תחרות בשוק מיחזור אריזות?
אחרי שבשלוש שנים האחרונות תאגיד תמיר היה היחיד שהורשה ע"י המשרד לאסוף פסולת אריזות מיצרנים ויבואנים, המשרד שוקל לאפשר כעת לחברות פרטיות להגיש בקשה להכרה בהם כגוף מוכר לטיפול באריזות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/11/2014

לאחרונה הודיע המשרד להגנ"ס כי הוא שוקל לא להאריך פעם נוספת את התקופה שבה יכולות רק חברות במעמד חל"צ (חברות לתועלת הציבור) לטפל בפסולת אריזות, והוא מתכוון לאפשר להכנסת שחקנים נוספים לשוק מיחזור האריזות, ביניהם חברות הפועלות למטרות רווח, זאת לאחר סיום תקופת ההארכה האחרונה המסתיימת ב 01.01.2015 - כך ע"פ ידיעה שפורסמה ב 'דה מרקר'. עם זאת, לאור התפטרותו של השר להגנ"ס, עמיר פרץ, לא ברור כעת האם החלטה זו נותרת בעינה.

תאגיד תמיר הינו הגוף היחיד עד היום שקיבל אישור מהמשרד להגנ"ס לתפקד כגוף מוכר ליישום חוק האריזות עד היום. במהלך השנתיים האחרונות הוגשו למשרד שתי בקשות נוספות להכרה כגוף מוכר אך אלו לא אושרו, ובקשה אחת נוספת נמצאת בבדיקה.

על-פי סעיף 12 (א)(3) בחוק האריזות, ההגבלה להכרה רק בחברות חל"צ הינה לשלוש שנים הראשונות לכניסת החוק, וניתן להאריכה עד למקסימום של 5 שנים (תחילת שנת 2016). כפי שדיווחנו בעבר, המשרד כבר האריך פעם אחת את ההגבלה – עד לתחילת 2015. כאמור, אם המשרד יחליט שלא לממש את סעיף ההארכה, בקרוב נוכל לחזות בחברות חדשות שפועלות בתחום.

ההגבלה לחברות חל"צ בלבד בוצעה, ככל הנראה, מחשש שכניסת גופים למטרות רווח תאלץ את ה"גופים המוכרים" להתמקד בהצעת מחיר נמוכה לדמי טיפול בפסולת שהוא גובה מיצרנים ויבואנים של אריזות, במקום בהקמת תשתית ראויה לאיסוף והפרדת פסולת ברשויות המקומיות – תשתית האמורה להיות ממומנת על ידי אותם דמי טיפול שה"גוף המוכר" גובה מהיצרנים והיבואנים.

תזכורת על עקרונות חוק האריזות: במסגרת החוק הונחו יצרנים ויבואנים של אריזות להתקשר עם "גוף מוכר". גוף מוכר מתקשר עם היצרנים והיבואנים, מקבל מהם מימון ואחראי על עמידה ביעדי המיחזור שלהם. במקביל, על מנת לעמוד ביעדים אלו, ה"גוף המוכר" מתקשר עם רשויות מקומיות על מנת להפריד, לאסוף ולפנות פסולת אריזות למתקני מיחזור והטמנה. התשלום מהיצרנים והיבואנים הוא שמממן את הפעילות ברשויות המקומיות.

להיות גוף מוכר ללא כוונות רווח כרוך בעלויות גבוהות ובמורכבות לוגיסטית, לכן לא הוגשו כמעט בקשות להכרה כגוף מוכר למשרד להגנ"ס עד כה, ותאגיד תמיר, שהוקם ע"י התאחדות התעשיינים, שימש כארגון היחיד בתחום.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. אין כניסה (בינתיים) לשוק מיחזור האריזות, ידיעה מה – 10.12.2013, אתר infospot
  2. פסולת אריזות | infospot

------------

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אריזות:

חברה איש קשר טלפון מייל
ערנות ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים >>