מנהל מחוז חיפה חדש במשרד להגנת הסביבה
רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, ימונה למנהל המחוז במקומו של שלמה כץ, שיחליף את עמיר בתפקידו. מה הרקע לחילופי התפקידים?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 24/4/2018

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, ושלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, מחליפים ביניהם את התפקידים. רני עמיר ימונה למנהל מחוז חיפה, ושלמה כץ ימונה למנהל היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית.

שלמה כץ | מניעה מלעסוק בבז"ן בשל ניגוד עניינים

שלמה כץ שימש ב-9 שנים האחרונות כמנהל מחוז חיפה ולפני כן שימש כמנהל מחוז צפון. לפני כשנתיים נקבע כי הוא מנוע מלטפל בעניינה של בז"ן מחשש לניגוד עניינים. בז"ן היא כמובן אחד מהמפעלים המשמעותיים ביותר במחוז חיפה בהקשר של מידת השפעה על הסביבה ולכן המניעה שלו מלטפל בבז"ן משמעותית בתפקידו כמנהל המחוז. החשש לניגוד עניינים נובע מכך שבת דודתו של כץ משמשת כיועצת המשפטית של בז"ן.

עוד נזכיר, כי בפרשת מיכל האמוניה לכץ היו חילוקי דעות עם הדרגים הגבוהים במשרד להגנת הסביבה באשר לחלופת הביניים המועדפת ליבוא אמוניה ועוד.

כעת סוגר כץ מעגל עם מינויו למנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית. את תפקידו הראשון במשרד להגנת הסביבה עם סיום לימודיו בטכניון בחוג להנדסת מים וקרקע עשה כץ כמפקח זיהום ים ממקורות יבשתיים לפני כ- 23 שנים.

היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנ"ס, שכץ יעמוד בראשה כעת, פרוסה לכל אורך חופי ישראל - הים התיכון, מפרץ אילת וים המלח. בין יתר תפקידי היחידה: מניעת זיהום ים, ריכוז תוכניות ניטור, פיקוח ואכיפה, חקיקה ותקנות לאומיות.

רני עמיר | מנהל מחוז חיפה החדש

רני עמיר שימש כמנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית ב- 15 השנים האחרונות. כעת הוא ייכנס לאחד התפקידים הכי מאתגרים במשרד להגנ"ס – מנהל מחוז חיפה.

במשרד להגנת הסביבה 7 מנהלי מחוזות האחראים על יישום המדיניות של המשרד באזור הגיאוגרפי עליהם הם אמונים והם כפופים ישירות למנכ"ל המשרד להגנ"ס, ישראל דנציגר. האתגר המיוחד במחוז חיפה נובע מהקרבה של מתקני ענף האנרגיה והתעשייה לרצפטורים ציבוריים שגורמים לחיכוך בין תושבים, פעילים סביבתיים וארגונים ירוקים לאותם מתקנים ומפעלים כאשר המשרד להגנ"ס נמצא בתווך.

נזכיר כמה מהסוגיות הבוערות בתחום איכות הסביבה של מחוז חיפה כיום:

 1. יישום התוכנית הלאומית להפחתת פליטות לאוויר במפרץ חיפה: תחבורה, תעשיה ועוד.
 2. בחינת הקמת מועצה תעשייתית באזור מתחם בז"ן.
 3. התוכנית להגדלת נמל חיפה.
 4. תוכנית קרקעות הצפון ותוכניות הבינוי של בז"ן.
 5. מפעל 'חיפה כימיקלים' שסגור כבר חודשים על רקע פרשת מיכל האמוניה.

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. מנהל המחוז מושעה מטיפול בבז"ן, מחליפתו מתפטרת, 10.08.2016
 2. בכיר במשרד להגנ"ס תובע באופן אישי מנהלת עמותה סביבתית, 05.09.2016
 3. מכתב פנייה לשר להגנת הסביבה, אזרחים למען הסביבה [pdf]
 4. החשד לניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה מגיע לכנסת, 19.01.2016
 5. חקירה משטרתית על ניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה, 17.12.2015
 6. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.04.2015
 7. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot

 


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: