השר לשעבר אופיר פינס: "כנראה היינו על סמים"
פינס, שר הפנים לשעבר, אמר את הדברים בפאנל בנושא תחרות בתחום מיחזור פסולת, בהתייחסו להחלטת ממשלה לה היה שותף בעבר שלא לאפשר תחרות בתחום מיחזור בקבוקים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/12/2014

בפאנל בנושא "פסולת" שהתקיים השבוע במסגרת כנס "דרום ירוק", גרס פינס כי היתה זו טעות מצד הממשלה בה היה חבר בעבר לאשר קיום של מונופול בתחום מיחזור פסולת הבקבוקים על פני פתיחת השוק לתחרות. פינס אמר את הדברים כיועץ חברת "אסופתא" בהווה – חברה המנסה להתחרות עם תאגיד "אל"ה", הגוף השולט כיום בשוק מיחזור הבקבוקים.

בפאנל השתתפו נציגי תאגידי מיחזור מתחום האריזות, הבקבוקים והפסולת האלקטרונית, וכן נציג "אדם טבע ודין" ונציג הרשות להגבלים עסקיים.

הנושא העיקרי שנידון בפאנל היה התחרות (ובמקרים מסויימים אי התחרות) שמתקיימת כיום בשוק הפסולת בתחומיה השונים - האריזות, הבקבוקים והפסולת האלקטרונית, לרבות היתרונות והחסרונות שלה. בשורות הבאות נציג את עמדתם של השחקנים הראשיים בשוק הפסולת לגבי תחרות, כפי שעלו מהשתתפותם בפאנל.

שוק מיחזור הבקבוקים:

קיימות כיום שתי חברות עיקריות בתחום מיחזור הבקבוקים – תאגיד "אל"ה" וחברת "אסופתא", אותה כאמור ייצג אופיר פינס בפאנל. לדבריו, אם תתאפשר תחרות אמיתית בתחום, ולא כפי שקורה היום שמירב השוק נשלט על-ידי תאגיד אל"ה, ירוויחו גם הצרכנים מכך, זאת מאחר שהוצאות המיחזור הגבוהות של יצרני הבקבוקים, עליהם מוטלת חובת מיחזור ע"פ חוק, יהיו נמוכות יותר, ולכן יתאפשר להם להוריד את מחיר המוצרים לצרכנים.

שוק מיחזור האריזות:

הגוף היחיד כיום בארץ שמוכר על-ידי המשרד להגנ"ס ומורשה לעסוק במיחזור אריזות הינו "ת.מ.י.ר", גוף שלא למטרות רווח. כפי שדיווחנו לפני מספר שבועות, רק לאחרונה החל המשרד להגנ"ס לשקול פתיחת השוק לתחרות והכנסת שחקנים עם מטרות רווח שיפעלו לצד "ת.מ.י.ר". עו"ד יעקב שרעבי, נציגה של תאגיד "א.מ.י.ר", המנסה לקבל הכרה כגוף מוכר לטיפול בפסולת אריזות לצד ת.מ.י.ר, אמר כי בעבר הם פנו למשרד להגנ"ס בבקשה להכיר בהם כגוף מוכר אך נענו בסירוב, ולאחרונה התרחשה תפנית בעמדת המשרד, ויש סיכוי כי בקרוב הם יוכרו כגוף מוכר לצד "ת.מ.י.ר".

שוק מיחזור הפסולת האלקטרונית:

בניגוד לתחום הבקבוקים והאריזות, בתחום הפסולת האלקטרונית, כבר מתחילתו של יישום חוק פסולת אלקטרונית, פועלים שני גופים שהוכרו על-ידי המשרד להגנ"ס: "מ.א.י" ו"איקומיוניטי". דעות הגופים הנ"ל חלוקים לגבי קיום התחרות ביניהם כפי שבא לידי ביטוי בכנס. בעוד חברת איקמיוניטי בעד תחרות, חברת מ.א.י מתנגדת לה ולטענת המנכ"ל שלה, אמנון שחרור, השירות שניתן לרשויות המקומיות ולעסקים המבקשים למחזר נפגע כתוצאה מהתחרות, וכי הרווח ממחירי המיחזור הנמוכים נעצרים אצל היצרנים והיבואנים ולא מתגלגלים הלאה אל הצרכנים.

בפאנל הפסולת נכחו גם עו"ד אסף רוזנבלום מ"אדם טבע ודין" ואוריאל סיטרואן מ"הרשות להגבלים עסקיים" שהציגו תפישות שונות לגבי איפשור תחרות בתחום הפסולת.

בדומה לעמדת המשרד להגנ"ס, גם עמדת "אדם טבע ודין" גורסת כי לא צריכה להיות תחרות כל עוד לא מוקמות תשתיות ראויות בשוק הפסולת. לדברי עו"ד רוזנבלום מאדם טבע ודין תחרות היא "אמצעי ולא מטרה" וכי "אחריות יצרן היא סביבתית. מטרתה לדאוג שיעמדו ביעדי המיחזור ושהחומרים באמת ימוחזרו ולא ב"כאילו"". הוא הוסיף כי לאחר הקמת התשתיות, יגיע הזמן נכון לדאוג לייעול, הוזלה ותחרות.

בהמשך דבריו הוא הציג את עמדת ארגונו באשר למקומות בהם מתקיימת כבר תחרות, לפיה יש צורך במערכת רגולטורית שתדע לנהל את התחרות ושיש לה אמצעים לפקח על המתחרים.

לעומתו, נציג הרשות להגבלים עסקיים טען כי תחרות תגרום להורדת המחירים הן ליצרנים והן לצרכנים. עוד הוא הוסיף כי תחרות תגרום לשיעורי מיחזור גבוהים יותר מהיעד שקבע המשרד להגנ"ס, ומנה שינויים שכדאי ליישם על מנת לעשות סדר בשווקים, ביניהם: קביעת קנס גבוה מעלות האיסוף של החומר למיחזור והגברת האכיפה והפיקוח. לדבריו, הרשות להגבלים עסקיים בוחנת בימים אלה יחד עם המשרד להגנ"ס את היתרונות והחסרונות שבפתיחת השווקים לתחרות.

פאנל הרפורמה באסדרה הסביבתית נערך במסגרת כנס 'דרום ירוק' של משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', ובשיתוף התאחדות התעשיינים בישראל ומועצה מקומית נאות חובב בנושא סביבה ותעשיה

---

קישורים רלוונטיים:

  1. מידע מורחב על פסולת אלקטרונית ופסולת אריזות באתר infospot
  2. תחרות בשוק מיחזור אריזות? ידיעה מה 13.11.14, infospot
  3. תחרות בשוק הפסולת האלקטרונית?  ידיעה מה 8.9.14, infospot
  4. אין כניסה (בינתיים) לשוק מיחזור האריזות  - ידיעה מה 10.12.13, infospot

חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>