אלקין מקדם שת"פ עם רואנדה בתחום המים
בכנס "אפריקה, שינוי אקלים ותרומתה של ישראל" הוחלט לבחון קידום פיילוט ליישום טכנולוגיות סביבה ישראליות באזורים כפריים ברואנדה וחתימה על מזכר הבנות לשת"פ
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/11/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי השר להגנ"ס, זאב אלקין, נפגש בשבוע שעבר עם מזכ"לית אמנת האקלים של האו"ם, פטרישה אספינוזה, במהלך כנס "אפריקה, שינוי אקלים ותרומתה של ישראל". השניים דנו בדרכים שבה ישראל יכולה לסייע למדינות מתפתחות כחלק מהיערכות לשינויי אקלים במסגרת הסכם פריז.

לדברי המשרד, אלקין ציין בכנס, כי ישראל היא מעצמה טכנולוגית בתחום המים ומעוניינת לסייע למדינות המתפתחות להיערך לשינויי האקלים בניהול מים, בטיפול בשפכים, באגירת מי שתייה בתחומי ההשקיה ועוד, והוסיף: "ניתן להשתמש במקורות מימון בינלאומיים של הסכם פריז כדי לקדם את שיתוף הפעולה".

אספינוזה תמכה בהצעתו של אלקין, וציינה כי בשלב זה היא פועלת למפות את כל הצרכים של המדינות המתפתחות ולאחר מכן תפעל לקדם את שיתוף הפעולה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. אלקין: "לשת"פ עם מדינות אפריקה יש פוטנציאל עצום", 7.12.2017
  2. תוכנית לאומית להתמודדות עם שינויי האקלים, 31.07.2018
  3. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז, 15.11.2016
  4. משלחת ישראלית בסין על רקע השקעה של טריליון $ בקלינטק, 12.09.2017
  5. מידע נוסף על שינוי אקלים | infospot

​שת"פ קלינטק עם רואנדה

אלקין נפגש במהלך הכנס גם עם השר להגנ"ס של רואנדה, ד"ר וינסנט בירוטה, והשניים דנו בשיתופי פעולה אפשריים. בירוטה התעניין בפיתוחים הטכנולוגיים בתחום המים בישראל ואלקין הדגיש את רצונה של ישראל לשתף את הידע שלה עם מדינות אפריקה בכלל, ועם רואנדה בפרט.

אלקין ציין, כי בישראל קיימות חברות רבות שפיתחו טכנולוגיות מתקדמות, וכי המשרד להגנ"ס ישמח לבחון אפשרויות לקידום פעילותן ברואנדה במסגרת פרויקטים של גופי מימון בינלאומיים. "ישראל מסייעת לאפריקה בכל התחומים, כולל בתחום הסביבה. ממשלת ישראל, כפי שמתבטא בהחלטת הממשלה שעברה לאחרונה, רואה חשיבות רבה בתרומה למאמץ העולמי בתחום הפיתוח. במהלך זה טמונים גם הזדמנויות רבות לטכנולוגיות הישראליות שכן אפריקה היא שוק המשווע לפתרונות ובהחלט יש לנו מה להציע."

בסיום הפגישה הצדדים סיכמו כצעד ראשון לבחון קידום פיילוט ליישום טכנולוגיות סביבה ישראליות באזורים כפריים ברואנדה, ובנוסף, שני המשרדים מתכוונים לקדם חתימה על מזכר הבנות שיעניק מסגרת לשיתוף הפעולה המוצע וכן לבחון ביקור משלחת מקצועית מרואנדה בישראל.