תקדים משפטי סביבתי לסוגיית Green Wash: סנו וחוגלה-קימברלי ייאלצו להוריד תוויות סביבתיות ממוצריהן ולפצות במאות אלפי שקלים
בית המשפט קיבל את עמדת המשרד להגנ"ס בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברות בטענה להטעיית ציבור. בהתאם לכך נקבע נוסח מתוקן שיופיע על המוצרים וסכום פיצוי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/6/2015

הליך משפטי בן 5 שנים הסתיים לאחרונה כאשר בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק לטובת המשרד להגנ"ס בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברות "סנו" ו"חוגלה-קימברלי" בטענה להטעיית ציבור ולשיווק שקיות רגילות כ"ידידותיות לסביבה". על פי כתב התביעה, החברות ציינו על גבי חלק מאריזות השקיות כי מדובר במוצר מתכלה ואקולוגי  והשתמשו  בסמל המיחזור ובצבע ירוק המסמל איכות סביבה. בית המשפט קבע בפסק הדין כי בשעה שהחברות ייחסו לחלק ממוצריהן היבטים סביבתיים שלא קויימו בהן, הן הטעו את הציבור.

השקיות המדוברות הן מסוג oxo biodegradable, בעלות תוסף המאפשר לפלסטיק להתפרק לרכיבים קטנים יותר רק בתנאים אותם לא ניתן לממש. מאחר והן אינן עשויות מחומרים מתכלים, כאשר השקיות מגיעות לשטח פתוח הן עלולות להתפזר אך לא להעלם ובכך לזהם שטחים פתוחים נרחבים יותר.

יריב ספקטור מחברת מודיפלסט, המתמחה בפתרונות אריזה סביבתית, מסביר: "טכנולוגיית ה- OXO גורמת להתפרקות השרשרת הפולימרית ברבות הזמן כתלות בכמות התוסף המוחדר לשקית בתהליך יצורה. יצרני תוספי ה OXO טוענים כי לאחר זמן, גודל החלקיקים הקטן המושג, מאפשר פריקות ביולוגית על פי תקנים מקובלים. לגופים מקצועיים רבים מתחום ניהול ומיחזור הפסולת יש ביקורת על היעילות הסביבתית של טכנולוגיית ה- OXO."

בפסק הדין נקבע כי:

  1. הכיתוב על המוצרים יהיה מעתה: "מיוצר בטכנולוגיית OXO Biodegradable", ללא סימונים סביבתיים נוספים.
  2. כל אחת מהחברות תתרום 150,000 ₪ למטרה סביבתית.
  3. כל אחת מהחברות תיתן הטבה לצרכנים, בסך של עד 150,000 ₪. במקרה דנן, הנחה של 20% על המוצרים הרלוונטיים או תוספת 20% למוצרים.
  4. שכר הטרחה לעורכי הדין נקבע על 400,000 ₪ והתובעת עצמה, אזרחית, תקבל 150,000 ₪.

כחלק מפעילותו נגד "תופעת ההתיירקקות" [Green Wash], פרסם המשרד להגנת הסביבה מדריך ליצרן ולצרכן, שנועד להבהיר מה הם הכללים הרלוונטיים למניעת הטעיה סביבתית.

קישור לנוסח פסק הדין המלא

---

קישורים רלוונטיים:

  1. תביעה ייצוגית בסך 45 מלש"ח נגד יצרניות המגבונים הנשטפים באסלה, 31.12.2014
  2. ראו הוזהרתם: 95% מהתביעות הפליליות של המשרד להגנ"ס מצליחות, 8.3.2015
  3. עמוד ראשי: משפט סביבתי - infospot

עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
 

תגיות: סנו , חוגלה קימברלי , מוצרים ידידותיים לסביבה , שקיות מתכלות , שקיות אקולוגיות , הטעיית הציבור ,