף מפעל – במפרץ חיפה או בכל אזור אחר בישראל – לפלוט מזהמים בצורה מוגברת ולסכן את התושבים. המשרד רואה בחומרה את ריבוי התקלות במפעל כאו"ל ובקבוצת בז"ן כולה וכן את התנהלות הקבוצה, יפעל ביד קשה בכל הכלים האכיפתיים שברשותו, וכן יוסיף להדק ולהגביר את הפיקוח והאכיפה"

תגובת בז"ן: "קבוצת בזן פועלת לשמירה קפדנית של כל ההוראות החלות עליה. החברה קיבלה את הזימון ותתייחס לכל הנושאים בצורה מסודרת בשימוע."

ליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה: "לקיים שימוע למפעל עם עבר כה גדול של עבירות על החוק - זה כמו לעבור לסדר היום, בחינת - עניינים כרגיל. אם היה השר מממש את סמכותו, היה מפעיל הליך פלילי נגד המפעל המזהם הזה. אז ניתן היה לומר שהמשרד אינו עובר לסדר היום. וכך - עוד שימוע ועוד אחד... הקרקס נמשך: מנהלי המפעל הוזמנו, יקבלו סט של משימות לביצוע עם מועד מסויים, המשרד יעקוב, או שלא, והמגמה הכללית לגבי תושבי המפרץ ברורה - אין בממשלה אף גורם שמתכוון להתעמת באמת עם כמות הפליטות החריגות והחמורות של מפעלי בז"ן וכאו"ל בפרט".

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. מפעל כאו"ל חוזר לפעילות לאחר השבתה והתקנת אמצעים להפחתת פליטות, 20.06.2016
  2. האם תוכנית הרחבת בז"ן מוקפאת? 12.09.2016
  3. שימוע למנכ"ל בז"ן, 23.02.2016
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

 

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>