אבי גבאי | לשעבר השר להגנת הסביבה | 2015-2016
השר להגנת הסביבה בשנים 2015 - 2016 מטעם מפלגת כולנו
  • מאת:
  • עודכן בתאריך: 11/8/2015

אבי גבאי, לשעבר השר להגנת הסביבה.

כיהן בתפקיד השר להגנת הסביבה כשנה, בין 05.2015 - 05.2016 מטעם מפלגת כולנו בראשות משה כחלון. 

גבאי התפטר באופן מפתיע. לדבריו ההתפטרות באה על רקע חוסר הסכמה עם מהלכים פוליטיים שהאחרון בהם, שהיה הקש שבר את גב הגמל, היה מינוי איווט ליברמן לשר הביטחון במקומו של שר הביטחון משה בוגי יעלון.

רקע על אבי גבאי

גבאי בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני (MBA) במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית, החל את דרכו המקצועית באגף התקציבים במשרד האוצר. לאחר מכן מילא תפקידים שונים בחברת בזק. בשנת 2003 מונה למנכ"ל חברת בזק ושימש בתפקיד במשך כעשור, כולל בתקופת ההפרטה, עד שנת 2013.

בשנת 2014 עמד בראש ועדה ציבורית מיוחדת לבדיקת התנהלות המרכז הרפואי הדסה.

לקראת הבחירות האחרונות סייע למשה כחלון (ראש מפלגת "כולנו" ושר האוצר) בהקמת מפלגת "כולנו". גבאי מונה  לשר להגנת הסביבה על ידי כחלון אף שאינו נמצא ברשימת המפלגה. בהתאם לכך, גבאי הוא שר שאינו חבר כנסת.

נקודות ציון בכהונתו של אבי גבאי כשר להגנת הסביבה

בתקופתו הקצרה כשר להגנת הסביבה, השר גבאי התניע, בין השאר, את המהלכים הבאים (שרובם לא הבשילו בפרק הזמן הקצר בו היה בתפקיד):

  1. קרקעות מזוהמות: קידום פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, בין השאר על ידי מינוי החברה לשרותי איכות סביבה כזרוע ביצוע ממשלתית לנושא.
  2. שינוי מדיניות הפרדת פסולת אורגנית ביתית: מהפרדה במקור, בבית התושב (פח חום), להפרדה במתקני הפרדה עירוניים או אזוריים (כדוגמת ירושלים).
  3. הכרזת זיהום האוויר כנושא החשוב בפעילות של המשרד להגנ"ס, קשירתו התודעתית עם סיכון חיי אדם ופעולות משמעותיות שבוצעו לצמצום זיהום האוויר, בין השאר על רקע הסערה הציבורית סביב זיהום האוויר בחיפה.

בנוסף, ניתן לציין את התנגדותו החריגה של השר אבי גבאי למתווה הגז, שטען בין השאר שמחירי הגז הגבוהים מונעים מהתעשיה לעבור לשימוש בגז במקום במזוט המזהם. 

קישורים רלוונטיים:

  1. אבי גבאי מתפטר, 27.05.2016

  2. גבאי ודנציגר יורים בתוך הנגמ"ש הממשלתי, 12.04.2016

  3. מה אנחנו יודעים על אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה? 17.05.2015