אירוע דליפת פורמלדהיד ממשאית בלב שכונת מגורים
אירוע נוסף של חומרים מסוכנים בקרבת אוכלוסייה המביא להטלת עוצר על תנועת אנשים ורכבים. ככל הנראה מדובר בדליפה ממשאית שהובילה פורמלדהיד (פורמלין) ששימש לניקוי לול תרנגולות, היות והשפך הכיל לשלשת עופות. האירוע הסתיים.
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/5/2016

לאחר אירוע דליפת הברום מהרכבת בדימונה, דליפת האמוניה בעתלית ואירועים נוספים, אנו מדווחים עתה על עוד אירוע חומרים מסוכנים בקרבת אוכלוסייה אזרחית שהתרחש היום (שלישי). הפעם בירושלים.

בשעות הבוקר, התקבלו דיווחים של תושבים בשכונת פסגת זאב בירושלים על צרבות ובחילות. צוותי חירום של רשות כיבוי והצלה, המשטרה והמשרד להגנת הסביבה הגיעו למקום וזיהו כי ככל הנראה מדובר בשפך של החומר המסוכן פורמלדהיד [CH2O] הידוע גם בכינוי המסחרי פורמלין.

הנושא נמצא בחקירה, אך ההערכה הראשונית היא כי החומר נשפך ממשאית שהובילה פורמלדהיד ששימש לניקוי של לול עופות, זאת משום שהשפך הכיל ככל הנראה גם לשלשת עופות.

כיצד טופל האירוע?

כוחות החירום של רשות כיבוי והצלה (מכבי אש) הטילו עוצר על תנועת בני אדם וכלי רכב ברדיוס של 200 מטר ממוקד האירוע ובמקביל החלו בשטיפה של החומר באמצעות מים. היות וקו הרכבת הקלה של ירושלים עובר באותו רחוב בו נשפך החומר, גם תנועתו הופסקה עד להסרת עוצר התנועה. הטיפול באירוע הסתיים לאחר כשעתיים.

מה זה פורמלדהיד ?

פורמלדהיד, הידוע גם בשמו המסחרי פורמלין, הוא חומר חסר צבע ובעל ריח חריף הנמצא במצב צבירה גז בטמפרטורת החדר ולכן מתפשט במהירות. פורמלדהיד ידוע כחומר מסרטן. לפורמלדהיד שימושים נרחבים בתעשייה בארץ ובעולם ובין השאר הוא משמש כחומר חיטוי וגם כחומר משמר (לא למזון).

התייחסויות

דובר כב"ה מחוז ירושלים: צוותי החומ"ס והניטור של כבאות והצלה ירושלים בפיקודו של רשף איתן צליח מפקד יחידת החומ"ס המחוזית, הצליחו לשטוף ולאסוף את החומר הכימי שנשפך בשדרות משה דיין-פסגת זאב. לאחר ביצוע ניטור יסודי של כל האזור באמצעות גלאים ואמצעים נוספים, וכן הערכת סיכונים שבוצעה בשטח, הוחלט על סיום ההסתגרות האזרחים באזור וחזרה לשגרה מלאה.
נסיבות האירוע נחקרות.

תגובת המשרד להגנת הסביבה: המשטרה הירוקה וצוות חומרים מסוכנים של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בשטח, ברח' משה דיין בירושלים, ועורכים ניטור לחומר שדלף. המשרד להגנת הסביבה ינקוט בכל האמצעים וצעדי האכיפה כנגד הגורמים לאירוע, בתיאום עם המשטרה.

------

קישורים רלוונטיים:

  1. איך פגיעה של מלגזן בחבית חומר מסוכן משביתה מפעל, 16.05.2106
  2. דליפת אמוניה נוספת במפעל, 25.04.2016
  3. חקירה פלילית נגד רכבת ישראל ומנהליה, 04.04.2016
  4. 48 אירועי חומרים מסוכנים ברבעון II בשנת 2015, 25.10.2015
  5. חומרים מסוכנים | infospot