עיריית אשדוד: מט"ש תימורים מזהם את נחל לכיש וחופי אשדוד
אשדוד דורשת ממועצה אזורית באר טוביה, האחראית על המט"ש שתפסיק לאלתר את הזרמת השפכים לנחל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 14/1/2019

משרד הבריאות הודיע לפני כשבוע כי הוא מזהיר את הציבור מרחצה בחוף מי עמי אשדוד עד להודעה חדשה, בשל תוצאות חריגות שנמצאו בבדיקות איכות מי הים.

בעקבות הזיהום וסגירת החופים, עיריית אשדוד מפעילה לחצים על רשות המים והמועצה האזורית באר טוביה הסמוכה להפסיק את מוקד הזיהום – הזרמת מי קולחין ממט"ש תימורים לנחל לכיש.

עיריית אשדוד נגד מועצה אזורית באר טוביה

עיריית אשדוד פנתה למועצה האזורית באר טוביה בדרישה שתפסיק מיד את הזרמת השפכים הבלתי חוקית הפוגעת ומזהמת את נחל לכיש וחופי אשדוד, ולא ינקטו נגדה הליכים משפטיים.

במכתב מציינת עיריית אשדוד כי מה-22 בדצמבר זורמות כמויות גדולות של מי קולחין שניוניים ממט"ש 'תימורים' לנחל האלה המתנקז לנחל לכיש. מט"ש תימורים מופעל ע"י המועצה האזורית באר טוביה ותאגיד המים "תמר".

לדברי עיריית אשדוד, הזרמת הקולחין גורמת לזיהום חמור של נחל לכיש, לאחר שטוהר ושוקם על ידי העירייה בהשקעה כספית גדולה. בנוסף, גורם הדבר לזיהום של מי וחופי הים באשדוד. העירייה מוסיפה כי הזרמת השפכים גורמת לפגיעה סביבתית חמורה, מסכנת את בריאות הציבור, הדגה בנחל, ויתר בעלי החיים בסביבתו.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. צלול: בחורף חופי הים היו מזוהמים במשך 64 ימים, 24.04.2018
  2. אלפי דגים מתים בנחל לכיש וזיהום שמן בנחל הקישון, 15.10.2017
  3. בכירי תאגיד מים זומנו לשימוע במשרד להגנ"ס, 19.10.2015
  4. שפכים תעשייתיים | infospot
  5. זיהום ים ונחלים | infospot

מט"ש לא מתפקד גרם להצטברות קולחין עד לגלישתם הבלתי נמנעת

ברשות המים מסבירים כי מט"ש תימורים, היה עד לאחרונה באחריות תפעולית של מועצה אזורית באר טוביה, וסבל מאיכות קולחים נמוכה, מבחינת רמת המליחות, עקב אי אכיפת כללי שפכי תעשייה על המפעלים באזורי התעשייה של המועצה.

בקיץ האחרון, חלה הידרדרות נוספת של איכות הקולחין, גם מהבחינה הביולוגית. לכן משרד הבריאות צמצם את היתרי ההשקיה לחקלאות ממי הקולחין כך שהקולחין הלכו והצטברו במט"ש. כעת, משהגיע החורף, עודפי קולחים גלשו מהמאגרים וזרמו לנחל לכיש ומשם לשפך של הנחל לים התיכון שנמצא בחופי עיריית אשדוד.

ברשות המים מדגישים כי לאחרונה קיבל תאגיד המים תמר את האחריות על תפעול המט"ש והרחבתו, כך שצפוי שהמצב ישתפר.

לגבי הזרמת הקולחין הנוכחית, ברשות המים טוענים כי ההזרמה מתבצעת ללא אישור והנושא נתון לפיקוח ולאכיפה של המשרד להגנת הסביבה.


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים: