האם שיקום קרקעות מזוהמות יקפיץ את ערך הנדל"ן בשכונות סמוכות?
לקראת תחילת עבודות שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון בחנו את המצב בארה"ב, שם המדינה התחילה לשקם קרקעות מזוהמות לפני 35 שנים. מה היו ההשפעות על בריאות התושבים הקרובים? בכמה עלו מחירי הנדל"ן הסמוכים? התשובות לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/5/2016

לפני כחודש נחתם באופן רשמי הסכם המסגרת בין החברה לשירותי איכות סביבה לבין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) והמשרד להגנת הסביבה. הסכם זה, שאת עקרונותיו פרסמנו לפני חודשיים, מסדיר את התפקיד של החברה לשירותי איכות סביבה, חברה ממשלתית, כמנהלת של המגה-פרויקט של שיקום הקרקעות המזוהמות הנמצאות בבעלות המדינה. כל זאת במימון ממשלתי.

המשרד להגנת הסביבה מציין כי כבר במהלך 2016 יחל הטיפול בקרקעות המזוהמות בשני אתרים: תעש נוף ים בהרצליה (אפולוניה) ותעש בית הכרם בירושלים. בנוסף מתפרסמת רשימת מעודכנת של האתרים המזוהמים המיועדים לטיפול ופוטנציאל הבנייה בהם:

לא רק בישראל | שיקום קרקעות מזוהמות בארצות הברית

גם בארה"ב מבינים כי היתרונות הרבים של טיפול בקרקעות מזוהמות, עולה בהרבה על העלויות הכרוכות בכך ולכן גם שם המדינה משתתפת במימון הטיפול בקרקע באמצעות מנגנון שנקרא ה- Superfund. ברוח זו, לפני מספר שבועות, הודיע משרד הגנת הסביבה האמריקאי (EPA) כי החליט להוסיף עוד 5 אתרים ולהמליץ על בחינת הוספתם של 8 אתרים נוספים לרשימת האתרים המזוהמים שיטופלו במנגנון זה.

אחד השלבים הראשונים במנגנון, הוא הכרה באתר מזוהם המהווה סכנה לבריאות הציבור ולסביבה והוספתו לרשימת האתרים המזוהמים הלאומית National Priority List, בו רשומים למעלה מ – 1,000 אתרים (שמרביתם  עברו טיפול או נמצאים בתהליך טיפול). אתר מזוהם שנכנס לרשימה מתחיל בתהליך, במהלכו נמצא גם הפתרון הפיננסי למימון שיקום הקרקע המזוהמת, בין אם באיתור והטלת אחריות על המזהמים, ובין אם בהשתתפות של המדינה בעלויות השיקום.

סיכום רשימת אתרים מזוהמים המטופלים במסגרת ה Superfund

העיקר הבריאות | יתרונות בריאותיים בשיקום קרקע מזוהמת בארה"ב

לדברי המשרד להגנת הסביבה האמריקאי, מחקרים אקדמיים שבחנו את השפעת הטיפול באתרים במנגנון ה"סופר-פאנד" מלמדים שהשקעה בשיקום קרקעות מזוהמות מפחיתה בעד 25% את מספר המקרים של מומים מולדים בקרב תושבים המתגוררים במרחק של עד כ- 2 קילומטר מהאתר המזוהם. בנוסף, ניקוי אתר הכולל זיהומי עופרת בקרקע תורם להפחתה מתועדת של רמות העופרת בדם בילדים, שאילולא טופלה, יכולה לגרום לבעיות נוירולוגיות בלתי הפיכות.

הכל כסף | יתרונות כלכליים בשיקום קרקע מזוהמת בארה"ב

מתי סטניסלאוס, בכיר במשרד להגנ"ס האמריקאי, מסביר כי הוספת אתר לרשימת האתרים המזוהמים המיועדת לטיפול, יוצר מקומות עבודה חדשים ומחזק את הכלכלה המקומית. לדבריו, מחקר שהתקיים בארה"ב לאחרונה, מצא כי לאחר סיום תהליך שיקום האתר, הנדל"ן בסביבתו עלה בין 18.6-24.5%. בנוסף הוא מציין כי שיקום הקרקעות המזוהמות מגדיל את כמות המסים המשולמת לרשויות המקומיות ולמדינה ועוזר ליצירת מקומות עבודה חדשים בזכות השימושים שנעשים בקרקע לאחר שיקומה.

בחזרה לישראל | שיקום קרקעות המדינה

אם כן, בישראל עומד להתחיל פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות הגדול בהיסטוריה של המדינה, שיתפרש על פני מספר שנים ויכלול בתוכו למעלה מ – 10 אתרים בקנה מידה גדול. האם נראה את אותן השפעות בריאותיות וכלכליות שנמצאו בארה"ב לאחר עבודות השיקום? אנחנו נמשיך לעקוב...

-------

קישורים רלוונטיים

  1. אתר Superfund, משרד הגנ"ס האמריקאי
  2. המשרד להגנת הסביבה מחפש יועץ בתחום קרקעות מזוהמות, 07.03.2016
  3. נחשף הסכם שיקום הקרקעות המזוהמות בין החברה לשירותי איכות סביבה למדינה, 23.02.2016
  4. עכשיו זה רשמי: לא כל קרקע מזוהמת תחייב טיפול, 08.02.2016
  5. הנחיות חדשות לבחירת טכנולוגיה לשיקום קרקע מזוהמת, 24.01.2016
  6. מי ישקם את הקרקעות המזוהמות של צה"ל והתעשיות הביטחוניות? 09.11.2015
  7. זיהום קרקע | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום קרקע , שיקום קרקעות , EPA , NPL ,