מתחת לפני השטח: הטיפול בקרקעות מזוהמות
אלפי אתרים עם קרקע מזוהמת התגלו בישראל. איזה שיטות טיפול מומלצות? מה ההשפעה האקולוגית של זיהום בסביבה ימית? ומספר מקרים לדוגמא
  • מאת: מאת: ליאור אביטן וד"ר גיל בן נתן
  • פורסם בתאריך: 13/4/2021

א.ד גורדון כתב "האדמה היא מקור החיים והיצירה והתרבות והעצמאות האמתית".
לצערנו, בשנים האחרונות נצפתה החמרה בתופעות זיהום שונות, שמתבטאת בעיקר בעלייה בקרקעות מזוהמות בארץ.

בשנים האחרונות אותרו אלפי אתרים בעלי קרקעות ומים שזוהמו על ידי מגוון מקורות, זאת בנוסף לזיהום קרקעות ומים רחב ממדים בקרקעות ובמים שמקורו בדלקים.

ההשלכות של תופעה זו נרחבות והרסניות, והן הביאו חברות הפועלות למיגור התופעה לערוך הערכה מחודשת.

קרקעות מזוהמות בישראל

הזיהום נגרם לאורך שנים משיטות לסילוק שפכים תעשייתיים ופסולת מוצקה ומסוכנת שהיו נהוגות בעבר, וכן בשל שיטות האחסון וההובלה של חומרים מסוכנים ודלקים. ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות הבולטות ביותר של זיהום קרקע ומים הן זיהום מקורות מים, פגיעה בצומח, זיהום חללים תת-קרקעיים מתרכובות נדיפות ונשימת אבק מזוהם.

מהו שיקום ביולוגי?

שיקום ביולוגי הוא תהליך שבו מיקרו-אורגניזמים טבעיים מפרקים זיהומים ספציפיים. לאחר סדרה של תגובות כימיות, הפסולת האורגנית עוברת חילוף חומרים והופכת למים, לגז פחמן ולתוצרים אחרים לא רעילים.

התגובות הכימיות נותנות לחיידקים את האנרגיה הנחוצה להם כדי להתפתח ולהתרבות. הודות לתהליך זה, הפסולת האורגנית מאוכלת ונעלמת מהסביבה ללא שאריות רעילות או מסוכנות לאדם או לטבע. לאחר שהזיהומים חוסלו, החיידקים שחדלו לקבל אנרגיה פחמנית מתים באופן טבעי.

בעידן הנוכחי קיימות טכנולוגיות רבות ומגוונות לטיפול בקרקעות מזוהמות וחשוב לשכור את שירותיה של חברה מקצועית בתחומה לטיפול בבעיה.

בהתאם לחוק, החברה שמבצעת שיקום קרקעות מזוהמות מחויבת לפעול לפי ההנחיות והדרישות של המשרד להגנת הסביבה בבואה לנתח את המזהמים הקיימים בקרקע. רק לאחר המיפוי המקצועי עליה להתאים את שיטת הטיפול ואת תוכנית הביצוע במכשור הייעודי.

הטיפול הדרוש מורכב לעיתים וחייב להתבצע על ידי מקצוענים. כדי למנוע אירועים שיכולים לסכן את התושבים באזור הנפגע, להגן על הסביבה ועל משאבי הטבע  ולשמור על איכות ביצוע הפרויקט, יש לבצע טיפול מיומן ואחראי בקרקע המזוהמת. טיפול לא מקצועי או לא מתאים עלול להוביל לסיבוך ואף להחמרת הבעיה.

חברת "איזיטופ", מהחברות המובילות בארץ בתחום, מבצעת טיפול ביולוגי באדמה מזוהמת, מרמת החפירה והובלת הקרקעות לאתרים מורשים בכל רחבי הארץ ועד לרמת הטיפול בקרקע והטמנה.

חברת איזיטופ מתחייבת לטפל בקרקע מזוהמת על-פי הסטנדרטים של המשרד להגנת הסביבה, עם הטכנולוגיה החדישה ביותר ואנשי המקצוע הטובים בתחום.

השפעה אקולוגית באזורים מזוהמים

לזיהומים במערכות אקולוגיות מימיות (ימיות, אגמים ונחלים) יש השפעות נרחבות, הן בזמן והן במרחב. Xiong et al. 2016 הראו כי זיהום ימי יכול לשנות את הרכב חברת הפיטופלנקטון (חברת היצרנים בים), ובעקבות כך להשפיע על שרידותם של מספר רב של מינים נוספים. הפגיעה יכולה להיות גם יותר ספציפית ולהתמקד במינים מסוימים (כגון צבי ים). כאשר מארג המינים משתנה במערכת אקולוגית באופן פתאומי, המערכת חשופה יותר להכחדת אוכלוסיות, פלישת מינים זרים והופעת מחלות.

מעבר לאובדן אוכלוסיות מינים וייחודיות המערכת האקולוגית, גם אספקת שירותיה למערכות הסובבות אותה, כמו גם לאוכלוסיות אדם, נפגעת באופן משמעותי. Schmeller et al. 2018 מספק סקירה נרחבת על מערכות מימיות שנפגעו מזיהום בידי אדם. שירותי מערכת אקולוגית דוגמת אספקת מזון, טיהור מים ואוויר והדברת מזיקים לחקלאות ולאדם נפגעים כתוצאה משינויים בהרכב המינים ואי יציבות של המערכות האקולוגיות. השינוי הנגרם במערכת האקולוגית חורג גם מעבר לפן הביולוגי ויכול להתבטא בשינוי בטמפרטורת המערכת, החומציות, העכירות ותכולת החמצן שבה.

במערכות המימיות, הטיפול בזיהומים קשה יותר, הן בשל פיזור הזיהום המהיר והן בשל הקושי לנתק אותו מהתווך שבו הוא מצוי. טכנולוגיות לטיהור זיהומים במערכות אקולוגיות מימיות מחייבות לרוב השקעת משאבים רבים, ולטווח ארוך.

ניסיון מעשי בטיפול בזיהומים יכול לחסוך זמן, כסף וטעויות שעלולות לגרום לפגיעה נוספת במערכות אלה.

פרויקטים לדוגמא של טיפול בקרקע מזוהמת

במשך השנים חברת איזיטופ הפכה למובילה בתחום שיקום קרקעות מזוהמות. לאחרונה החברה ביצעה את פרויקט שיקום וטיהור שדה התעופה הישן באילת שעבר הסבה לטובת הקמת פארק טרמינל חדש. העבודות בו בוצעו בשיטות ייחודיות ובשילוב טיפולי קצה שנדרשו לפירוק מקסימלי של המזהמים בקרקע.

פרויקטים מובילים נוספים של איזיטופ הם השיקום בחוף האקולוגי באילת, בסמיכות לריף הדולפינים, ופתיחתו לציבור וטיהור ושיקום מתחם "סטלה מאריס" בעכו אשר סבל מזיהום נרחב של מתכות כבדות, בסמוך לחופה של העיר. כמו כן, בימים אלה מסתיים סקר קרקע גדול במתחם רידינג ת"א בסמיכות לשפך הירקון ולשדה דב.

בנוסף לכך, חברת איזיטופ מבצעת פינויים מיוחדים בשטח אשר מתבצעים על ידי מערך השינוע הייחודי של החברה.

מקרה ספציפי ראוי לציון שבמסגרתו איזיטופ תפקדה כשחקן ראשי בשעת חירום התרחש בשנת 2014 בכביש 70 לכיוון מחלף הקריות. מכלית דלק אשר הכילה 30,000 ליטר בנזין התהפכה וכתוצאה מכך נשפך דלק על הקרקע בין מסלולי הנסיעה שאורכם כ-400 מטר. הדלק שנשפך זיהם בצורה קשה את החול ותשתית הכביש. בעקבות כך, הכביש נסגר למשך שעות ארוכות וסגירתו שיבשה את התנועה ויצרה עומסים. כדי לפתור את הבעיה, צוותי הטיפול של איזיטופ הוזנקו לאזור המזוהם לביצוע מהיר של חפירת קרקע ולפינוי קרקע מזוהמת מדלקים באופן מידי.

לאחר 24 שעות של עבודה רציפה ואינטנסיבית לטיהור הקרקע, הצליחו צוותי החברה לפתוח את הכביש לתנועה, לפחות באופן חלקי, ובתום העבודות הכביש חזר לפעול על כל מסלוליו.

הקרקע המזוהמת, שנמדדו בה ערכי זיהום גבוהים, נשלחה לאתר הטיפול באפעה לביצוע תהליך של טיפול ביולוגי אינטנסיבי באמצעות טכנולוגיות ייחודיות שפותחו על ידי חברת “איזיטופ”.


את המאמר כתבו ד"ר גיל בן נתן וליאור אביטן מחברת איזיטופ המתמחה בטיפול בקרקעות מזוהמות, בוצה ופסולת תעשייתית