ניטור איכות אוויר
נדרשת לבצע ניטור איכות אוויר - באוויר הפתוח? מי רשאי לבצע את הניטור? כמה זמן הוא נמשך? כמה הוא עולה? ומי מציע את השירות בישראל?
  • מאת: מערכת infospot
  • עודכן בתאריך: 01/1/2020

ניטור איכות אוויר מבוצע באמצעות תחנות ניטור נייחות או ניידות המודדות לאורך זמן את ריכוז המזהמים באוויר בנקודה בה הן מוצבות.

מערך ניטור איכות אוויר לאומי

בישראל קיים מערך ניטור איכות אוויר לאומי עם למעלה מ- 140 תחנות ניטור המופעלות על ידי גופים שונים. נתוני הניטור מועברים לתצוגה מרוכזת באתר המשרד להגנת הסביבה.

ניטור איכות אוויר ברשויות מקומיות וגופים פרטיים

לצד מערך תחנות ניטור איכות האוויר הלאומי, רשויות מקומיות וגופים פרטיים החלו בשנים האחרונות להציב מערכות ניטור איכות אוויר בשטחם, על מנת לקבל תמונת איכות אוויר יותר עדכנית ומפורטת.

ברשויות מקומיות מתחילים להבין שהתמונה המתקבלת ממערך הניטור הלאומי אינו מספיק מדויק עבורן. מספיק שנזכור כי בישראל יש יותר מ 250 רשויות מקומיות, ויש רק 140 תחנות ניטור איכות אוויר במערך הלאומי, כאשר חלקן הגדול מוצב בערים הגדולות ובגוש דן, כך שביותר ממחצית מהישובים בישראל אין אף תחנת ניטור איכות אוויר.

בנוסף לכך, יש מפעלים הנוהגים לבצע ניטור איכות אוויר במקביל לניטור האוויר שהמשרד להגנת הסביבה מבצע בקרבתם, על מנת לוודא שתוצאות הדיגום שמבצע המשרד להגנת הסביבה מהימנים.

ניטור איכות אוויר במרחב

מכיוון שתחנות ניטור איכות אוויר מודדות את ריכוז המזהמים רק בנקודה בה הן מוצבות, התפתחו בשנים האחרונות טכנולוגיות חדשות בעלות יכולת מדידת ריכוז המזהמים לאורך קו ישר, לרוב בעזרת ניתוח ספקטרומטרי של החזר קרן לייזר ממראה המוצבת במרחק.

כך ניתן לקבל תמונה בזמן אמת של ריכוז המזהמים לאורך הקו שבין המשגר לבין המראה. בעזרת שקלול נתונים מטאורולוגיים ובפרט כיוון ומהירות הרוח, ניתן גם לאתר מקומות פליטה פוטנציאליים.

----------------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

 

-----------

לעמוד הבא: דיגום אוויר בארובות >>>