גבאי מפתיע ומבטל את האגרות שמשלמים עסקים למשרד להגנ"ס
התעשייה הישראלית צפויה לקבל הנחה של כ- 17.5 מיליון ₪ בשנה בגין ביטול של תשלומי אגרות למשרד להגנת הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/3/2016

שמועות עקשניות הגיעו אלינו בשבועות האחרונים וטענו כי אבי גבאי, השר להגנת הסביבה, מצדד בביטול האגרות שמשלמים עסקים ומפעלים למשרד להגנ"ס במסגרת רישיונות והיתרים סביבתיים שונים. לומר את האמת, לא ציפינו שזה יבשיל, ובטח לא כל כך מהר. הופתענו.

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום הצעה לביטול אגרות של 4 היתרים סביבתיים שונים: היתר פליטה לאוויר, היתר רעלים, היתר הזרמה לים והיתר לעסוק בחומרים רדיואקטיביים. ההיתרים הנ"ל חלים על אלפי עסקים שונים ומצטברים לסכום שנתי של כ- 17.3 מיליון ₪.

ריכוז האגרות הצפויות להתבטל

* ניתן להגדיל בלחיצה

מה הסיבה לביטול האגרות?

המשרד להגנ"ס מסביר כי במקרה של האגרות הקטנות יותר, הנטל הבירוקרטי הכרוך בטיפול בקבלת האגרות לא שווה את גבייתן. לגבי האגרות הגדולות יותר, המשרד להגנ"ס מציין כי הוא מעוניין להפחית את הנטל הכלכלי המוטל על התעשייה, ולהפחית את הנטל הבירוקרטי הכרוך בהגשת בקשה להיתר וקבלתו.

וויתור על הכנסות של מיליונים | האם המשרד להגנ"ס פראייר?

מסתבר, כי ארבעת האגרות המדוברות, אותם רוצים לבטל עתה, משולמות בכלל לקופת אוצר המדינה ולא למשרד להגנת הסביבה. כמובן שמשרד האוצר יכול לטעון, כי עתה, משהמשרד להגנ"ס רוצה לוותר על אגרות אלה, תקציבו יקטן בהתאם. אך המשרד להגנ"ס מציין מפורשות כי הם הגיעו להסכמות עם משרד האוצר כי ביטול האגרות לא יפגע בתקציב המשרד להגנ"ס .אך מדוע שמשרד האוצר יסכים לוותר על הכנסות 17.5  מיליון ₪ ? תכף נסביר.

אגב, לשם הפרופורציה, נזכיר כי רק לפני שבועיים דיווחנו כי המשרד להגנ"ס הטיל עיצום כספי של 18 מיליון ₪ על חריגה מהיתר הזרמה לים, סכום זה שווה ערך לכל ההכנסות השנתיות מהאגרות המדוברות. ועוד קצת פרופורציה, התקציב השנתי של המשרד להגנת הסביבה עומד על כ – 900 מיליון ₪, כך שההכנסות מהאגרות מהוות פחות מ 2% ממנו, ובכל מקרה הביטול לא עתיד להשפיע על התקציב, כפי שהוסבר לעיל.

האם יוחזרו כספים רטרואקטיבית לעסקים ששילמו עד היום את האגרות?

בארבעת ההצעות המדוברות מצוין בפירוש כי לא יוחזרו כספים באופן רטרואקטיבי עבור כספים שכבר שולמו. האגרות יבוטלו רק מיום כניסת התיקון לתוקף.

מתי האגרות צפויות להתבטל?

נוסח טיוטת התקנות שמבטלות את האגרות פורסמו להערות הציבור עד לתאריך 18.04.2016. לאחר מכן, לא ברור האם צריך להעביר אותן דרך ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת. אבל גם אם כן, גבאי מצליח עד כה לעבוד בתיאום עם יו"ר הועדה, חבר הכנסת דויד אמסלם מהליכוד, לראייה חוק השקיות שאושר ממש אתמול לאחר סדרה של דיונים בוועדה.

בנוסף, גבאי צריך את אישור משרד האוצר, בין השאר כי מרבית כספי האגרות המבוטלות הולכות לאוצר המדינה, ולא למשרד להגנת הסביבה. כאן יש יתרון גדול בכך ששר האוצר, משה כחלון, עומד בראש מפלגת כולנו (בה גבאי חבר) והוא זה שמינה את גבאי לשר להגנת הסביבה. כחלון בוודאי זוכר איך לפני חצי שנה, גבאי נתן לו הלוואה של 200,000,000 ₪ מתקציב המשרד להגנת הסביבה, לטובת השלמת תקציב המדינה.

איך ניתן לשלוח התייחסויות לטיוטה המוצעת?

ניתן לשלוח התייחסויות להצעות לביטול האגרות בדואר אלקטרוני OritDa@sviva.gov.il עד ליום שני ה- 18.04.2016

---------

מסמכים רלוונטיים:

  1. נוסח מוצע + דברי הסבר לביטול אגרת היתר רעלים, המשרד להגנ"ס [pdf]
  2. נוסח מוצע + דברי הסבר לביטול אגרת היתר פליטה לאוויר, המשרד להגנ"ס [pdf]
  3. נוסח מוצע + דברי הסבר לביטול אגרת היתר הזרמה לים, המשרד להגנ"ס [pdf]
  4. נוסח מוצע + דברי הסבר לביטול אגרת היתר עיסוק בחומרים רדיואקטיביים, המשרד להגנ"ס [pdf]

קישורים רלוונטיים:

  1. מה המשרד להגנת הסביבה מתכנן לתעשייה ב 2016? 07.03.2016
  2. ההיריון הסתיים, גבאי מציג את הבייבי שלו, 07.03.2016
  3. אבי גבאי עוזר לכחלון לסגור פינה בתקציב? 200,000,000 ₪ מהמשרד להגנ"ס עוברים לתקציב המדינה, 19.09.2015

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>