למועצות האזוריות נמאס לשלם קנסות בגלל שצה"ל לא מפריד פסולת
בסיסי צה"ל אינם מקפידים על הפרדת זרמי פסולת, והמועצות האזוריות המעניקות להם שירותי פינוי פסולת נקנסות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/12/2018

אחד האתגרים של המועצות האזוריות הוא האחריות על שטח נרחב עם מספר תושבים מועט. האתגר נהיה קשה יותר, כשלוקחים בחשבון שחלק גדול מהמחנות והבסיסים של צה"ל ממוקמים בשטחן של מועצות אזוריות אשר מחויבות לספק להם שירותים שונים ובהם האיסוף והטיפול בפסולת.

בסיסי צה"ל מייצרים יותר פסולת מאשר התושבים

אחת הדוגמאות הקיצוניות היא המועצה האזורית אילת אילות השוכנת מצפון לעיר אילת. המועצה חולשת על שטח של 2.2 מיליון דונם אך יש לה רק כ- 4,000 תושבי קבע המתגוררים ב 12 ישובים בלבד. מנגד, יש בשטח המועצה מספר לא מבוטל של בסיסי צבא גדולים, בינהם בסיס חיל האוויר בעובדה, בסיס חיל השריון 'שיזפון' ועוד בסיסים בהם פועלים עשרות אלפי חיילים מדי שבוע.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. 100 בסיסי צה"ל לא מחוברים לביוב ומזהמים את הקרקע, 19.06.2017
  2. צה"ל ממשיך להתחמק מאכיפה סביבתית, 07.03.2016
  3. מידע נוסף על ענף הפסולת | infospot

לא רק שבסיסי הצבא מאכלסים כמות אנשים גדולה פי כמה מאשר תושבי המועצה האזורית, אלא שגם כמות הפסולת הממוצעת של חייל צה"ל גדולה פי 2 עד פי 3 מאשר כמות הפסולת שמייצר תושב מועצה אזורית.

כלומר, כמות הפסולת שהמועצות האזוריות נדרשות לטפל בה עבור בסיסי צה"ל, היא לפעמים גדולה מאשר כמות הפסולת שמייצרים כל תושבי המועצה בעצמם. לכן, הטיפול בפסולת של צה"ל באותן מועצות אזוריות בהן ממוקמים בסיסי הצבא, מהווה אתגר.

המועצות רוצות למחזר, את הצבא זה פחות מעניין

המועצות האזוריות נחשבות למובילות בארץ בתחום מיחזור הפסולת. הנושא חשוב להן גם מבחינה כלכלית, היות ומרחקי הנסיעה הנדרשים לאיסוף הפסולת מישובים קטנים ומרוחקים, אל תחנת מעבר או אתר טיפול או מטמנה, מייקר את הטיפול בפסולת אותו מממנת המועצה.

מנגד, פסולת המופרדת במקור ומיועדת למיחזור, לרוב תמומן על ידי תאגידי המיחזור או מפעלי המיחזור, כך שמדובר בחיסכון כלכלי.

אלא שמתברר כי להרגיל את תושבי המועצות האזוריות להפריד פסולת במקור (פח כתום לאריזות, פח חום לאורגני וכו') קל יותר מאשר להרגיל את החיילים בבסיסי הצבא, שנושא מיחזור הפסולת לא עומד בראש מעייניהם. בנוסף, אנשי מקצוע איתם דיברנו אמרו לנו כי בפסולת המפונה מהפחים הכתומים (פסולת אריזות) בבסיסי הצבא, מוצאים לפעמים גם שאריות תחמושת, שמנים וחומרים מסוכנים אחרים.

התושבים נאלצים לממן קנסות בגין פסולת לא מופרדת של הצבא

כך, כאשר הפסולת שהמועצה האזורית אוספת מצה"ל אינה מופרדת במקור, וכאשר כמות הפסולת הלא מופרדת גדולה לאין שיעור מכמות הפסולת שתושבי המועצה בעצמם מייצרים, הנושא מתחיל להפריע למועצות, שמנסות כבר מספר שנים להסדיר את הנושא מול צה"ל, ללא הועיל.

לאחרונה, פנה מרכז המועצות האזוריות במכתב למשרד הביטחון וקבל על כך שבסיסי צה"ל רבים אינם מקפידים על הפרדת פסולת כנדרש בחוק, ובשל כך המועצות האזוריות המפנות את הפסולת נדרשות לשלם קנסות.

במכתבו כותב מנכ"ל מרכז המועצות האזוריות, ישראל נדיבי, כי המועצות האזוריות מספקות שירותי פינוי פסולת לחלק גדול מבסיסי ומחנות צה"ל. לדבריו, בסיסי צה"ל רבים אינם מקפידים על דרישות החוק ואינם מפרידים פסולת כנדרש, ובשל כך המועצות האזוריות נקנסות. נדיבי מוסיף, כי כתוצאה משירות שניתן לבסיסי צה"ל ע"י המועצות, תושבי המועצות נאלצים לשלם מכיסם בגין אי עמידת צה"ל בדרישות החוק.

נדיבי מציין, כי לאור המציאות שנוצרה, המועצות האזוריות לא תוכלנה להמשיך ולפנות את הפסולת מבסיסי צה"ל אם לא יושג פתרון לנושא.

התייחסויות

תגובת משרד הביטחון: "צה"ל ומשרד הביטחון מקיימים שיח רציף עם כלל המועצות האזוריות, לרבות בנושא שירותי פינוי הפסולת, שאותן מחוייבות המועצות האזוריות לספק לבסיסי צה"ל. השיח עוסק גם בהיבטים של הפרדת פסולת וגם בתדירות פינוי האשפה, תחזוקת והחלפת מיכלי האצירה ועוד. משהב"ט פועל וימשיך לפעול, הן לתיקון הליקויים בהפרדת הפסולת (היכן שישנם) מול גורמי צה"ל והן להעלאת רמת שירותי פינוי האשפה שהמועצות האזוריות מחוייבות לספק."

----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מכתב: פינוי פסולת מבסיסי ומחנות צה"ל שבתחומי המועצות האזוריות [pdf]
להמשך קריאת הכתבה המלאה