דליפת ברום בדימונה כתוצאה מתאונת רכבת
אמש לקראת השעה 22:00 ארעה תאונת רכבת ליד העיר דימונה. כתוצאה מהתאונה דלף ברום [Br]. יש מספר נפגעים שמצבם מוגדר קל, הן כתוצאה מהתאונה עצמה והן כתוצאה משאיפת אדי ברום. הדליפה טופלה והתושבים קיבלו הוראה לחזור לשגרה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/3/2016

בתאונת רכבת שאירעה אמש בין רכבות משא, סמוך לעיר דימונה, עלה חשש לדליפה של ברום מאחת הרכבות. כתוצאה מכך כוחות החירום הורו לתושבים לא לצאת מבתיהם ואסרו על תנועת רכבים ברחובות הסמוכים לאזור התאונה.

צוותי חירום של המשרד להגנת הסביבה, יחד עם מהנדסי תרכובות ברום וצוותי חירום של הרשות לכיבוי והצלה אכן איתרו דליפת ברום, ביצעו הערכות בשטח ופינו את החומר המסוכן.

המהלך הבוקר חזרה העיר דימונה לשגרה והתושבים סמוך לאיזור התאונה הורשו לצאת מבתיהם. יחד עם זאת, בהמלצת המשרד להגנת הסביבה יסגרו החנויות הקרובות למקום האירוע עד לפינוי הקרקע המזוהמת.

איך קרתה תאונת הרכבת?

כנראה שרכבת משא פגעה בקרונות משא שהיו על המסילה מסיבה לא מוסברת. כתוצאה מהתאונה התהפכו חלק מהקרונות ונפלו מהמסילה. אחד מקרונות המשא היה מיכל ברום.

ברום [Br Bromine] הוא חומר נדיף בטמפרטורת החדר, עם ריח שמזכיר כלור. חשיפה נשימתית קצרת טווח לריכוזים גבוהים של ברום במצב צבירה גזי עלולה לגרום לבעיות בדרכי הנשימה, שיעול, כאב ראש, ולפגיעה במערכת העצבים. חשיפה נשימתית ארוכת טווח לברום גזי עלולה לגרום לבעיות בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. חשיפת העור לברום עלולה לגרום לכוויות.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, הנחה את אנשי המקצוע במשרד לערוך תחקיר לאירוע החמור אמש ובהמשך יוחלט האם לנקוט בצעדים נגד רכבת ישראל.

התייחסות של השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "ליבי עם תושבי דימונה שעברו לילה לא פשוט. לא נעים לגור סמוך למקום בו עוברות רכבות עם חומרים מסוכנים. שוחחתי מספר פעמים עם ראש העיר בני ביטון שלקח מנהיגות וטיפל בדברים כמו שצריך. אנחנו כאנשי סביבה מאוד בעד רכבות ורכבות משא שמצמצמות את זיהום האוויר, מפחיתות את תאונות הדרכים ונחשבות בטוחות יותר בכל מה שקשור להובלת חומרים מסוכנים.

מה שקרה אתמול זו רשלנות. לא צריך לחקור ולבדוק כדי לדעת שאם נשארו קרונות על המסילה זו רשלנות. אנחנו נטפל בעניין הזה ונמצה את הדין עם מי שאחראי לכך. ובעיקר נפעל לוודא שדבר כזה לא יחזור. אסור שבמדינת ישראל קרונות ישארו על המסילה מבלי שרכבת שמגיעה יודעת על כך. בפרט כשמדובר ברכבות שמובילות חומרים כל כך מסוכנים.

יש לנו סמכויות ויחד עם משרד התחבורה נוודא שמי שגרם לזה לקרות יטופל, ונעשה את כל מה שצריך לעשות כדי לוודא שזה לא יקרה בעתיד. מדובר על רכבות עם חומרים מסוכנים שנוסעות ליד ציבור. הציבור צריך להיות בטוח והסביבה צריכה להיות בטוחה ואנחנו נוודא שכך יקרו הדברים."

------

קישורים רלוונטיים:

  1. 48 אירועי חומרים מסוכנים ברבעון II בשנת 2015, 25.10.2015
  2. 102 אירועי חומרים מסוכנים בחצי שנה, 21.07.2015
  3. דליפת חומר מסוכן במפעל תנובה בצפון, 19.07.2015
  4. 2 דליפות אמוניה השבוע במפעלים: תנובה והוד חפר, 12.04.2015
  5. הרוג ו - 20 פצועים בדליפת 8 טון אמוניה במפעל בעמק חפר, 09.11.2014
  6. חומרים מסוכנים | infospot