3.7 מיליון ₪ קנסות בגין הפרת חוק האריזות
המשרד להגנת הסביבה הודיע ל- 7 רשויות על כוונה להטיל עליהן עיצום כספי בסכום כולל של 3,689,000 ₪ בגלל שלא התקשרו עם גוף מוכר ליישום החוק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/11/2015

המשרד להגנת הסביבה מגביר את האכיפה ליישום חוק האריזות. בהמשך להטלת עיצומים כספיים בסך כולל של כ – 2,000,000 ₪ בחצי השנה האחרונה, המשרד להגנת הסביבה הודיע כעת ל- 7 רשויות שלא התקשרו עם גוף מוכר ליישום החוק (תמיר) על כוונה להטיל עליהן עיצום כספי בסכום כולל של 3,689,000 ₪. כספי עיצום אלה יועברו לקרן לשמירת הניקיון.

בנוסף, המשרד להגנת הסביבה מצהיר כי הוא מתחיל סבב אכיפה נוסף כנגד חברות שלא התקשרו עם הגוף המוכר תמיר ואומר "בימים אלו ישלח המשרד הודעות על כוונה לחיוב כספי לעוד כ -350 יצרנים ויבואנים שטרם התקשרו ".

עיצומים כספיים לרשויות שלא מיישמות את חוק האריזות

רשויות מקומיות מחויבות ליישם את חוק האריזות באמצעות התקשרות עם גוף מוכר שדואג למימון הסדרי הפרדת פסולת אריזות, איסופה ומיחזורה. מאז כניסת חוק האריזות לתוקף ב 2011, התקשרו 200 רשויות (מתוך 257) עם הגוף המוכר היחידי בישראל, תמיר. כעת המשרד מודיע כי לאחר שתי התראות הוא יטיל על 7 רשויות עיצום כספי בסך 527,030 ₪. הרשויות המקומיות ה"סוררות" הן: חריש, בית דגן, צורן-קדימה, קריית אתא, קריית ים, נהריה וקריית שמונה.

עיצומים כספיים ליצרנים ויבואנים שלא מיישמים את חוק האריזות

גם יצרנים ויבואנים של מוצרים ארוזים מחויבים ליישם את חוק האריזות באמצעות התקשרות עם הגוף המוכר תמיר. למעלה מ- 900 יצרנים ויבואנים התקשרו עד כה עם תמיר. אך ההערכה של המשרד להגנת הסביבה היא כי יש עוד אלפי יצרנים ויבואנים של מוצרים ארוזים המחויבים להתקשר עם תמיר ולא עשו כן.

המשרד מציין כי מאז כניסת החוק לתוקף הוא ניהל הליכי אכיפה כנגד כ- 400 יצרנים ויבואנים ואלו מתוכם שלא שיתפו פעולה, קיבלו עיצומים בסך כולל של מעל 2 מיליון ₪. בימים אלו ישלח המשרד הודעות על כוונה לחיוב כספי לעוד כ- 350 יצרנים ויבואנים שטרם התקשרו עם תמיר.

לא מזמן חקרנו את השאלה - האם יצרן/יבואן שהתקשר עם תמיר הוא "פראייר" שמממן את אלה שלא התקשרו? ובכן, בטווח ארוך, לא ממש. זאת משום שיצרן/יבואן המתקשר עם תמיר לראשונה, משלם רטרואקטיבית את דמי הטיפול שהיה עליו לשלם, אם היה חתום בשנים הקודמות. בנוסף לכך, "גלי" האכיפה מלווים ביחסי ציבור שליליים וכמובן גובה הקנס עצמו (למעלה מ- 150,000 ש"ח במקור).

ערן בושארי, מנכ"ל חברת "ערנות" מוסיף ומסביר: "בעבודתנו מול חייבים שהצטרפו בשנה החולפת, מצאנו כי לחובת התשלום הרטרואקטיבי השלכות כלכליות שונות אשר מניסיוננו מומלץ ואף חובה לבחון. קיים פוטנציאל חסכון עלות משמעותי בכדאיות דיווח נתוני העבר - אם כתוצאה משינוי התעריפים השנתי, איכות המידע הקיים בארגון ועלות ביקורת רו"ח".

תמיר הגוף מוכר היחידי בישראל?

כיום פועל בישראל גוף מוכר אחד שקיבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה, תאגיד ת.מ.י.ר, הפועל ללא מטרות רווח. בשבוע שעבר דיווחנו כי השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הצהיר כי יפעל להגברת התחרות בתחום פסולת האריזות, כך שת.מ.י.ר לא תהיה מונופול.

-----

קישורים רלוונטיים

  1. 750,000 ₪ קנסות לגופים שהפרו את חוק האריזות, 30.09.2015
  2. באיחור ניכר: המשרד להגנ"ס מפרסם סיכום לשנת 2013 לחוק האריזות, 07.07.2015
  3. חובת הדיווח בחוק האריזות: "אני מוכן לשלם פי 10, רק לא לדווח", 5.07.2015
  4. האם יבואנים ויצרנים שהתקשרו עם תמיר הם פראיירים, 28.06.2015
  5. פסולת אריזות | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: חוק מיחזור אריזות , פסולת אריזות , עיצומים כספיים , אכיפה סביבתית ,