לראשונה: צוות ישראלי זכה בתחרות אופנה סביבתית של H&M
רננה קרבס ואביה ד"ר עודד קרבס פיתחו מיזם בשם Algae Apparel ההופך אצות לסיבי ביו ולצבע ידידותי לסביבה ולעור
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/3/2018

לראשונה, צוות ישראלי היה בין חמשת הרעיונות הזוכים בתחרות ה-Global Change Award  של קרן H&M, המתקיימת זו השנה שלישית, אליה הוגשו למעלה מ-2,600 הצעות לרעיונות מ-151 מדינות.  חמשת הרעיונות המקדמים אופנה מתחשבת יותר בסביבה זכו במענק בסכום כולל של מיליון אירו מקרן H&M.

רננה קרבס ואביה ד"ר עודד קרבס זכו ב-150,000 אירו על פיתוח מיזם בשם Algae Apparel ההופך אצות לסיבי ביו ולצבע ידידותי לסביבה ולעור. בנוסף, ישתתפו בשנה של חממת האצה טכנולוגית שמטרתה לסייע להם במימוש רעיונותיהם, מקסום הביצועים וגישה ישירה לתעשייה. 

רננה קרבס, בוגרת החוג לעיצוב אופנה בשנקר, החלה את דרכה כמעצבת אופנה בברלין. ובמסגרת התואר השני, באופנה בת קיימא באוניברסיטת אסמוד ברלין, חקרה את עולם האצות והאפשרויות להשתמש בהן בעולם האופנה והטקסטיל. ניסיונה העשיר בתחום האופנה וניסיונו של אביה, ד"ר עודד קרבס, הובילו אותם לפתח את המיזם Algae Apparel.

בגדים מאצות במקום מכותנה

שיטות הייצור הקונבנציונליות של אריגים גורמות לבעיות סביבתיות רבות. גידול סיבים טבעיים, כגון כותנה, מצריך כמויות גדולות של מים. בנוסף, גם צביעת הטקסטיל יוצרת בעיה עצומה, הן מבחינת השימוש הרב במים והן מבחינת הזיהום.

חברת Algae Apparel הישראלית פתרה את שתי הבעיות הללו באמצעות אצות. האצות הן אורגניזמים ימיים מתחדשים ומתפרקים שניתן להמירם לסיבים ביולוגיים ולצבע ידידותי לסביבה. יתרון נוסף בלבישת בגדים העשויים מאצות הוא שהאריג משחרר לעור נוגדי חמצון, ויטמינים ומרכיבים תזונתיים אחרים, כך שמדובר בבגדים שגם נראים טוב וגם בריאים.

------------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מיליון אירו למי שיפתור את 'אתגר הפסולת הביתית', 5.02.2018
  2. מענק של 400 אלף ₪ ל-4 חברות להטמעת שיקולי מגוון ביולוגי בפעילותן, 25.12.2017
  3. פרס של מיליון אירו להמצאות חדשניות לצמצום הפסולת העירונית, 16.11.2017
  4. פרס של מיליון אירו להמצאות חדשניות לצמצום הפסולת העירונית, 17.10.2017