הפתרון המסתמן: אוניית אמוניה קטנה בחיפה ומפעל לייצור אמוניה בדרום
בג"ץ: מיכל האמוניה ירוקן סופית עד ה-31 ביולי, חיפה כימיקלים יכולה למלא אותו בינתיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/5/2017

בג"ץ החליט אמש (א'), לתת הארכה נוספת לריקון מיכל האמוניה עד ה-31 ביולי וגם לאפשר את מילויו באופן חד פעמי. בד בבד, הודיע אתמול משרד האוצר, כי לאחר בחינת החלופות לטווח הארוך למיכל אמוניה שהוגשו במסגרת "הקול הקורא" שפורסם לאחרונה, מסתמן רוב לחלופה המציעה שילוב של הקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ לצד הצבת אוניית אמוניה קטנה מול חופי חיפה.

החלטת בג"ץ

החלטת בג"ץ בעצם מאריכה בפעם השלישית את מועד ריקונו הסופי של המיכל. שופטי בג"ץ טוענים, כי ההארכה הנוספת נועדה כדי לאפשר למדינה ולמפעל להתארגן ליבוא אמוניה בדרכים חלופיות מבלי לפגוע בעובדים. האם זה המועד הסופי? לא בטוח.

בנוסף קבע בג"ץ, כי המשרד להגנת הסביבה ושאר גורמי הממשל הרלבנטיים יהיו רשאים להמשיך בהסדרים שהחלו להתגבש על ידם, כך שתקופה ההתארגנות שנקבעה על ידם תוארך ותושלם עד ל-31 ביולי.

פתרון מוצע לטווח הארוך

בתזמון מושלם כינס אתמול מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ישיבה בה נבחנו כלל החלופות שהוגשו בהמשך לקול הקורא שפורסם באחרונה בנושא. משרדי הממשלה השונים בחנו את ההיתכנות של כל אחת מהחלופות, בשים לב לכלל ההיתרים והאישורים הנדרשים.

בדיון השתתפו נציגי משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד ראש הממשלה, המל"ל, פיקוד העורף, משרד המשפטים, רשות ההגבלים העסקיים, מנהל התכנון ומנהל מקרקעי ישראל. הדיון לא עסק במציאת פתרון קצר טווח לבעיית האמוניה. נושא זה ידון בנפרד על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד ראש הממשלה.

החלופה לטווח ארוך שלגביה נראה שיש היתכנות לקבלת אישורי כלל משרדי הממשלה הינה שילוב של הקמת מפעל  ליצור אמוניה בדרום, לצד הצבת אוניית אמוניה בהיקף מצומצם מול חופי חיפה.

לטענת האוצר, חלופה זו תתרום ליצירת תחרות בין ספקי האמוניה במשק, תוך צמצום שינוע האמוניה בכבישי הארץ ועידוד הפיתוח הכלכלי בדרום הארץ. לנוכח חשיבות הנושא והצורך לקדם פתרון ארוך טווח בהקדם האפשרי, יפעלו כל משרדי הממשלה לתת את האישורים וההיתרים הנדרשים בהקדם האפשרי.​

התייחסויות

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "האופציה המוצעת על ידי האוצר היא כמו להחליף בין נבלה לטריפה." לגבי החלטת בג"ץ נמסר מטעמו של יהב כי: "יש שופטים בירושלים ואנו מברכים על ההחלטה. אנו מקווים כי חיפה כימיקלים יתחילו לפעול מחר בבוקר למילוי מדוקדק של פסק הדין".

חיפה כימיקלים: "חיפה כימיקלים מכבדת את החלטת בית המשפט העליון ותפעל על פיה. יחד עם זאת, חיפה כימיקלים, קוראת לממשלת ישראל, לפעול על פי הנחhיתו של בית המשפט העליון ולאשר לאלתר חלופה ישימה ובטוחה לייבוא אמוניה, עד אשר ייושם פתרון ארוך טווח לאספקת אמוניה למשק הישראלי. גורלם של אלפי עובדים ותעשייה שלמה מונחים על הכף."

צלול: ״החלופה המסתמנת עליה הודיע משרד האוצר משמעותה השארת מיכל האמוניה על כנו והפקרת תושבי חיפה לסיכון לעוד שלוש שנים לפחות. הסיכון אף גבוה יותר מבעבר משום שהמשמעות היא שבכל חודש יגיעו חמש אניות אמוניה - במקום אחת. חזרנו לנקודת ההתחלה רק שהפעם חיפה כימיקלים מסירה מעצמה את האחריות והציבור לומד, שוב, שאין לו על מי לסמוך.

אנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון שאימץ את עמדת עמותת צלול וקבע שעקרון הזהירות המונעת מחייב את ריקונו המוחלט והסופי של מיכל האמוניה. בית המשפט העליון ביקר בחריפות את חיפה כימיקלים והמשרד להגנת הסביבה שלא פעלו כמצופה מהם והבהיר כי כל הסדר עתידי חייב לכלול לפחות שני ספקים על מנת שהמצב בו חיפה כימיקלים משתמשת בכוחה המונופולי לא יחזור עוד".

מנכ״ל צלול, מאיה יעקבס: ״ישנה חשיבות גדולה לפרסום של ביהמ"ש דווקא ביום בו פרסם האוצר את כוונתו להשאיר את מיכל האמוניה המסוכן על כנו למשך שנים נוספות. על ממשלת ישראל להפנים כי ישנה סכנה קיומית למיליון איש מתושבי הצפון, לכבד את החלטת בג"צ כמו גם את הערכות גורמי הביטחון ולמהר ולסגור את מיכל האמוניה לאלתר".

------------

מסמכים רלוונטיים:

החלטת בג"ץ, 28.05.2017 [pdf]

-------------

קישורים רלוונטיים:

  1. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  2. גזרת האמוניה רותחת: נתניהו, ברוש, ניסנקורן, יהב ונוספים, 27.04.2017
  3. ביהמ"ש העליון מאשר מילוי חד פעמי של מכל האמוניה בחיפה, 18.04.2017
  4. מומחה לניהול סיכונים: "השימוש במכל הקיים הוא בטיחותי ביותר" 06.04.2017
  5. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot