מעצרי בכירים, כתבי אישום פליליים וקנסות של 4.3 מיליארד $ | פרשת פולקסווגן
משרד המשפטים של ארה"ב הודיע כי עצר בכיר בחברת פולקסווגן וכי יוגשו כתבי אישום פליליים נגדו ונגד 5 בכירים נוספים בחברה בגין פרשיית הפליטות. במקביל, פולקסווגן חתמה על הסדר טיעון ויושתו עליה עונשים כבדים. הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/1/2017

ביום שבת האחרון נעצר אוליבר שמידט, בן 48, מהנדס בכיר גרמני מחברת פולקסווגן בעת שהייה בחופשה בפלורידה, ארה"ב, עקב חשדות שיש כנגדו וכנגד 5 בכירים נוספים שהיו מעורבים בפרשת הפליטות של פולקסווגן שבה התגלה כי החברה התקינה תוכנה המשבשת את נתוני הפליטות לאוויר מהרכב בעת בדיקת פליטות שגרתית. ביום שני האחרון הוגשה נגדו תלונה פלילית בבית המשפט. 5 הבכירים הנוספים שוהים ככל הנראה בגרמניה.

שמידט, העובד בפולקסווגן משנת 1997, היה מנכ"ל פולקסווגן במישיגן ארה"ב בין השנים 2012 – 2015 והיה אחראי מתוקף תפקידו על תקשורת ותיאום עם הרשויות בארה"ב ובפרט עם המשרד להגנת הסביבה. במרץ 2015, קודם שמידט להיות עוזר של מנהל בכיר במטה של פולקסווגן בגרמניה, תפקיד בו לקח חלק חשוב בהסברים שניפקה פולקסווגן לשאלות הרגולטורים בארה"ב בעקבות הגילויים בפרשה.

על פי כתב האישום, הרשויות בארה"ב גילו הבדלים בין נתוני הפליטות בפועל לבין נתוני בדיקות הפליטות במהלך קיץ 2015 ופנו לפולקסווגן לקבלת תשובות. שמידט היה חלק מהדיונים והבירורים שנעשו באותה עת, ולפי כתב האישום, הוא הסתיר מפני הרשויות בארה"ב את קיומה של תוכנת המחשב שמשבשת את הפליטות, למרות שידע עליה.

הסדר טיעון בין פולקסווגן למשרד המשפטים האמריקאי

אמש, 5 ימים לאחר המעצר של הבכיר הגרמני, נחתם הסדר טיעון בין פולקסווגן למשרד המשפטים של ארה"ב. במסגרת הסדר הטיעון, הודתה פולקסווגן ב 3 סעיפים פליליים בגינם תשלם קנסות פליליים בסך של 2.8 מיליארד $ ועוד 1.5 מיליארד $ להסדרת תביעות אזרחיות ממשלתיות. כמו כן, ימונה מפקח חיצוני לחברה שיבחן את פעילותה ב 3 השנים הקרובות.

פרשת הפליטות של פולקסווגן | תזכורת

בספטמבר 2015 התפוצצה פרשת הפליטות של יצרנית הרכב פולקסווגן כאשר נודע כי בין השנים 2009 ל – 2015, מכרה החברה כ 11 מיליון רכבים (מהם חצי מיליון בארה"ב) בהם מותקנת תוכנה המשבשת את בדיקת הפליטות השגרתית שמבצעים ברכבים.

התייחסויות

מנכ"ל פולקסווגן, מתאס מולר (Matthias Müller): "פולקסווגן מביעה צער עמוק על ההתנהלות שהולידה את משבר [פליטות] הדיזל. מאז שהנושא יצא לאור, עבדנו ללא לאות כדי ליישר את ההדורים עם הלקוחות שהושפעו וכבר השגנו התקדמות מסוימת בעניין הזה. ההסכמים שנחתמו עם הממשל האמריקאי משקפים את הנחישות שלנו לטפל בהתנהגות הבלתי הולמת שעמדה כנגד כל הערכים שפולקסווגן כה מעריכה. [ההסכמים] הם צעד חשוב קדימה עבור החברה שלנו והעובדים שלנו.

נקטנו בצעדים משמעותיים כדי להגביר את השקיפות ולמנוע ממקרה כזה להתרחש שוב. אנו נחושים כי פולקסווגן תהפוך דוגמא לאופן שבו חברה מגלה אחריות חברתית צריכה לפעול ולהוביל בשנים הקרובות - ואנו יודעים כי ההצלחה שלנו לא יכולה להיות מנותקת מן האופן שבו אנחנו מתנהגים."

יו"ר דירקטוריון פולקסווגן, האנס דיטיר פוטש [Hans Dieter Pötsch]: "כאשר פרשיית הדיזל התפרסמה, הבטחנו לרדת לעומקו של העניין ולברר איך זה קרה, באופן מקיף ואובייקטיבי. אנחנו כבר לא אותה החברה שהיינו לפני 16 חודשים. מועצת המנהלים לקחה אחריות על פעולות העבר.

האמון של לקוחותינו, בעלי המניות שלנו, שותפים, עובדים והציבור הרחב הוא הנכס החשוב ביותר שלנו. לא נחסוך כל מאמץ על מנת להבטיח כי פולקסווגן תשחזר את אמונם המלא. אנו נחושים לעשות זאת באמצעות האיכויות והחוזקות של פולקסווגן."

התובעת הראשית של משרד המשפטים האמריקאי, לורטה לינץ' [Loretta E. Lynch]: "ההצהרה היום [הסדר הטיעון] משקפת את מחויבותו של משרד המשפטים להגן על צרכנים, על הסביבה ועל המערכת הפיננסית שלנו, ולגרום ליחידים ותאגידים לשאת באחריות על המעשים שלהם. ההצהרה היום [הסדר הטיעון] לא אומרת שהחקירה הושלמה. אנו נמשיך לבחון את הניסיונות שפולקסווגן ביצעה להטעות צרכנים ולרמות את הממשלה. כמו כן, נמשיך לרדוף את האחראים לפרשה המזיקה הזו ונמשיך לאכוף את החוקים של ארצות הברית באופן נמרץ."

--------

מסמכים רלוונטיים:

  1. כתב האישום נגד אוליבר שמידט, משרד המשפטים של ארה"ב [pdf]
  2. הסדר הטיעון של פולקסווגן בארה"ב, משרד המשפטים של ארה"ב [pdf]

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. קנס של 2,718,300 ₪ לחברת הסעות בגין הפרות אוויר נקי, 10.11.2016
  2. חוקרים מעריכים: הונאת פולקסווגן תגרום למוות בטרם עת של 59 אנשים בארה"ב, 15.02.2016
  3. ארה"ב הגישה תביעה משפטית נגד פולקסווגן, 25.01.2016
  4. המניה של רנו צונחת ב 20% בגלל זיהום אוויר?, 14.01.2016
  5. יצרן רכב יפני מודה בהטיית נתוני צריכת דלק, המניה נופלת ב 15%, 20.04.2016
  6. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: