כיצד מאתרים תשתיות מתחת לפני הקרקע לפני קידוח או חפירה?
חברת וינדקס מציגה מכשיר ייחודי המשמש לאיתור תשתיות מתחת לפני הקרקע כדי למנוע פגיעה בהן
  • מאת: ד"ר טל גולן ועידן מאיר | וינדקס טק
  • פורסם בתאריך: 11/11/2018

בכנס זיהום סביבתי בקרקע ומים שהתקיים לאחרונה ביוזמת המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, הציגה ד"ר טל גולן, מנהלת הבטחת איכות ומטה מקצועי בחברת וינדקס-טק מכשיר ייחודי המשמש לאיתור תשתיות כגון ביוב, דלק וחשמל הנמצאות מתחת לפני הקרקע לפני ביצוע קידוח או חפירה בקרקע, כדי להימנע מפגיעה בהן.

להימנע מפגיעה בקווי דלק, חשמל ביוב תת קרקעיים

כפי שהוצג בכנס, לפני בחירת מיקום נקודות קידוח או חפירה חשוב לוודא שאין תשתיות חיוניות בתת הקרקע שהפגיעה בהן עלולה לגרום לנזק ואף לעכב את הפרויקט. פגיעה בקו דלק, מיכל דלק או קו ביוב תת קרקעיים עלולה לגרום לדליפת דלק או ביוב וזיהום קרקע שמצריך טיפול מיידי, כרוך בעלות גבוהה ויגרור עיכוב בעבודות. גם פגיעה בקו חשמל פעיל בתת הקרקע עלולה לגרום לנזק אזורי וכמובן סיכון בטיחותי.

על פניו, בדיקה מקדימה לאיתור התשתיות התת קרקעיות לפני קידוח או חפירה נשמעת מתבקשת, אך מסתבר כי לא מדובר בפעולה נפוצה בישראל.

מיפוי מדויק של תת הקרקע

בחברת וינדקס ממליצים לכל לקוחותיהם להשתמש במכשיר GPR [Ground Penetrating Radar] מבוסס רדאר הפועל על החזר אלקטרומגנטי בתדר גבוה וקרינה נמוכה. המכשיר דומה במראה למכסחת דשא שאדם יכול לדחוף על פני השטח ובאמצעותו ניתן לקבל מיפוי של תת הקרקע. המכשיר קולט את מה שנמצא ישירות מתחתיו, עד לעומק של כ- 6 מטר, שם נמצאים מרבית התשתיות. לאחר מכן, בעזרת תוכנה ייעודית מנתחים את התוצאות.

מלבד איתור תשתיות לצורך טיפול בקרקעות מזוהמות, ניתן להשתמש במכשיר במגוון יישומים נוספים המצריכים חפירה או קידוח בקרקע.

יתרונות וחסרונות של מכשירGPR  לאיתור תשתיות תת קרקעיות

לדברי ד"ר גולן, לתנאי הקרקע, במיוחד ריכוז המים והמלח, השפעה על איכות הפיענוח של נתוני ה- GPR. למשל, בקרקע בעל מוליכות חשמלית גבוהה, כגון חרסית רטובה, איכות הפיענוח נפגעת. לעומת זאת, איכות הפיענוח טובה בקרקע בעלת מוליכות נמוכה, כגון גרניט יבש, גיר יבש, בטון ואספלט. מכשיר ה- GPR הוא בעל יכולת להבדיל בין מטרות מתכתיות ולא מתכתיות.

חברת וינדקס טק

חברת וינדקס טק 2013 בע"מ נרכשה במאי 2017 על ידי קבוצת Veridis, הקבוצה המובילה בארץ בתחומי איכות הסביבה. מאז הרכישה גדלה פעילותה של וינדקס והורחבו ההסמכות ותקני האיכות בהן היא עומדת, בין היתר: ISO 17025, ISO 9001, ISO 14001, סיווג בטחוני משהב"ט.

החברה מתמחה בשלושה תחומי הפעילות הבאים:

  1. תקינות מתקני תדלוק
  2. איתור ומיפוי תשתיות
  3. קרקעות מזוהמות ומי תהום, החל משלב הסקרים ההיסטוריים ועד למכתב השחרור מהמשרד להגנת הסביבה.

-----------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מצגת: איתור תשתיות לפני קידוח או חפירה, וינדקס [pdf]

הדברים נאמרו במסגרת כנס זיהום סביבתי בקרקע ומים שהתקיים לאחרונה ביוזמת המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

הכותבים הם ד"ר טל גולן, מנהלת הבטחת איכות ומטה מקצועי ומר עידן מאיר, מנכ"ל חברת וינדקס-טק 2013 בע"מ. וינדקס-טק נמנת על החברות המובילות בישראל בתחום שיקום סביבתי. החברה היא חלק מקבוצת Veridis, הקבוצה הגדולה בישראל לשירותי איכות הסביבה ומהווה זרוע ייעודית לטיפול ושיקום קרקעות מזוהמות.