אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה, נפגש עם הארגונים הירוקים
על רקע מתחים בין הארגונים הירוקים לשר החדש להגנת הסביבה, התקיים מפגש בין הצדדים. במהלך הפגישה הצהיר גבאי כי הוא מכיר בחשיבות הארגונים הירוקים. נציגי הארגונים: "הצלחתו של השר היא ההצלחה שלנו"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/6/2015

השבוע התקיימה פגישה ראשונה בין השר להגנת הסביבה הנכנס, אבי גבאי, לנציגי הארגונים הירוקים, בינהם נאור ירושלמי מנכ"ל חיים וסביבה, עו"ד עמית ברכה מנכ"ל אדם טבע ודין, קושה פקמן מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מאיה יעקבס מנכ"ל עמותת צלול ונוספים. הרקע לדיון היה החשש שהעלו הארגונים בשבועות האחרונים כי מפלגת כולנו בראשות  שר האוצר משה כחלון התעקשו לקבל את המשרד להגנת הסביבה על מנת לוודא שהמשרד ואנשיו לא יהוו חסם בוועדות התכנון כשהם מגנים על אינטרסים סביבתיים.

חשש זה התגבר כאשר נודע כי לטקס חילופי השר החדש להגנת הסביבה שהתקיים לפני כשבועיים, לא הוזמנו נציגי הארגונים הירוקים, כפי שנהוג באופן מסורתי. במקביל, נודע כי הממשלה החדשה החליטה להוציא את השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, מקבינט הדיור המונה 13 חברים, בעוד יושבים שם נציגים כגון שרת התרבות, שר הדתות ושרים נוספים שנדמה כי המשרד עליו הם ממונים פחות רלוונטי לפורום זה.

על רקע החששות, בפתיחת הדיון פנה השר החדש, אבי גבאי, לנוכחים ואמר כי: "חשוב מאוד שיש ארגונים ציבוריים שמאתגרים את המשרד להגנת הסביבה ואף משמשים מחושים של המשרד. אני רוצה להפיג את החששות שעלו בשבועות האחרונים." הוא המשיך וציין כי מפלגתו (כולנו) ביקשה את התיק "מתוך תפישה של הגנה על החלשים". הוא הוסיף כי הוא מתנגד להקמת יישובים חדשים על חשבון השקעה בישובים הקיימים ומאמין כי הפתרונות מצויים בחשיבה מוקדמת, תהליכי עבודה מאוזנים ולא במהלכים  אגרסיביים.

נציגי הארגונים העלו בפניו במהלך הפגישה סוגיות סביבתיות הדורשות התייחסות, ביניהן טיפול בזיהום אוויר וים, תוכנית לאומית למפרץ חיפה, שינוי אקלים וקידום חקיקה סביבתית.

בתגובה הודיע גבאי כי בכוונתו להפוך את המשרד להגנת הסביבה ליעיל יותר בכל הקשור לאכיפת החוקים הקיימים. בנושא העתקת מיכל האמוניה במפרץ חיפה ציין כי "מדובר ברולטה רוסית על חייהם של מאות אלפי תושבי הצפון ואני כבר מזרז את הליכי המכרז הקמת המפעל לייצור האמוניה בדרום". לדברי עמותת צלול, גבאי התחייב להוציא את המכרז בעניין זה במהלך חודש יוני הקרוב, יעד שאפתני בהתחשב בכך שהמכרז תקוע למעלה משנה וחצי.

נציגי ארגוני הסביבה השיבו לדבריו כי עבודתם נוגעת בכל תחומי החיים של אזרחי ישראל וחשוב שהמסורת של שיתוף הפעולה והתיאום עם עובדי המשרד להגנת הסביבה תישמר. הם הוסיפו כי הצלחתו של השר תהיה הצלחתם.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. מה אנחנו יודעים על אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה? 17.5.2015
  2. השר להגנ"ס, עמיר פרץ, מתפטר. מאיר שטרית צפוי להחליפו 11.11.2014
תגיות: השר להגנת הסביבה , אדם טבע ודין , חיים וסביבה , צלול ,