מנזקי היורה: אלפי דגים מתים בנחל לכיש וזיהום שמן בנחל הקישון
הגשם הראשון סחף איתו פסולת, שמן ומזהמים נוספים שבמקרים מסוימים גרמו למפגע סביבתי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/10/2017

הגשם הראשון הגיע ושטף איתו שמנים, פסולת ומזהמים נוספים שהצטברו במשך חודשי הקיץ על פני כבישים, משטחים סלולים ומערכות הניקוז השונות. מלבד הצפות נקודתיות, הגשם גרם למספר זיהומי נחל ברחבי הארץ, בין השאר בנחל לכיש באשדוד ונחל הקישון בחיפה.

בתים פרטיים, עסקים ורשויות מקומיות נקראים בכל שנה לשטוף ולהכין את מערכות הניקוז שלהם לקראת הגשם הראשון על מנת למנוע הצפות כתוצאה מסתימת מערכות ניקוז בפסולת שהצטברה בחודשי הקיץ. אלא שהגשם מביא איתו סכנה נוספת ששטיפה והכנה מראש לא מסוגלים למנוע – זיהום מקורות מים אליהם זורמים מי הגשם הראשון.

במקרים רבים מי הגשם המזוהמים מוזרמים לנחלים ומשם לים. אם כמות השמנים והמזהמים גדולה ביחס לכמות הגשם, נוצר ריכוז גבוה של מזהמים העלול לפגוע באיכות מי הנחל, הדגה, בעלי חיים נוספים, צמחייה ושאר ערכי טבע ונוף.

זיהום בנחל לכיש | אשדוד

לאחר הגשם הראשון, אלפי דגים מתים צפים על פני המים התגלו בנחל לכיש באשדוד בסמוך לנקודה בו הוא נשפך לים, בחוף בן עמי בעיר. סוג המזהם שגרם לתמותת הדגים ההמונית עדיין לא ידוע, אך נלקחו דגימות לבדיקת מעבדה והעירייה פועלת לפינוי המפגע ושיקום הנחל.

עד לקבלת ממצאים מבוססים, הרחצה בחוף בן עמי הסמוך נאסרה על ידי משרד הבריאות.

זיהום בנחל סעדיה | יובל של הקישון

רשות נחל הקישון דיווחה כי אנשיה טיפלו לאחר הגשם בזיהום שמן שהתגלה בנחל סעדיה, יובל של נחל קישון הסמוך לצומת הצ'ק פוסט בחיפה. ככל הנראה גשמי היורה העזים שירדו סחפו שמנים ממערכת הניקוז ובכך זיהמו את הנחל.

אנשי רשות נחל הקישון פרשו סופגי שמנים, שסופקו ע"י היחידה הארצית לזיהום הים במשרד להגנת הסביבה, וביובית של עיריית חיפה זומנה לשאוב את השמן שצף על פני מי הנחל. לדברי אנשי הרשות, מדובר בזיהום קודם של שמן משומש שזרם למערכת הניקוז וככל הנראה הגיע ממוסכים באזור או משפיכה ישירה למערכת הניקוז וממנו זרם לנחל סעדיה. למרות פעולות השאיבה שביצעה בשבוע האחרון מחלקת הניקוז בעיריית חיפה לקראת החורף הגשמים העזים סחפו את שיירי הזיהום אל הנחל.

לדברי הרשות, הזיהום לא התפשט לנחל קישון והפעולות שביצעה הרשות יחד עם יתר הגופים מנעו נזק גדול לסביבה. הרשות מוסיפה, כי בכוונתה לערוך יחד עם כל הגורמים המוסמכים פיקוח ואכיפה על המוסכים באזור, על מנת למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. בכירי תאגיד מים זומנו לשימוע במשרד להגנ"ס, 19.10.2015
  2. זיהום שמן בנחל הקישון, 29.12.2016
  3. שפכים זרמו לקישון ממט"ש חיפה, 13.07.2016
  4. 17 אירועי זיהום בנחל הקישון מדי שנה, 15.05.2016
  5. שפכים תעשייתיים | infospot
  6. זיהום ים ונחלים | infospot

------------

חברות לטיפול בשפכים תעשייתיים: