פרשת דיזלגייט: מדינת ישראל תתבע את פולקסווגן על נזקים סביבתיים
היועץ המשפטי לממשלה החליט להצטרף לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה, מאחר ותובעים פרטיים לא יכולים לתבוע בשם הציבור בגין נזקים סביבתיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/10/2018

פרשת דיזלגייט של חברת פולקסווגן ממשיכה להכות גלים ומגיעה גם לפתחו של ביהמ"ש המחוזי בתל אביב בדמות תובענה ייצוגית שהוגשה נגד חברת פולקסווגן אליה הצטרפה גם המדינה שתגיש תביעה בשם הציבור על הנזקים הסביבתיים שנגרמו.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הודיע לביהמ"ש כי החליט לצרף את עמדתו לתובענה ייצוגית, שהוגשה ע"י תובעים פרטיים נגד חברות פולקסווגן וצ'מפיון מוטורס, בגין פרשת "דיזלגייט", זאת, לאור השפעת ההליך על זכויות ציבוריות, זכותה של מדינת ישראל והעניין הציבורי בפרשה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. פרשת דיזילגייט: מנכ"ל אאודי נעצר ופולקסווגן נקנסה במיליארד אירו, 21.06.2018
  2. מנהל בכיר בפלקסווגן נידון ל-7 שנות מאסר, 10.12.2017
  3. גזר דין ראשון בשערוריית דיזלגייט - מהנדס נידון ל-40 חודשי מאסר, 29.08.2017
  4. מעצר בכירים, כתבי אישום פליליים וקנסות של 4.3 מיליארד$, 12.01.2017
  5. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

פרשת דיזלגייט

כזכור, לפני 3 שנים התפוצצה פרשת דיזלגייט במסגרתה התגלה כי פולקסווגן התקינה בדגמים מסוימים של כלי רכב מתוצרתה בעלי מנוע דיזל תוכנה המזייפת את נתוני זיהום האוויר של מנועי הרכב ומפחיתה אותם משמעותית בעת מבחני רישוי לרכב. ואילו בשימוש שוטף המערכת לא הופעלה כך שנתוני הפליטה (בעיקר של תרכובות גזים מזהמים מסוג NOx) גדלו בהיקפים גדולים מאוד. בישראל שווקו כ-12,000 כלי רכב בהם הותקנה התוכנה האמורה.

2 תביעות ייצוגיות נגד פולקסווגן

לביהמ"ש המחוזי הוגשו לאישור 2 תביעות ייצוגית: האחת של קבוצת האנשים שרכשו את כלי הרכב בהם הותקנה התוכנה ההמזייפת, והשנייה של כלל הציבור בישראל שנחשף לזיהום אוויר עודף כתוצאה מהשימוש ברכבים בהם הותקנה התכנה.

היועץ המשפטי לממשלה ביקש להצטרף לתביעה של הקבוצה השנייה - בשם כלל הציבור בישראל. לטענת מנדלבליט, אין עילה בדין המאפשרת לגורמים פרטיים להגיש תביעה בגין נזקים סביבתיים שנגרמו לכלל הציבור, אולם לאור עקרון המכונה "המזהם משלם" המדינה יכולה לתבוע בשם כלל הציבור. זאת מאחר וחובת המדינה  לדאוג למשאבי הטבע והסביבה עבור כלל הציבור, ולכן זכותה גם להגיש תביעה בשם כלל הציבור כנגד מי שפוגעים במשאבים חשובים אלו.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: