שר האנרגיה לתושבי אשקלון: "על חברת החשמל לסיים במהרה את התקנת הסולקנים"
שר האנרגיה נפגש עם ראשי רשויות איגוד ערים נפת אשקלון לדון בהתנהלות חברת החשמל בכל הקשור להפחתת פליטות לאוויר מתחנת הכוח הפחמית רוטנברג שבאשקלון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/12/2015

זה זמן מה אנו מסקרים את המאבק של הרשויות המקומיות באזור אשקלון, כנגד חברת חשמל (חח"י). זאת בגין התנהלות החברה בכל הקשור להפחתת פליטות לאוויר מתחנת הכוח הפחמית רוטנברג באשקלון, שהינה אחת מ 2 תחנות כוח פחמית של חברת חשמל (יחד עם אורות רבין בחדרה) המספקות יחד כ 40% מייצור החשמל של חח"י.

הרשויות מוחות על העיכוב הממושך בהתקנת סולקנים ואמצעי הפחתת פליטות לאוויר ועל קיום ניסויים לשימוש ב - RDF (שאריות פסולת) כתחליף לפחם, פעולה שכנראה גורמת לפליטה מוגברת של מספר מזהמים לאוויר.

למרות שדיווחנו לאחרונה כי בתחנה הפחמית המקבילה, אורות רבין בחדרה, בה גם חל עיכוב דומה, המשרד להגנת הסביבה דורש מחברת החשמל להפחית את הפליטות בדרכים אחרות, לא הגיע לידינו דיווח על הנחיה דומה לגבי התחנה באשקלון.

את המאבק מוביל איגוד ערים לאיכות סביבה נפת אשקלון ויו"ר האיגוד, אשר אברג'ל, ראש מועצת שפיר. במסגרת המאמצים, דיווחנו על מכתבים חריפים שנשלחו לראשי חברת חשמל, פניות למשרד להגנת הסביבה ועוד. כעת אנו מעדכנים שהתקיימה פגישה בין השר לתשתיות לאומיות, אנרגיה ומים, ד"ר יובל שטייניץ - הממונה על חברת חשמל, לבין אברג'ל וראשי הרשויות באזור.

הפגישה עם שר האנרגיה שטייניץ

מאיגוד ערים אשקלון מסרו כי במהלך פגישתם הביעו ראשי הרשויות בפני השר את דאגתם המתמשכת נוכח התנהלותה של חברת החשמל בכל הקשור להפחתת הזיהום הסביבתי כתוצאה מפעילות התחנה ומשיכת הרגליים.

אברג'ל ציין בפגישה שכתוצאה מפעילות חברת החשמל חייהם ובריאותם של כ- 330,000 תושבי נפת אשקלון, חשופים מדי יום למפגעים סביבתיים ובראשם זיהום אוויר הנפלט מארובות תחנת הכוח.

השר שטייניץ הסכים עם הדברים: "יש צדק רב בדאגת ועמדת ראשי הרשויות. אין ספק שעל חברת החשמל לסיים את התקנת הסולקנים מהר ככל האפשר". עוד אמר שטייניץ כי בכוונתו לבדוק את הסיבות לעיכובים באופן אישי, ולפעול לקיצור לוחות הזמנים ככל שניתן.

אכיפה סביבתית מול חברת חשמל

הדרישה להתקנת המתקנים להפחתת פליטות (סולקנים, מסנן קטליטי ועוד) הגיעה בעקבות החלתו של חוק אוויר נקי המחייב את מתקני חברת חשמל לקבל היתר פליטה לאוויר מהמשרד להגנת הסביבה. כחלק מתנאי היתר הפליטה נדרשת חברת החשמל להתקין את המתקנים הנ"ל, אשר יביאו  לצמצום ניכר בפליטת גופרית דו חמצנית[SO2 ובפליטת תחמוצות חנקן [NOx].

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל רואה חשיבות עליונה בפרוייקט הפחתת הפליטות. מדובר בפרוייקט לאומי - הנדסי מורכב בסדר גודל זהה להקמת המוביל הארצי, אשר מבוצע בתוך תחנות פעילות. החברה משקיעה משאבים עצומים על מנת לעמוד בלוחות הזמנים , בתקציב ובדרישות המשרד להגנת הסביבה בתנאי חוסר וודאות תחת צווים אישיים . יחד עם זאת, החברה התריעה מראש על חריגות צפויות . החברה נאלצה להתמודד עם שורת אירועים כמו מבצע צוק איתן אשר השפיעו ישירות על הפרויקט."

תגובת המשרד להגנת הסביבה: "לעניין הסולקנים, לאחרונה, הציב המשרד תנאים ברישיון עסק לתחנת הכח 'אורות רבין', המחייבים את החברה בהפחתה של תוספת הפליטות הנגרמת בעקבות דחיית התקנת הסולקנים -  זאת עד להתקנת מתקנים להפחתת פליטות ועמידה בערכי הפליטה. הוצאת תנאים אלו נובעת מההשלכות הסביבתיות והבריאותיות המשמעותיות של דחיית הפחתת הפליטות. כוונת המשרד לפעול באופן דומה  להפחתת הפליטות בכל היחידות הפחמיות, ובפרט ביחידות בתחנת הכוח באשקלון, אשר לא יעמדו במועדים שנקבעו בחוק להתקנת אמצעי הפחתת הפליטות.

לעניין ה-RDF, המשרד בוחן נושא שימוש ב-RDF כתחליף לדלק בתחנות הפחמיות ומגבש עמדתו בנושא."

-----

קישורים רלוונטים

  1. המשרד להגנת הסביבה דורש מחברת חשמל לצמצם את השימוש בפחם, 20.12.2015
  2. עלייה בזיהום האוויר בעקבות ניסיון שימוש ב RDF בתחנת הכח באשקלון, 08.11.2015
  3. רשויות באזור אשקלון: נפעיל סמכות משפטית נגד ראשי חברת החשמל אם לא ימצא פתרון לעיכוב הקמת סולקנים, 01.09.2015
  4. עיכוב נוסף בהתקנת הסולקנים בתחנת הכח באשקלון, 17.08.2015
  5. זיהום אוויר | infospot
  6. היתר פליטה | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: זיהום אוויר , סולקנים , פליטות ,